یارانه پرداختی اثری در قدرت خرید مردم ندارد

عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی تعیین خط فقر را در بخش یارانه‌ها صحیح ندانست و افزود: باید در مسئله پرداخت یارانه آسیب‌پذیری خانوارها در نظر گرفته شود و اکنون مبلغ پرداختی یارانه اثری در قدرت خرید خانوارها ندارد.

آفتاب: در حاشیه همایش علمی و تخصصی امکان‌سنجی شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه میزگردی با عنوان پرداخت یارانه نقدی به عنوان ابزار چتر ایمنی رفاه اجتماعی با حضور کارشناسان برگزار شد.

در این میزگرد غلامرضا مسکوب عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی با اشاره به اینکه در ایران یارانه نقدی به دنبال افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی مطرح شده است اظهار داشت: در جهان یارانه‌های نقدی در رابطه با کاهش فقر مطرح است.

وی افزود: مسئله یارانه‌ها بسیار مهم است که همراه با شناسایی فقر باشد و فقر یک بیماری مسری بوده که در خانواده‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به اختلاف پرداخت یارانه نقدی در ایران با تجارب سایر کشورها گفت: پرداخت یارانه در دیگر کشورها در چارچوب سیاست‌های اجتماعی بوده و در کنار آن سیاست‌های آموزش و پرورش و تأمین اجتماعی اجرایی می‌شود اما در ایران اینگونه نیست و قضیه به شکل دیگری جدای از این مباحث در نظر گرفته شده است.

به گفته عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی یکی از مشکلات پرداخت یارانه در ایران این است که گروه‌های یارانه‌بگیر از اول مشخص نشدند و همچنین در کشورهای دیگر در صورتیکه یارانه به صورت مستقیم در اختیار افراد قرار بگیرد به دلیل اینکه حجم و میزان یارانه در کل زیاد نیست اثرات منفی اقتصادی ندارد اما در جامعه‌ای که تورم بالا دارد اثرات مثبت آن دیده نمی‌شود و در عین حال ابعاد منفی اقتصادی به همراه دارد.

مسکوب با بیان اینکه در طول دهه‌های انقلاب سرمایه‌گذاری توسط دولت‌ها صورت گرفته است عنوان کرد: مسئله مهم در یارانه‌ها تورم است و عدم پرداخت یارانه به بخش صنعت صدمه زیادی به صنایعی که مصرف انرژی آن‌ها زیاد بوده است آسیب وارد کرده است.

وی افزود: صنایعی مثل فولاد و مواد غذایی که نیروی کار زیادی دارند موجب افزایش هزینه‌ قیمت‌ها شده و در صنایع پایه و مصرفی این موضوع مشهود است.

وی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در اقتصاد کلان ایران دست به دست هم داده تا اقتصاد این کشور از ثبات خارج شود بیان داشت: اکنون این موضوع خطرناک شده زیرا 40 تا 50 درصد جوانان بیکار هستند و هزینه خدمات بهداشتی نیز افزایش یافته است.

مسکوب تعیین خط فقر را در بخش یارانه‌ها صحیح ندانست و افزود: باید در مسئله پرداخت یارانه آسیب‌پذیری خانوارها در نظر گرفته شود و اکنون مبلغ پرداختی یارانه زیاد نیست و اثری در قدرت خرید خانوارها ندارد به علت اینکه تورم بالا است.

وی راهکار برون‌رفت از مشکلات یارانه‌ را هدایت منابع و تمرکز سیاست‌ها به سمت سیاست‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: اگر بتوان فشار مالی خانوار را از طریق مسکن و بهداشت حل کرد می‌توان امیدوار بود بخش اعظمی از هزینه‌ها کاهش یافته و مشکلات مرتفع شود. اکنون 80 درصد درآمد خانواده صرف اجاره خانه می‌شود و این موضوع مشکلی از اقشار آسیب‌پذیر کم نمی‌کند.

به گزارش فارس؛ وی تأکید کرد: پرداخت یارانه نسبت به سطح افراد باید متفاوت باشد زیرا فشار هزینه‌ها بر خانوارها متفاوت است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاینپرداخت آنلاین

اخبار

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle