دولت احمدی‌نژاد اعتقادی به توسعه نهادهای غیر دولتی نداشت

محمدرضا عارف در جلسه شورای عالی بنیاد امید ایرانیان:

دولت اجازه دهد سازمان های مردم نهاد مشاورش باشند/دولت از نهادهای مدنی دلجویی کند/ ماموریت بنیاد امید بسط گفتمان عقلانیت و اخلاق‌مداری در جامعه است.

آفتاب: رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه نهادهای مدنی ابزار دولت در حوزه‌های مختلف نیستند بلکه یار و همراه منتقد و منصف و آگاه دولت هستند،اظهار داشت:دولت اجازه دهد مشاوران منتقد وی به جای افراد صرفا حقیقی، سازمان‌ها و تشکل‌های حقوقی مردم نهاد باشند.

دکتر محمدرضا عارف طی سخنانی در شورای عالی بنیاد امید ایرانیان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله سید محمود طالقانی به هم‌زمانی برگزاری مجمع عمومی بنیاد امید ایرانیان با ایام سالگرد رحلت ایشان اشاره کرد و گفت: آیت الله طالقانی موضوع اهمیت دادن به نقش مردم را از قرآن کسب کرده بودند.ایشان بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های قرآنی که داشتند به این نتیجه رسیده بودند که آن چه در جامعه بیشترین نقش را ایفا می کند، خود مردم هستند و لذا مردم باید در مسائل سیاسی-اجتماعی نقش آفرین باشند.

وی با بیان اینکه اهمیت دادن به مردم به معنای توجه به نخبگان و افراد خاص نبوده بلکه عموم و توده مردم، مورد نظر است خاطرنشان کرد: آیت الله طالقانی به این موضوع، سخت اعتقاد داشتند و نه به صورت شعار بلکه پیوسته در عمل به آن پایبند بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر اهمیت دادن به نقش مردم در اداره امور جامعه تأکید کردند و خودشان هم همواره با توده مردم و در بین آنان بودند. 

رئیس بنیاد امید ایرانیان در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری خدمات مرحوم اسلامی بیدگلی در بنیاد امید ایرانیان و  قدردانی از اعضای شورای عالی بنیاد ،اظهار داشت :ایده‌ها و تفکرات و گفتمان بنیاد در طول 4 سال گذشته بی‌تردید در شکل گیری فضای جدید کشور موثر بوده و انتظار داریم که در آینده نیز بنیاد نقش‌آفرینی های اجتماعی و فرهنگی بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد:اعتقاد به مشارکت جمعی در مسایل مختلف از امور زیربنایی، سیاسی، فرهنگی تا اجتماعی همواره جزو خواسته‌ها و اعتقادات نظام جمهوری اسلامی بوده است که سامان دهی و توسعه این نگاه در دولت اصلاحات بنیان نهاده شد.

عارف تصریح کرد:شکل گیری و رشد فزاینده سازمان‌های مردم نهاد در این دوره در قالب توسعه جامعه مدنی در همه عرصه‌ها از محیط زیست گرفته تا مسایل سیاسی اتفاق افتاد و نخبگان در سطح اول و عامه مردم در سطوح بعد به طور نظام‌مند در فرایند تصمیم‌سازی مسایل کلیدی دولت نقش آفرینی داشتند.

وی یادآور شد:متاسفانه در 8 سال گذشته سازمان‌های مردم نهاد با کم لطفی بیش از حد مواجه بودند و به طور کلی دولت اعتقاد و علاقه‌ای به توسعه و همکاری موثر با نهادهای غیر دولتی را نداشت این موضوع از سال 88 به بعد تشدید هم شد. این ترس نامربوط از نقش آفرینی نهادهای مدنی به قدری زیاد شد که به مجموعه ای مانند بنیاد امید ایرانیان که قبل از اتفاقات نامیمون سال 88 درخواست ثبت شده بود و هیات موسس آن نیز جمعی از افراد شناخته شده، معتقد به نظام و با وجهه علمی در سطح کشور بودند مجوز ندادند که ما مجبور شدیم در قالب شرکتی خود را ثبت کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در همین زمینه خاطرنشان کرد:هیات موسس بنیاد امید ایرانیان آنقدر التزام به قانون داشته و دارند که علی‌رغم ثبت شرکتی، فعالیت‌های خود را در سطح ملی توسعه ندادند و حداکثر همکاری را نیز با وزارت کشور داشتند و اساسنامه مورد تایید هیات موسس را که حق قانونی هر مجموعه سازمان مردم نهادی است را مطابق با اساسنامه مقبول وزارت کشور تغییر دادند اما بازهم حداقل همکاری از طرف وزارت کشور وقت با این مجموعه رخ نداد و موضوع تا هفته آخر حضور دولت قبل به طول انجامید. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  به انتظارات نهادهای مدنی از دولت جدید اشاره کرد و گفت: از دولت جدید انتظار است که ضمن دلجویی از نهادها و مسایل پیش آمده برای آنها در سال‌های گذشته زمینه حضور جدی و کارامد این نهادها را در عرصه حکمرانی خوب محقق کنند.

وی با بیان اینکه نهادهای مدنی ابزار دولت در حوزه‌های مختلف نیستند بلکه یار و همراه منتقد و منصف و آگاه دولت هستند،اظهار داشت:دولت اجازه دهد مشاوران منتقد وی به جای افراد صرفا حقیقی، سازمان‌ها و تشکل‌های حقوقی مردم نهاد باشند. کمک کنیم که ضمن توسعه کمی این نهادها، توسعه کیفی این مجموعه‌ها نیز رخ دهد.

عارف تاکید کرد:نظارت دولت بر نهادهای مدنی باید شفاف و صرفا یک نظارت عالیه باشد. این مجموعه‌ها یک نهاد غیر انتفاعی هستند که باید از آزادی عمل لازم برخوردار باشند. تدبیر در مدیریت کلان نهادهای مدنی و نقش حمایتی دولت بسیار ضروری است. نهادهای مدنی نیاز به کمک مالی دولت ندارند اما باید تامین حقوق آزادی بیان آنها محقق شود. 

وی با بیان اینکه اتفاقات انتخابات ریاست جمهوری سال 84 ضرورت نقد درون سازمانی و لزوم بازتعریف گفتمان اصلاحات را ضروری کرد،گفت: این نقد صرفا منحصر به حوزه سیاسی نبوده است و در  تمام حوزه‌ها ورود کرده است و زمینه بالندگی اصلاحات را میتوانست به همراه داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بنیاد امید ایرانیان از ابتدا با هدف گفتمان اخلاق‌مداری و عقلانیت شکل گرفت،خاطرنشان کرد:اخلاق مفهومی فراگیر است که حلقه گمشده امروز کشور است. بنیاد امید سعی دارد گفتمان خود را در قالب ارائه برنامه حکمرانی خوب جامه عمل بپوشاند.

وی افزود:ماموریت بنیاد امید؛ تلاش در راستای اعتلای ایران اسلامی و افزایش کیفیت زندگی آحاد مردم به وسیله تولید، بازتولید و توزیع فرهنگ و گفتمان عقلانیت و اخلاق‌مداری در کشورداری همراه با تعامل و تفاهم سازنده و دانایی محور بین نخبگان و خبرگان خردورز ایرانی داخل و خارج کشور است.

عارف در پایان با بیان اینکه بنیاد امید ایرانیان  تلاش دارد بستر هم اندیشی سازمان‌های مردم نهاد کشور باشد اظهار  امیدواری کرد با تغییر نسبی فضای سیاسی کشور زمینه حضور جدی‌تر مردم در عرصه کشورداری که یکی از راه‌های آن سازمانهای مردم نهاد است محقق شود.

ادامه مطلب...

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاینپرداخت آنلاین

اخبار

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle