سخنان حسن روحانی درباره صدا و سیما

سخنان حسن روحانی درباره صدا و سیما

سخنان دیشب حسن روحانی  (کلیک کنید)

 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به دیدارهای مختلف مقامات کشورمان با مقامات سایر کشورها گفت : علاوه بر کشورهای نام برده شده با مقامات کشورهای خلیج فارس مثل امارات، عمان و کشور همسایه پاکستان و افغانستان دیدارهایی داشته ایم و رئیس جمهور افغانستان دو بار تا کنون به تهران آمده است و ما در فکر قرارداد بلندمدت با افغانستان هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با روسیه نیز مذاکرات مفصل حضوری و تلفنی داشتیم و رفت و آمد مقامات را شاهد بودیم و در آینده شاهد روابط بسیار گسترده با روسیه خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل و روابط با کشورها به ویژه کشورهای همسایه از اصول سیاست خارجی ماست گفت: در این میان روابط با سایر کشورها به ویژه قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داریم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: در بحث اقدام مشترک مثل توافق ژنو، دیدیم که با قدرت های بزرگ با عزت و حفظ حقوق ملت ایران به توافق و تفاهم رسیدیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از زنجیرهایی که به ناحق بر اقتصاد ما بسته شده بود در حال پاره شدن است گفت: امروز در دارو، خودروسازی،پتروشیمی، خدمات، بیمه، کشتیرانی، مسائل بانکی و پولی شاهد گسست زنجیرها هستیم.

رئیس جمهور افزود: این گسست به حدی بوده که این حرکت باعث عصبانیت دشمنان ما شده است و شاهدیم که تندروها در آمریکا و مقامات رژیم صهیونیستی از این توافق بسیار عصبانی هستند و می توان گفت این توافق اولین موفقیت ملت بزرگ ایران است که در تعامل با جهان از موضع حکمت، عزت و مصلحت بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: البته سیاست های خارجی از اختیارات رهبری است و دولت مجری این سیاست هاست و من از همه اعضای دولت سپاسگزارم و ما دولتی بسیار صمیمی داریم و برخی شایعات مطرح شده، بی اساس است.

رئیس جمهور افزود: معاون اول ، وزرا، همگی فعالند و می خواهند خدمتگزار باشند و ملت باید از کل دولت حمایت و پشتیبانی کند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در سیاست خارجی گام های بلندی برداشته ایم و شاهد آثار آن در مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و پیوند ملت ها بوده ایم و شرایط حضور فعالتر ملت ایران در منطقه بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

موفقیت های دولت در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم بوده 

رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی  گفت:‌ براساس تبلیغات دوران انتخابات قرار بود گزارش عملکرد صد روزه اول فعالیت دولت را به مردم بدهم و قراری نبود مصاحبه بعدی در صد روز دوم انجام شود.

آقای روحانی افزود:‌ اما در کار خیر هرچه سرعت بیشتر باشد مطلوب است مخصوصا برای من که فرصتی برای صحبت با مردم پیدا می کنم و نسبت به گذشته و آنچه پیش رو داریم با مردم همفکری می شود.

وی با بیان اینکه تعارف نمی کنم و هر جا موقعیتی بوده در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم به دست آمده است گفت: از این به بعد نیز چنین خواهد بود.

روحانی افزود:‌ در این فرصت گزارش کوتاهی از تلاش های دولت در چند ماه گذشته خدمت مردم ارائه می کنم.

رئیس جمهور گفت:‌ در روزهای اخیر به همراه نزول رحمت الهی مشکلاتی برای مردم بزرگوار استان های شمالی گیلان و مازندران و همچنین کردستان و برخی استان‌های دیگر به وجود آمد و تقریبا برف کم سابقه و یا بی سابقه ای در مقایسه با سال های اخیر در این استان ها بارید و در روزهای نخست برق این مناطق قطع و فعالیت نانوایی ها مختل شد.

وی افزود: مردم ابتدا خودشان به یکدیگر یاری رساندند و به صحنه آمدند و بعد همه مقامات اجرایی، سپاه، بسیج و ارتش وارد میدان شدند و مشکلات اصلی تقریبا رفع شد.

روحانی گفت: گرچه هنوز در روستاها مشکلاتی وجود دارد اما از صبر و تحمل مردم و اینکه در شرایط سخت که مشکلات مضاعف می شود صبوری کردند تشکر می کنم.

وی از دستگاه های اجرایی و ستاد بحران خواست به فعالیت خود در این مناطق ادامه دهند و برای خدمات رسانی احتمالی در استان های دیگر آماده باشند.

روحانی افزود: امیدوارم مشکلات مردم هرچه سریع تر رفع شود و از وزرایی که به این مناطق رفتند و یا در تهران مشکلات مردم را پیگیری کردند تشکر می کنم.

رئیس جمهور از مردم خواست در مصرف برق و گاز صرفه جویی کنند.

انقلاب اسلامی یک معجزه بزرگ تاریخی

وی گفت: از مردم عزیزم به خاطر اینکه پای تلویزیون منتظر ماندند تا این گفتگو را به طور زنده تماشا کنند تشکر می کنم و خطاب به خانم پوریامین یکی از دو مجری برنامه گفت: اما خوشحالم که شما را در این برنامه داریم.

آقای روحانی گفت: ایام دهه فجر را به ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم و به روح بلند امام سلام می فرستم و به همه شهیدانی که در راه انقلاب و دفاع مقدس جان خود را برای عظمت کشور و ملت فدا کردند درود می فرستم.

وی گفت: انقلاب اسلامی ما یک معجزه بزرگ تاریخی بود و شاید سراغ نداشته باشیم که ملتی نه در برابر یک رژیم تا دندان مسلح، بلکه ملتی در برابر تمام قدرت‌های جهان با تمام توان فرهنگی به پیروزی دست یافته باشد.

آقای روحانی گفت: همان عاملی که آن زمان باعث پیروزی شد امروز می تواند عاملی باشد برای پیروزی‌های جهانی ملت ایران.

رئیس جمهور افزود: در کنار راهبری چون امام راحل آن پیروزی حاصل شد و اگر همان آگاهی امروز در کنار وحدت و اتحاد میان ملت و همچنین ایثار و فداکاری در کنار پرچمدار انقلاب یعنی مقام معظم رهبری ادامه داشته باشد ما پیروز صحنه در کنار همه قدرت‌ها خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان مقدماتی خود در گفتگوی تلویزیونی به فرارسیدن یوم الله 22 بهمن اشاره کرد و گفت: من  از ملت عزیز و بزرگ ایران می خواهم که 22 بهمن امسال متفاوت باهمه 22 بهمن ها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: گرچه همه ساله  22 بهمن، ملت عظمت و حماسه آفریدند ، امسال سال حماسه سیاسی است و فقط 24 خرداد برای این سال کافی نیست؛ باید آن حماسه با حماسه حضور و فریاد وحدت و اتحاد  مردم در روز 22 بهمن از همه جناح ها ، همه تشکل ها و همه اقوام ، همه و همه، پیر و جوان، زن و مرد بخصوص جوانان حماسه بزرگ دیگری بیافرنند. امیدوارم شاهد شکوه و عزم در روز 22 بهمن باشیم .

وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور را به سرعت به پیش ببرد 

رئیس جمهور گفت:‌ در زمینه برنامه 70 روزه یا 71 روزه که اشاره کردید بخش های مختلفی را می توان به عرض ملت ایران رساند.

آقای روحانی افزود: در زمینه سیاست داخلی، مردم ما هوشیاری، بیداری، وحدت، اتحاد و نشاطشان از ماه ها و سال های قبل به مراتب بیشتر بوده است و ما باید بدانیم که همه اعضای یک خانواده هستیم.

وی گفت: ممکن است اختلاف نظر سیاسی داشته باشیم حتی امکان دارد اختلاف نظر دینی و مذهبی داشته باشیم اما مشترکات ما آنقدر زیاد است که اختلافات در برابر آن ناچیز است و ما یک ملت هستیم و منافع ملی ما یکی است.

روحانی افزود: آینده برای همه ماست و در این زمینه وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور ما را به سرعت به پیش ببرد.

رئیس جمهور گفت:‌ من می خواهم از مردم به خاطر این وحدت و همبستگی تشکر کنم.

وی افزود: کوچک جلوه دادن برخی اختلاف سلیقه ها که وجود دارد، البته در جامعه ما باید نقد و انتقاد وجود داشته باشد و دولت نیز از آن استقبال می کند اما به شرط اینکه نقدها دلسوزانه و سازنده باشد که ان‌شاء‌الله همه نقدها اینچنین خواهد بود.

روحانی ادامه داد: غیر از سیاست داخلی که برای ما اهمیت دارد بخش های دیگری هم هست که باید گزارش کوتاهی از آن به مردم  ارائه کنیم.

وی افزود:‌ در زمینه سیاست خارجی قدم بزرگی برداشته شده است و نخستین قدم آن در سایه حضور فداکارانه و حماسه مردم بود.

روحانی گفت: ‌فضای جدیدی در عرصه بین المللی باز شد و مردم این کار را کردند و دریچه جدیدی را به روی ملت ها و دولت ها گشودند.

رئیس جمهور افزود: مردم تعامل سازنده را شعار خودشان قرار دادند وما امروز شاهد یک تحول بزرگ در روابط خارجی هستیم، با همسایگان از یک سو و با قدرت های بزرگ جهانی از سوی دیگر.

وی گفت: تعامل سازنده ما توانسته است این شرایط جدید را برای کشور به وجود بیاورد.

روحانی افزود: بحمدالله روابط ما با همسایگان روز به روز رو به جلوست ما مباحث بسیار مفصلی با همسایگان داشتیم  البته با برخی شرایط ایجاب کرده است و بحث های مفصل‌تری انجام دادیم.

وی گفت: لااقل با رهبران بسیاری از کشورها از جمله ترکمنستان، آْذربایجان و ارمنستان ملاقات داشتیم.

روحانی افزود: ‌اخیرا هم نخست وزیر ترکیه به ایران آمد و بحث های مفصلی درباره روابط اقتصادی، فرهنگی و سایر موارد از جمله مسائل منطقه‌ای وجهانی انجام دادیم.

رئیس جمهور گفت: نخست وزیر عراق هم چندی پیش به تهران آمد و بحث های مهم و مفصلی با هم انجام دادیم به ویژه برای زنده شدن اروندرود و در سایه آن آبادان، خرمشهر و بصره تا این شهرها نیز احیا شود.

وی افزود: بحث لایروبی و پاکسازی اروندرود، محیط زیست، منطقه و ریزگردها، روابط دو جانبه و مسائل دیگر با عراق مطرح شد.

در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور پرسید: تعامل قوا را در کشور چطور می بینید؟ اخیراً نشستی با مجلس داشتید به طور کلی نظر شما در باره جلسه با مجلس و نمایندگان چیست؟ 

آقای روحانی در پاسخ گفت: سؤال مهمی را مطرح کردید، بدون تعامل قوا و بدون اینکه قوا همفکری و همکاری کنند در سایه همدلی و در سایه منافعی که مربوط به ملت است حتماً ما یا نمی توانیم به جلو حرکت کنیم یا اینکه این حرکت ما بسیار کند خواهد بود.

وی افزود: مردم ما آن روزی خوشحالند که ببینند دولت و مجلس و قوه قضاییه و همه اینها با نیروهای مسلح و سایر سازمان ها و نهادها روابط بسیار صمیمانه‌ای دارند و همه آن اهدافی که مربوط به اهداف ملی است و مردم می خواهند گام به جلو بگذارند.

رئیس جمهور گفت: البته یک بار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت آمده اند و ما نخستین جلسه را برگزار کردیم و همانطور که گفتید اخیراً نیز من به همراه اعضای هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی رفتیم و با نمایندگان دیدار کردیم.

وی ادامه داد: اصل این جلسات مشترک بسیار برای ما ارزشمند است البته همانطور که می دانید ما با سران قوا هم جلسه ای داشتیم و در آینده نیز همچنان جلسه‌ای خواهیم داشت.

آقای روحانی گفت: البته این بار در مجلس شورای اسلامی بحث اصلی من درباره روند یارانه در گام های آینده بود که دیشب آن سخنرانی را صدا و سیما پخش کرد و مردم ما استماع کردند.

وی افزود: ما در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم و البته ما در این زمینه تبصره ای تقدیم مجلس کردیم که هنوز فراز و نشیبی دارد تا ببینیم تصمیم نهایی مجلس چه خواهد شد.

وی ادامه داد: البته من در گفتگودر بحث یارانه مفصل بحث خواهم کرد.

تصمیمات سفرهای استانی در عمر دولت اجرایی می شود

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال مجری درباره سفرهای استانی و سفر به استان خوزستان و دستاوردهای این سفر گفت: در ابتدا باید بار دیگر از مردم خونگرم، مقاوم و عزیز خوزستان تشکر و سپاسگزاری کنم.

آقای روحانی افزود: مردم خوزستان در خط مقدم در دفاع هشت ساله بودند و حق بزرگی برای استقلال و عظمت این کشور و ایستادگی این ملت و پیروزی در جنگ تحمیلی دارند.

وی گفت: من احترام خاصی برای همه مردم قائل هستم مخصوصاً برای استان هایی که در دفاع مقدس در خط مقدم حضور داشتند. 

رئیس جمهور افزود: حضور در استان ها برای دولت مغتنم است.

وی گفت: به هر حال از نزدیک حرف‌ها و نظرهای آنها و فرهیختگان، علما، اندیشمندان و ایثارگران را می شنویم و قشرهای مختلفی که فرصت می شود خدمتشان برسیم برای ما مغتنم است که نظرهایشان مطرح می شود، با هم بحث می کنیم و اجتماع مردمی که وجود دارد.

آقای روحانی افزود: در این سفر توانستیم از طریق فضای صدا و سیما و مجازی با مردم همه استان در یک برنامه مفصل گفتگو کنیم، برنامه زنده ای بود که با مردم در تماس بودم.

وی گفت: آنچه برای من در سفرهای استانی مهم است این است که در سفر استانی تصمیماتی که اتخاذ می شود، تصمیمات به قول معروف بالبداهه نباشد، که همانجا یک بحثی بشود و مطرح بشود و ما یک تصمیمی اتخاذ کنیم، در مقام عمل شدنی باشد یا نشدنی باشد.

آقای روحانی افزود: یا از قبل باید فکر بشود، برنامه ریزی بشود، یا اگر در سفر استانی مطرح می شود بعداً باید در تهران مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: در سفر استانی در مسئله خوزستان، از قبل در تهران ما بحث و بررسی کرده بودیم و تصمیمات مهمی درباره این استان اتخاذ شد.

آقای روحانی افزود: مهم ترین آن بحث زمین های کشاورزی و رساندن آب به زمین های مستعد کشاورزی بود.

وی گفت: در واقع 5،5 هزار هکتار زمین ظرف سه سال تحت کشت قرار می گیرد که کار بسیار بزرگی است.

آقای روحانی افزود: بحث آبرسانی و مسائل دیگری که در استان مطرح شد.

وی گفت: نخستین تصمیمی که آنجا اعلام شد این بود که ظرف هفته آینده تا پایان هفته آب مردم شهرستان اهواز تأمین بشود که این کار انجام گرفت.

آقای روحانی افزود: همه تصمیماتی که اتخاذ شده است به حول و قوه الهی انجام خواهد شد.

وی گفت: اساس بحث این است در سفر استانی تصمیماتی که گرفته می شود، تصمیماتی است که دولت بتواند در ظرف سه و نیم سالی که فرصت دارد از این به بعد بتواند آن تصمیمات را عملیاتی و اجرایی کند.

 دولت در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص هدف از سفر به داووس سوئیس گفت: این سفر ، هم در پاسخ به دعوت انجام شده بود و هم برای هدفی بزرگتر.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه امسال سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است افزود: حماسه سیاسی و اقتصادی به دست مردم ایران خلق شده و خواهد شد و دولت نیز در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت:‌ در بخش سیاسی غیر از سفر بیشکک که سفری منطقه ای و در قالب سازمان همکاری های شانگ های بود و با کشورهای عضو بحث هایی داشتیم سفر به سازمان ملل نیز با اهمیت است.

آقای روحانی افزود: ‌ما حماسه سیاسی در بخش سیاست خارجی را خواستیم در بیشکک و بعد در نیویورک کلید بزنیم.

رئیس جمهور گفت: حماسه اقتصادی را نیز مردم باید بیافرینند و ما باید به مردم و منابع داخلی تکیه کنیم.

رئیس جمهور افزود: در حدود شش ماهه که از کار دولت گذشته شاهد حرکت های بسیار خوب هستیم و در بخش تورم توانستیم یک قدم آن را مهار کنیم.

آقای روحانی گفت:‌ قول داده بودیم که تورم را به 35 درصد برسانیم که طبق آمار تا پایان ماه دی تورم به 35 درصد رسیده است ، با این حال با وضع مطلوب فاصله دارد اما 8 واحد درصد کاهش تورم داشتیم که بسیار ارزشمند است و همه مردم در این راستا کمک کردند.

رئیس جمهور افزود:‌ دولت مقید است که از بانک مرکزی استفاده ابزاری نکند و برای هر مشکلی به این بانک مراجعه نداشته باشد.

آقای روحانی گفت: این درحالی است که مراجعه به بانک مرکزی بسیار ساده و با یک دستور قابل انجام است اما مشکلات فراوانی از جمله ایجاد نقدینگی و تورم را در پی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کاهش تورم قدم مناسب و خوبی برداشتیم افزود: کارمهمتر در بخش رکود را پیش رو داریم که مهمتر از تورم است.

وی گفت: گاهی نیز بحث رکود و تورم با هم سازگار نیست مانند داروهایی که با هم نمی سازد گاهی راهکارهای ضد تورم و ضد رکود نیز با هم سازگار نیستند اما با این حال باید با هم پیش برویم.

روحانی با بیان اینکه آمار از کاهش بیکاری ولو اندک حکایت دارد افزود:‌ در ماههای آینده و سال آینده شاهد تحول خواهیم بود.

رئیس جمهور گفت: در بخش سرمایه گذاری در این مدت 8 میلیارد دلار فاینانس خارجی در بخش سد، نیروگاه، بخش معدنی، فولاد و حتی متروی برخی شهرستان ها توانستیم جذب کنیم و 8 و نیم میلیارد دیگر را تا پایان سال جذب می کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه در سرمایه گذاری شاهد تحول خواهیم بود افزود: این موضوع بر کاهش رکود تاثیرگذار است.

رئیس جمهور گفت: در داخل نیز سرمایه گذاران و کارآفرینان حرکت را آغاز کرده اند و شاهدیم که نقدینگی در حال قرار گرفتن در مسیر درست است و بورس نیز بسیار فعال شده است و در مجموع حرکت خوبی را در داخل شاهد هستیم.

وی افزود:‌با این حال در بخش اقتصاد تنها حرکت داخلی کافی نیست و نیاز به تعامل با بیرون داریم زیرا فضای سرمایه گذاری بسیار بزرگ است.

آقای روحانی با بیان اینکه در داووس نیز اعلام کردم که چقدر  سرمایه گذاری خواهیم داشت گفت: در 8 سال  آینده باید صد میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم و 75 میلیارد دلار بنای سرمایه گذاری در پتروشیمی را داریم که بخشی از آن از داخل تامین می شود و با این حال بخشی نیز باید از منابع خارجی باشد.

رئیس جمهور افزود: در هفت ماه گذشته توانسته ایم 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم.

 ترافیک سفر هیئت های خارجی به ایران نشانه رویکرد جدید دنیا به ایران است 

رئیس جمهور در ادامه، فضای به وجود آمده در عرصه اقتصادی را طلوع مجددی برای اقتصاد ایران دانست.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت: استقبال کارآفرینان در تعامل با ایران نشان از این واقعیت است، امروز بسیاری از شرکت‌ها به ایران سفر می کنند .

رئیس جمهور ترافیک سفر هیئت های سیاسی و اقتصادی به ایران را نشان از رویکرد جدید دنیا به ایران دانست و افزود: ‌تاکنون 117 گروه سیاسی به ایران سفر کرده است و من بیش از یکصد ملاقات خارجی انجام داده ام.

وی افزود : این ترافیک شدید سفر مقامات، ‌بازرگانان و مقامات سیاسی در ماه های آینده همچنان ادامه خواهد داشت .

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیرخود به اجلاس داووس گفت: ‌این سفر با هدف کلید زدن حماسه اقتصادی در بخش خارجی بود، ‌هر چند که مردم می دانند حرکت اقتصادی و سیاسی از ملت ما باید شروع شود .

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ‌فرصت های خارجی برای محقق کردن حماسه اقتصادی باید مغتنم شمرده شود چرا که امروز دنیا اینگونه نیست که ما در کنجی باشیم ما باید هم صادرات داشته باشیم و هم در بخش صادرات خدمات فعال باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشور گفت: ‌ایران از دارندگان ذخایر عظیم گازی است و دومین کشور دارنده ذخایر نفت جهان است،کشوری باعظمت که از نیروی انسانی خوبی بهره می برد.

رئیس جمهور با اشاره به برخی انتقادات در خصوص عملکرد دولت در روابط خارجی گفت: ‌دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال می کند آنچه من در حضور اخیر خود در دانشگاه به آن اشاره کردم خواسته ای برای فعال شدن دانشگاهیان درعرصه های مختلف بود .

وی افزود: ‌محصول دانشگاه باید به جامعه برگردد و تنها به تولید مقاله محدود نشود.

سعی دولت خنثی کردن توطئه ایران هراسی بود 

رئیس جمهور گفت: در توافق ژنو ، بحث ما برد- برد بود، برخی ها فکر می کنند باید برد- باخت باشد اما در دنیای امروز برد - باخت معنا ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با برد - برد است که توافق باقی می ماند و آنچه برای ما مهم است ، این است که خط قرمزها را رعایت کنیم، خواست مردم و سیاست های کلی و عزت مردم مدنظر باشد.

وی گفت: امروز مردم در بخش های سیاسی، روابط بین الملل و در جهان دارای عزتند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: صدای عظمت این مردم به گوش همه رسیده، امروز ملت ما صحنه جدیدی را خلق کرده است و ما در این توافق قدم مهمی برداشته ایم.

وی گفت: دشمنان می خواهند ایران هراسی را جا بیندازند و این موضوع را در منطقه به عنوان خطری جلوه دهند و جنایتکاران در سایه این مسئله هر جنایتی را که می خواهند بکنند و بگویند ایران یک خطر است و ملت های همسایه را بترسانند.

رئیس جمهور افزود: ما می خواستیم به این توطئه ضربه ای بزنیم و بگوییم که این یک دروغ است و درهای ایران برای نظارت بین المللی باز است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: قبل از اینکه به تحریم ها ضربه بزنیم، ضربه به توطئه ایران هراسی زدیم و فضا را آماده کردیم و این قدم اول است و راه بلندی در پیش داریم.

رئیس جمهور افزود: اینکه اکنون می بینید آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کنند و هر روز ناچارند به خاطر فشارهای داخلی مصاحبه کنند و شعار دهند، ما نیاز به مصاحبه نداریم، این کشور آزاد است و هر کس می تواند انتقاد کند و ما نمی گوییم کار ما نقص ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه با اشاره به توزیع سبد کالا گفت: ما دیدیم برخی از مردم، قشرهای آسیب پذیر هستند و درامدشان پایین است و از نظر سلامت  و امنیت غذایی در فشار هستند و سعی کردیم به قشرهایی که در فشار و مضیقه هستند، کمک کوچکی بکنیم و این سبد با همین هدف بود و جایگزین یارانه ها نیست.

عذرخواهی رئیس جمهور از مردم برای مشکل توزیع سبد کالا 

رئیس جمهور گفت: به خاطر برخی مشکلات در توزیع سبد کالا متأثر شدم و دستور دادم هیئتی این مسئله را بررسی کند تا در آینده با این گونه مشکلات مواجه نباشیم.

آقای روحانی افزود:‌ ما نه یک سیستم مالیاتی دقیق در کشور داریم تا  ثروت ثروتمندان شفاف باشد و نه یک سیستم جامع تأمین اجتماعی تا فقرا مشخص شوند.

وی گفت:‌ سبد کالا شامل همه نمی شود و ممکن است به کسانی که وضع مالی خوبی ندارند این سبد نرسد اما اگر کاری نمی توانیم به صورت 100 درصد انجام دهیم نباید 90 درصدی را که امکان انجام دادن داریم متوقف کنیم.

روحانی افزود: بخشی از مردم برای توزیع سبد کالا قابل شناسایی هستند و افرادی هستند که در مضیقه‌اند.

رئیس جمهور گفت: دولت در تلاش است تا آمارها را به‌روز کند و اگر مردم در زمینه توزیع سبد کالا به زحمت افتادند به عنوان رئیس جمهور از آنها عذرخواهی می کنم.

وی افزود: این دولت اگر نقصی داشته باشد به مردم می گوید و بابت آن عذرخواهی می کند و افتخارمان به عذرخواهی کردن در مسائلی است که در آن نقص داریم.

روحانی گفت: هدف این است که مردم از نظر معیشت و مخصوصا مواد غذایی تأمین شوند.

وی افزود: اقدامات اساسی باید قدم به قدم انجام شود و جلو برویم و سرمایه گذاری می کنیم تا مردم روی پای خود بایستند و به یارانه یا سبد کالا نیازی نداشته باشیم.

روحانی گفت: دولت در زمینه سلامت هم قدم هایی برخواهد داشت و در قدم های بعدی در زمینه یارانه سلامت اقدام می کنیم زیرا مردم در این زمینه دچار مشکل هستند.

 باید فضای بهتری برای هنرمندان فراهم کرد

رئیس جمهور با اشاره به مسائل حوزه فرهنگ و هنر در پاسخ به سوال مجری که به کدام یک از رشته های هنری علاقه مند هستید گفت: اگر بگویم به همه هنرها علاقه مندم اغراق نکردم؛ البته در ماههای اخیر کمتر فرصت پیدا کردم تا فیلمی را ببینم.

آقای روحانی افزود:‌ در میان این هنرها به سینما ،تئاتر و موسیقی علاقه مندم، تئاتر پایه سینماست و صنعت با تئاتر آمیخته شد و سینما شکل گرفت.

رئیس جمهور گفت: امیدوارم در همه زمینه ها شاهد شکوفایی بیشتر باشیم.

آقای روحانی افزود:‌جلسه مفصلی با هنرمندان داشتیم که البته بیشتر شنیدیم و یک بخش کوتاهی با آنهاصحبت کردم.

رئیس جمهور گفت:‌ درد دل های آنها را شنیدم و ما باید قدم به قدم فضای بهتری را برای آنها ایجاد کنیم تا ملت بتواند از هنرمندان بیشتر و بهتر استفاده کند تا ان شاءالله شاهد  رابطه ای صمیمی تر مردم با هنر باشیم.

مجری برنامه در ادامه از رئیس جمهور پرسید : آیا آمیختن هنر با امید یک نیاز اجتماعی، خواسته شما و یا خواسته مردم است؟.

رئیس جمهور در پاسخ گفت: ما به هنر نمی توانیم دستور دهیم؛ هنر دستوری نیست اما مردم ما می توانند بخواهند، خواست مردم اصلح است برای همه و برای همه بخش ها اصل است.

وی افزود: فکر می کنم مردم ما نشاط و امید بیشتری می خواهند.

آقای روحانی گفت: در سخنرانی برای هنرمندان از آنها خواستم در همه بخش های هنر از جمله تئاتر و سینما بیشتر امید بیافرینند و خواست مردم را مد نظر قرار دهند.

رئیس جمهور افزود: در پیام برای جشنواره هم گفتم که باید آشتی میان سینما و مردم صورت بگیرد، نباید گیشه سینماها خلوت باشد ، باید فیلمی را خلق کنیم که صف های طولانی برای دیدنش ایجاد شود.

آقای روحانی گفت: هنر ، بهترین تاثیرگذار است تا پیام ها را به دل بنشاند.

رئیس جمهور در تشریح پیام هایی که امروز برای مردم مورد نیاز است افزود: ما امروز به فعالیت های اقتصادی، ‌وجدان کاری و مبارزه با فساد نیاز داریم.

وی گفت: مسئله ویژه خواری نیز از مسائل بسیار مهم است.

آقای روحانی افزود: ما با دنیا روابط خوب و عزتمندانه می خواهیم و همه اینها باید در فیلم ها منعکس شود که البته بسیاری از فیلم ها اینچنین بوده است . فیلم هایی که عظمت مردم، دفاع مقدس و تاریخ کشور ما را تبیین کرده است.

رئیس جمهور گفت: خواهش من از هنرمندان این است که به خواست ملت عزیز پاسخ مثبت بدهند و در سینما و تئاتر به فکر ایجاد امید و آرامش باشند.

دولت  تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور درباره بودجه پرسید و اینکه بودجه هم اکنون در مجلس در حال رسیدگی است و یکی از اقدامات خوب دولت تحویل بموقع بودجه برای نخستین بار بود، آیا از نحوه بررسی بودجه راضی هستید و نظر دولت درباره تغییرات نمایندگان در بودجه چیست؟

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پاسخ داد: البته ما هر چه مصوب مجلس باشد و شورای نگهبان آن را تأیید کند، موظف به اجرای آن هستیم.

وی گفت: البته خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی کاملاً توجه دارند شاکله بودجه نباید به هم بخورد، من استنباطم از قانون اساسی این است که دولت وقتی بودجه ای را به مجلس می دهد یک شاکله ای دارد. البته نمایندگان مجلس تغییراتی می دهند و این تغییرات حق آنهاست اما نباید این تغییرات در حدی باشد که شاکله آن به هم بخورد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: من اکنون هیچ قضاوتی درباره آن ندارم چون هنوز کار مجلس تمام نشده است.

وی گفت: من اکنون دلم می خواست در بحث یارانه قدمی جدی در مجلس برداشته شود، البته هنوز پایان کار نیست و روشن نیست که نظر مجلس شورای اسلامی چیست، البته برای امسال دست ما باز است و از نظر قانونی مشکلی نداریم که بخواهیم اقدامی انجام دهیم.

رئیس جمهور افزود: در بحث بودجه عمرانی برای ما مهم بود، کل سقف بودجه مقداری بالا رفته است و ما 194 هزار میلیارد تومان را در بحث درآمدها و هزینه های بودجه پیش بینی کردیم که مجلس 15 هزار میلیارد به آن اضافه و به 210 هزار میلیارد تومان رسانده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: من اکنون قضاوت نهایی ندارم چون تصویب بودجه تمام نشده و شورای نگهبان نظر نداده است اما دلم می خواست در بحث یارانه تکلیف روشن شود چون ما ابتدا می خواستیم لایحه جداگانه بدهیم و خواست خود نمایندگان بود و در جلسه ای که با نمایندگان داشتیم و با آنها مشورت کردیم و نیز در جلسه اخیری که با نمایندگان در مجلس داشتیم سخنرانی من درباره بحث یارانه ها بود، امیدوارم این موضوع نیز به یک سامانی برسد و برای سال آینده نماند.

وی افزود: امشب چون برنامه دیر شروع شد و ممکن است مردم خسته شده باشند می خواهم به بحث یارانه وارد شوم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در بحث یارانه اینکه گفته می شود یارانه عده ای قطع می شود و عده ای می مانند، دولت چنین تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند.

وی افزود: البته ممکن است فرمی در اختیار مردم قرار گیرد و آن فرم را مردم تکمیل کنند و با آن بتوانیم تصمیمی اتخاذ بکنیم، اما ابتدائاً ما یارانه کسی را قطع نمی کنیم در عین حال از مردم می خواهیم آنها که نیازمند نیستند خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند و با انصراف آنها دست ما برای پرداخت یارانه به افراد نیازمند و بخش های مهم دیگر بازتر می شود  .

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: ما اکنون در بحث محیط زیست مشکل اساسی داریم شما آلودگی هوا را می بینید و آمار به ما نشان می دهد که در تهران تقریباً در سال صد روز وضع هوا ناسالم است، البته برخی آمارها به ما می گوید پارسال ، 210 روز فقط هوای پاک و سالم در تهران داشتیم و این فاجعه بزرگی برای سلامت مردم است این مشکل تنها در تهران نیست و همه کلانشهرها این مشکل را دارند و ما باید مشکل محیط زیست را حل کنیم.

وی افزود: یک بخش از بحث محیط زیست نیاز به سرمایه گذاری دارد و باید ناوگان حمل و نقل را عوض کنیم و کارهای زیادی باید انجام شود تا آلودگی ها کم شود.

رئیس جمهور گفت: یک مشکل ما این است که در فصل آلودگی، نمی توانیم به کارخانه ها و نیروگاه ها گاز برسانیم و این جای تأسف دارد، کشوری که بالاترین ثروت را در زمینه گاز دارد و بالاترین منابع و ذخایر گازی را در اختیار دارد، اکنون برای دادن گاز برای مصارف خانگی در زمستان سرد دچار مشکل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: البته دولت برنامه ریزی مفصلی برای بحث گاز دارد و ان شاء الله سال آینده ما مشکل گاز نخواهیم داشت و دولت برنامه ریزی مفصلی برای سال آینده کرده است اما مردم ما باید بدانند به خاطر مشکلاتی که پیش آمده هم بخش انرژی و هم بخش برق ما دچار مشکل شده و در واقع کل بخش انرژی دچار مشکل شده است برای اینکه هر چه درآمد داشتند برای یارانه صرف شده است و آنها نتوانستند مشکلات خود را حل کنند.

وی گفت: ما سال آینده تصمیم داریم از برق برای دادن یارانه نقدی چیزی برداشت نکنیم برای اینکه با این روند ما تابستان سال آینده قطعی برق خواهیم داشت یعنی بعد از زمان جنگ که دیگر مردم ما شاهد خاموشی نبودند اگر اقدام فوری انجام ندهیم دو مرتبه شاهد خاموشی خواهند بود .

 قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی خود با بیان اینکه در بحث یارانه ها باید به بخش های محیط زیست، انرژی و سلامت بپردازیم گفت: در بحث سلامت مردم با مشکل مواجه هستند و وقتی وارد بیمارستان دولتی می شوند برای هر کاری از جمله لوازم ، دارو و آزمایش باید به جای دیگر مراجعه کنند.

وی افزود: باید کاری کنیم که همه نیازها در بیمارستان ها تأمین شود و سرگردانی مردم در بیمارستان ها از بین برود. 

روحانی با اشاره به اینکه در بحث سلامت قدم به قدم حرکت می کنیم گفت: اولین قدم توجه به قشرهای آسیب پذیر و توجه به بیمه خدمات درمانی آنهاست که در این خصوص باید حداقل پنج میلیون نفر بیمه شوند.

وی افزود: دولت مصمم است در طول این چهار سال تمام مردم را بیمه درمانی کند و از سال آینده قدم هایی برداشته می شود و من قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند.

رئیس جمهور اضافه کرد: بخشی از درآمد هدفمندی باید به سمت سلامت برود و بخشی نیز باید به تولید، صنعت و خدمات برسد.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی و عدالت در این خصوص به درستی اجرا نشده است و مطابق قانون و نظرهای نمایندگان نیست گفت: تلاش می کنیم تا نقایص یارانه ها را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به مصرف دو برابری انرژی در کشور و لزوم توجه به بخش انرژی افزود: باید برای حمل و نقل، تولید،‌ محیط زیست و عدالت و اجرای قانون شرایطی فراهم شود که این قدم ها برداشته شود و شایعات افزایش قیمت انرژی واقعیت ندارد بلکه با یک شیب کند انجام می شود.

وی اضافه کرد: افزایش ناگهانی موجب مشکل تورم و رکود می شود و از آنجا که کنترل تورم و رکود از اهداف دولت است باید در قدم بعدی طوری عمل کنیم که مردم دچار مشکل نشوند و باید همگی دست به دست هم بدهیم.

رئیس جمهور گفت: این کار قرار بود پنج ساله انجام شود ولی یک باره قدم برداشته شد اما باید این کار به‌درستی ادامه یابد تا به اهداف واقعی در بحث یارانه ها برسیم.

برخی از موارد فساد اقتصادی بسیار تکان دهنده بود

رئیس جمهور درباره مبارزه با رانت و فساد و مصادیق مبارزه با آن گفت: درباره مبارزه با فساد خیلی مسائل گفته و خیلی شعار داده شده است به طوری که وقتی این موضوع مطرح می شود مردم قدری درباره آن تردید می کنند.

وی با بیان اینکه دولت در این زمینه با مشکلات ساختاری مواجه است افزود: به دنبال حل و فصل این موضوع خواهیم رفت .

روحانی گفت: با این حال با مواردی برخورد کردیم که بسیار تکان دهنده بود.

وی افزود: زمانی هست که فردی از فرد دیگر یا اعتبار خود سوء استفاده می کند  اما در یک مورد خاص پول بیت المال و پول مردم یا برخی از پول نفت در اختیار فرد خاصی قرار گرفته که نمی دانیم علتش چه بوده است.

رئیس جمهور گفت: رقم این پول نیز بالا و حدود 8 و نیم تا 9 هزار میلیارد تومان است که باید برای مقابله با این نوع مفاسد، مجلس و قوه قضاییه و دولت همه دست به دست هم دهیم.

وی با بیان اینکه در این مورد خاص هدف ما این است که پول مردم به بیت المال بازگردد افزود: با مشکلاتی که مردم با آن مواجهند این رقم بسیار بالا و به اندازه درآمد یک ماه کل کشور است.

روحانی گفت: این عدد برابر کل بودجه عمرانی سالی است که در حال اتمام است و البته سال آینده بودجه عمرانی خیلی بیشتر خواهد بود. 

رئیس جمهور افزود: مدتی این موضوع را به دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی گفتیم که آنها نیز دلایلی داشتند مبنی بر اینکه پول ها در جاهای مختلف است و ما باید با آرامش آنها را به کشور برگردانیم.

وی گفت: این آقا وعده و وعیدهایی می داد و می گفت پول ها در فلان بانک یا این شعبه و آن شعبه است که بررسی های مفصلی کردیم و مشخص شد که همه این حرف‌ها  دروغ است و بعد از آن بود که به معاون اول دستور دادم که مبارزه ریشه ای با ویژه‌خواری، فساد و رانت را مورد توجه ویژه قرار دهد و تاکنون نیز قدم های خوبی برداشته شده است.

روحانی افزود: باید کاری ریشه ای انجام شود تا ویژه خواری و رانت خشکانده شود و در این مسیر مجلس، دولت و قوه قضاییه همه باید دست به دست هم دهیم.

وی گفت: چند روز پیش که در وزارت اطلاعات بودم دستور مؤکد دادم که در این زمینه وارد شوند تا در قدم اول بتوانیم پول مردم را به خزانه و بیت المال برگردانیم و در قدم بعد نیز از نظر ساختاری کاری کنیم که این جور مفاسد در کشور تکرار نشود.

نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود 

رئیس جمهور در بخش پایانی گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تاخیر پیش آمده در برگزاری گفتگو ، ابراز امیدواری کرد در فرصت های دیگر در وقت مناسب تر با مردم سخن بگوید.

آقای روحانی افزود: بار دیگر به مردم بزرگوار و عزیزمان این عید بزرگ انقلاب، عید استقلال و عید موفقیت ملت را در مبارزه ای جهانی تبریک می گویم.

وی گفت: امیدوارم همه ما در 22 بهمن شاهد حماسه ای دیگر باشیم و از مردم می خواهم وحدت و انسجام را به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار دهند ، همگی تحمل ها را بالاتر ببریم.

روحانی افزود: نقد اشکالی ندارد اما همه به هم احترام بگذاریم و نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود .

رئیس جمهور در پایان گفت: آرزوی فراوان برای ملت بزرگوار دارم و نیازمند دعای خیر مردم و حمایت و نظارت آنها برای موفقیت دولت در خدمت به مردم هستم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاینپرداخت آنلاین

اخبار

ما 185 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle