مراقبت از مادر پس از زایمان

مراقبت از مادر پس از زایمان

صرف نظر از اینکه نوزاد در بیمارستان، زایشگاه یا منزل به دنیا آمده باشد، والدین در برخورد با مشکلات پس از زایمان باید بیشتر به خود متکی باشند تا کمک های حرفه ای. مراقبت های پس از زایمان شامل مراحل زیر می باشد:

مادر بلافاصله پس از زایمان باید مرتب ادرار کند. چون مثانه پر مانع از منقبض شدن رحم می گردد. زنان برای رهایی از سوزش می توانند ادرار خود را رقیق کنند. اینکار با استفاده از بطری با شوینده ای که آب گرم را در هنگام ادرار بر روی پرینه اسپری می کند امکان پذیر است. همچنین زنان می توانند زیر دوش، درحالیکه آب بر بدنشان جاری است ادرار کنند.

علائم التهاب ناحیه ادرای:

این علائم عبارتند از:

درجه حرارت بالا، سوزش هنگام ادرار (که بیشتر مربوز به داخل مثانه است تا در پرنیه) و پرنیه. این علائم باید مورد توجه قرار گیرد و درمان شود.

تا چند روز پس از زایمان احتمالاً روده های مادر کار نمی کند. استفاده از آب آلو، انواع فیبرها و مایعات مدفوع را نرم می کنند. بواسیر (هموروئید) که غالباً در طول حاملگی تشدید می شود معمولاً پس از زایمان خود به خود از بین می رود.

تا چند ساعت پس از زایمان رحم باید هر 15 تا 30 دقیقه مورد معاینه قرار بگیرد و سپس ساعتی یک بار در پایان روز معاینه شود. اگر رحم نرم بود باید ماساژ داد تا سفت شود. اگر ماساژ کارساز نبود باید به ماما یا پزشک اطلاع داده شود. رحم باید طوری مورد بررسی قرار گیرد و کوچک شود که در حدود روز دهم پس از زایمان در داخل شکم احساس نگردد. 

خونریزی پس از زایمان نباید بیشتر از یک قاعدگی طبیعی باشد. همچنین نباید به رنگ سبز یا تیره باشد و یا بوی عفونت دهد.

تا روز دهم زایمان معمولاً ترشحی به رنگ صورتی کم رنگ تا قهوه ای دیده می شود. هنگامی که مادر قدرت ایستادن پیدا کرد می تواند دوش بگیرد. مرسوم است تا دو هفته پس از زایمان برای استحمام از وان استفاده نشود تا از ورود عفونت به داخل رحم جلوگیری شود.

مالیدن یخ به داخل واژن در طول 24 ساعت اول زایمان به کاهش موقتی تورم آن کمک می کند. به اینصورت که، یخ خورد شده را داخل دستکش پلاستیکی ریخته، سپس آن را درون یک گاز استریل پیچیده و روی واژن قرار دهید.

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاینپرداخت آنلاین

اخبار

ما 63 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle