چرا هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد؟

دلیل اصلی رد صلاحیت شدن هاشمی رفسنجانی

به گزارش تعامل، سرانجام و همان طور که انتظار می رفت با اعلام اسامی کاندیداهای نهایی ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری رد شد.
به گزارش تعامل، گرچه هنوز علت اصلی رد صلاحیت هاشمی در انتخابات مشخص نیست اما با نگاهی به گمانه های متعددی که از سوی خبرگزاری ها وافراد مختلف مطرح شد کهولت سن یکی از مواردی است که در رد صلاحیت وی موثر است.
اما فارغ از این موضوع باید دید واکنش هاشمی رفسنجانی 79 ساله به این موضوع چیست؟
هاشمی رفسنجانی هنوز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است فلذا باید دید آیا او  با این مهر عدم صلاحیت باز هم در مجمع تشخیص مصلحت  باقی خواهد ماند؟
هاشمی سالهاست که از تمایلش به کناره گیری از میدان سیاست سخن می گوید و حتی قصد شرکت در انتخابات مجلس خبرگان در سال 84 نیز نداشت.
 
نیمروز نوشت: اکنون به نظر می آید هاشمی فرصت مناسبی پیدا کرده است تا با استعفای خود از مجمع تشخیص مصلحت نظام به خواسته خود که همانا کناره گیری از مناصب رسمی است برسد اما آیا این تصمیم تصمیمی درست خواهد بود؟
 استعفا=گسست بیش تر
انصراف هاشمی از ریاست مجمع در این مقطع به  هیچ چیز جز قهر وی از نظام تعبیر نمی شود و پر واضح است که این امر نه تنها به تلطیف فضای سیاسی کشور و احزاب سیاسی  کمک نمی کند بلکه به گسست بیشتر  هاشمی و نیروهای منصوب به وی از نظام و در نتیجه کاهش قدرت چانه زنی و گفت و گوی آنها می انجامد.
امری که در درازمدت و کوتاه مدت قطعا تاثیر سوئی بر آینده جریان منصوب به هاشمی یا همان اصلاح طلبان خواهد داشت.
 برای روشن شدن این موضوع بهتر است تا به انتخابات 84 بازگردیم زمانی که مهدی کروبی پس از شکست در انتخابات از عضویت در مجمع تشخیص مصلحت انصراف داد و تنها فایده این انصراف کاهش قدرت چانه زنی اصلاح طلبان در سپهر سیاست ایران شد.
گر چه ماندن در این صندلی نیز به حق نیازمند تصمیمی دشوار است اما به نظر می رسد تصمیم عاقلانه ماندن هاشمی در این جایگاه و خراب ترنشدن وجهه سیاسی وی در عرصه سیاست کشور است.
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاین



پرداخت آنلاین

اخبار

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle