سخنان دیشب حسن روحانی

 سخنان دیشب حسن روحانی

دكتر حسن روحانی در آغاز این برنامه ضمن تبریک به مناسبت عید سعید غدیر خم و آرزوی وحدت برای مسلمانان اظهار کرد: ما از آغاز کار دولت با رکود توام با تورم مواجه بوده‌ایم که معضل بسیار بزرگی بود و حل آن به سادگی امکان پذیر نیست. وی با بیان این‌که دولت هر کاری انجام داده است و هر قدمی که برداشته است با مشورت صاحب نظران و متخصصان بوده است افزود: اگر کمک متخصصان، حمایت عامه مردم و هدایت های رهبری نبود به این نقطه نمی‌رسیدیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که آثار خروج از رکود در اقتصاد ایران از زمستان پارسال دیده شد، خاطر نشان کرد: اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود؛ چرا که در سال 91 رشد ما منفی 8/6 بود و در سال 92 منفی 9/2 درصد بود پس در مجموع ما هشت تا نه فصل را پشت سرهم رکود داشتیم. روحانی با اشاره به این‌که کشور ما غیر از سال‌های اولیه انقلاب هیچ زمان این طور رکود همراه با تورم 40 درصدی را تجربه نکرده بود، خاطرنشان کرد: زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد ما از رکود خارج شد و تولید ما در بخش نفت 7/13 رشد نشان داد.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که زمستان پارسال رشد واردات ما افزایش یافت توضیح داد: ‌20/22 در فصل زمستان پارسال رشد داشتیم 4/16 در بخش مواد اولیه و همین طور 32 درصد در بخش سرمایه ای شاهد رشد بوده‌ایم و این نشان می داد، وقتی در مواد اولیه و ماشین آلات این اتفاق می‌افتد در فصل بعدی به تدریج خروج از رکود را تجربه می کنیم. روحانی با اشاره به این‌که در سه ماه اول امسال تحرک خوبی در بخش های مختلف اقتصادی دیدیم، توضیح داد:‌در گردشگری رشد دو برابری در فصل اول امسال نسبت به سال گذشته داشتیم. همچنین در بخش صنعت و معدن 10 درصد رشد را شاهد بودیم و در تولید خودرو 80 درصد در سه ماهه اول سال نسبت به پارسال رشد داشته ایم و در پتروشیمی و مواد خام نیز رشد داشته‌ایم.

تدوام رشد مثبت اقتصادی تا پایان سال
رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش های دیگر هم ما شاهد چنین رشدی هستیم. ما در خدمات و کشاورزی شاهد چنین رشدی هستیم و در بخش کشاورزی شاهد 3/3 درصد رشد در سه ماهه اول سال بوده‌ایم، به طور کلی در همه بخش ها شاهد آغاز یک حرکتی از زمستان سال گذشته به ویژه سه ماهه اول سال جاری بوده‌ایم. روحانی با بیان این‌که رقم رشدی که اعلام شده، بر مبنای سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته است، گفت:‌ من مطمئن هستم تا پایان سال هم رشد مثبت خواهیم داشت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که «آیا فکر می کنید اگر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد ما شاهد تداوم این رشد خواهیم بود؟»، علت آغاز حرکت اقتصادی در ایران را دو عامل اعتماد و رفتارهای دولت در عرصه سیاست خارجی دانست و گفت : نخستین عامل آغاز حرکت اقتصادی در کشور اعتماد و امید مردم بود. مردم به دولت اعتماد کردند و دولت به کارشناسان خود، صاحب نظران، دانشگاهیان و کل ملت ایران اعتماد کرد و دولت و ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شدند. رئیس جمهور کشورمان اضافه کرد:‌ از طرفی دیگر مردم احساس کردند که دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی با منطق و کارشناسی و تبحر لازم در حرکت است و این‌که ایران قادر است با شش قدرت دنیا پای میز مذاکره بنشیند و با منطق و استدلال بحث کند و بالاخره به توافق موقت شش ماهه ای برسد گام بسیار مهمی بود که دولت برداشت.

روحانی خاطر نشان کرد: من بعد از توافق ژنو طی مصاحبه ای به کارآفرینان گفتم که حالا نوبت شماست. ما گام نخست را برداشتیم و گام های بعدی متعلق به شماست. وی با بیان این‌که مردم احساس می‌کنند که تلاطم های خارجی کاهش یافته است، گفت : ما در زمینه هسته‌ای هر گونه ای حرکت کنیم مردم می دانند روابط با دنیای بیرون طبق وعده ای که در رقابت‌های انتخاباتی دادیم بر مبنای تعامل سازنده با جهان است و امروز بحث هسته‌ای یک جزء مباحث خارجی ما است.

توافق نهایی؛ کار بسیار بزرگی است که پیش رو داریم
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به جایگاه امروز کشور ایران در سطح بین الملل اظهار کرد: امروز هنگامی که ما در یک اجلاس بین‌المللی شرکت می کنیم، کشور بزرگی وجود ندارد که داوطلب مذاکره و صحبت و ملاقات با مقامات ایرانی نباشد. ممکن است که ما با کشوری به دلایلی نخواهیم پای صحبت بنشینیم، اما همه کشورها داوطلب هستند. در گذشته زمانی که ملاقاتی با مقامات ما صورت می گرفت گاهی زبان طرف مقابل زبان نصیحت بود، اما امروز زبان آنها زبان سوال است. آنها راجع به اقتصاد ایران ، مسائل مختلف کشور و جهان پرسش مطرح می‌کنند.

روحانی با تاکید بر این‌که سیاست خارجی ما حرکت و گامی روبه جلو برداشته است، اظهار کرد: بحث هسته‌ای یکی از مباحث مهم کشور است و ما درگام نخست موفق شدیم به توافقی موقت دست پیدا کنیم. الان کار بزرگی پیش رو داریم و آن توافق نهایی است که کار بسیار بزرگی است؛ چرا که این موضوع از سال 81 تا به امروز دوازده سال میان ایران و کشورهای بزرگ جهان محل بحث بوده است.

وی با بیان این‌که یک معضل 12 ساله را نمی توان یک روزه و یک ماهه حل کرد اظهار کرد: گام‌هایی که تا به امروز برداشته‌ایم، گام‌های خوبی بوده است، ما امروز در کلیات موضوع به اتفاق نظر با 1+5 رسیده‌ایم. روحانی با بیان این‌که ما هنوز راجع به جزئیات هسته‌ای ایران بحث های زیادی داریم اضافه کرد: امروز 1+5 قبول کرده است که موضوع هسته‌ای ایران و حق ایران را به رسمیت بشناسد و در مورد این مسئله جای هیچ بحثی وجود ندارد، حال این‌که برای چند سال ایران باید چه مسائل و چه شرایطی را آن هم محدود بپذیرد، مسئله ای است که مورد بحث طرفین است.

در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد
وی همچنین با تاکید بر این‌که در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، گفت:‌این‌که برداشته شدن تحریم ها از چه زمانی شروع شود و چه مسیری را طی کند از جمله مسائلی است که مورد اختلاف طرفین است اما در کلیات امروز توافقی صورت گرفته است. رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که در نطنز باید غنی سازی صورت بگیرد و فردو یک مرکزی برای ایران است هیچ بحثی وجود ندارد، گفت: امروز درباره این‌که ما در اراک یک نیروگاه نیاز داریم، نیز هیچ بحثی وجود ندارد و امروز یک گام بسیار بزرگی برداشته شده است و کلیات موضوع هسته‌ای ایران امروز مورد اتفاق نظر در بین دو طرف است.

وی با بیان این‌که حتی در مورد این‌که ایران در کنار غنی سازی باید از تکنولوژی های مدرن هسته‌ای برخوردار باشد یکی از مباحث مهم ما در 1+5 است اظهار کرد: امروز در 1+5 کشورهایی داوطلب هستند که به محض انجام توافق در این باره همکاری هایی با ایران داشته باشند و در سفر نیویورک و در ملاقات با رئیس جمهور فرانسه طرف مقابل مطرح کرد که می خواهد پس از توافق با ایران تعاملات هسته‌ای با ما داشته باشد و در مسئله هسته‌ای فناوری‌های مدرن را در اختیار کشورمان قرار دهد.

ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد
رئیس جمهور گفت: امروز تنها بحث غنی سازی مطرح نیست و بحث این است که ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد. روحانی در ادامه با بیان این‌که از رکود قبل از توافق نهایی هسته‌ای و برداشتن کامل تحریم ها عبور کرده ایم، گفت: امروز تردیدی نیست که ما از رکود عبور کرده‌ایم، البته هنوز تا رسیدن به رونق مطلوب فاصله داریم. وی با اشاره به این‌که خوشبختانه در مسئله اصلی اقتصادمان قبل از این‌که تحریم ها کاملا برداشته شود و به توافق نهایی برسیم قدم های مهمی برداشته‌ایم، اظهار کرد: همه ملت ایران باید دراین زمینه تلاش کنند و تا به حال هر کاری شده است با حمایت ملت ایران بوده است و اگر موفقیتی به دست آورده‌ایم به خاطر این حمایت ها بوده است؛ چرا که اگر تفاهمی بین قوا و حمایت های رهبری و یک صدایی مردم نبود با مشکلات زیادی روبرو می شدیم.

در مسئله هسته‌ای، هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت
رئیس جمهور با اشاره به این‌که موضوع هسته‌ای بازگشت ناپذیر است، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در چهل روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می کنیم در40 روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد.

روحانی با بیان این‌که در مسئله هسته‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید، گفت: به ملت بزرگ ایران می گویم که امروز دنیا قبول کرده است که ایران باید دارای فناوری هسته‌ای باشد و این تفاهم برد-برد خواهد بود. وی با اشاره به این‌که امسال در نیویورک نه تنها کشورهای اروپایی، بلکه دیگران نیز که با آنها ملاقات داشته ایم از جمله تمامی کشورهای 1+5، غیر از آن یکی، تاکید داشته‌اند که مسئله هسته‌ای باید حل شود و حتی یکی از سران این کشورها گفت که ما دیگر خسته شده ایم و باید این مسئله تمام شود ، افزود: شرایط به نحوی است که دنیا می تواند ببیند اراده دولت و ملت ایران چیست و در مسئله هسته‌ای در مسیر حل موضوع به نفع همه منطقه و جهان قرار داریم.

در گذشته، بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود
وی به محاسبات مراکز رسمی کشور اشاره کرد و گفت:‌در شش ماهه اول امسال رشد واردات و صادرات قابل ملاحظه بوده است و حدود 26 میلیارد واردات غیرنفتی و 23 میلیارد صادرات غیر نفتی داشته ایم یعنی در کل 50 میلیارد واردات و صادرات غیرنفتی در شش ماهه اول سال داشته ایم که این رقم تا پایان سال به 100 میلیارد خواهد رسید. وی با اشاره به این‌که اقتصاد ما در حرکت است و مردم اعتماد کرده اند و امیدوارند، خاطر نشان کرد: در گذشته شاهد بودیم بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود و مردم برای خرید سکه صف می بستند. همچنین حجم نقدینگی ما بسیار بالا رفته بود، اما در سیزده ماه آغاز به کار دولت یازدهم نقدینگی در مسیر درست حرکت کرده است.
روحانی اضافه کرد: بانک ها امروز تسهیلات خوبی به بخش تولید می دهند و دستشان باز است و تسهیلات در پنج ماهه اول امسال که توسط بانک ها پرداخت شده است نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته 5/40 درصد افزایش داشته است و عمده حجم تسهیلات برای سرمایه در گردش بوده است.

رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم
روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی با مردم با اشاره به این‌که در گذشته تورم مردم را نگران می کرد و روزانه مردم به سمت بازار سکه و ارز می رفتند و شتاب تورم را شاهد بودیم تصریح کرد:‌ امروز گاهی مردم می گویند اگر دولت معتقد است تورم را مهار کرده است، پس چرا اجناس در بازار ارزان نمی شود و من این توضیح را می دهم که در گذشته تورم ما رشد شتاب زده داشت و ما آن را مهار کرده ایم یعنی رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم و این‌که اصلا امروز تورم نداشته باشیم. روحانی افزود: در یک سال قبل تقریبا رشد تورم ماهانه سه تا پنج درصد بوده است و این رقم امروز حدود یک درصد است.

وی با اشاره به این‌که اگر رشد تورم طبق روال گذشته ادامه می‌یافت فردی که ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشت قدرت خریدش تا یک میلیون و دویست هزار تومان بود، توضیح داد: با مهار تورم ایجاد شده 20 درصد قدرت خرید مردم را یعنی تا مقدار 300 هزار تومان افزایش داده ایم پس تورم مهار شده است یعنی جلوی رشد آن گرفته شده است. وی با اشاره به این‌که در تیرماه سال گذشته تورم نقطه به نقطه‌ 44 تا 45 درصد بوده است افزود: شهریور امسال تورم نقطه به نقطه 4/14 درصد شده است یعنی 31 درصد تورم نقطه به نقطه را کاهش دادیم که این مسئله در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه است که دولتی در حدود یک سال 31 درصد تورم را کاهش دهد. پس از امروز اجناس گرانتر می‌شوند، اما با شیب ملایم تری.

رئیس دولت یازدهم به مقایسه قیمت اقلام خوراکی در شهریور ماه سال 92 نسبت به 91 پرداخت وگفت: تورم ما 40 %، 45 %، 60% و حتی 77 % در طول یک سال بود، اما امسال شهریور ما حتی تورم 30 درصد نداشتیم یعنی تورم رقم هایی مثل 11% ، 6 % ، 4% ، 12% را تجربه کرده است. پس تورم را مهار کرده ایم و کاهش داده ایم و هم زمان از رکود خارج شده ایم. روحانی با بیان این‌که این پیروزی بزرگ اقتصادی را به ملت ایران تبریک می‌گویم خاطر نشان کرد : امروز به هر استانی می‌رویم کارآفرینان حاضر هستند و حتی در سفر به نیویورک در جلسات جداگانه ای که با سرمایه داران آمریکایی و ایرانی مقیم آمریکایی داشتیم کارآفرینان اعلام آمادگی می کردند و چند شرکت بزرگ دنیا منتظر آن لحظه هستند که ما در مسئله هسته‌ای به توافق نهایی برسیم تا به سمت ایران سرازیر شوند.

وی با بیان این‌که هدف ما تا پایان سال این است که به تورم زیر 20 % برسیم تصریح کرد: هدف ما این است که رشد مثبت حدود 3% تا پایان سال داشته باشیم و تلاش ما این است که به این اهداف دست یابیم.رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مسئله اشتغال گفت: رشد و رونق یکی از مهمترین آثارش اشتغال است در این رابطه باید بگویم با توجه به رونق گردشگری در این حوزه اشتغال بالارفته است و ما به دنبال جذب صاحب نظران این حوزه به طور مثال در زمینه هتل داری هستیم.

روحانی در رابطه با وضعیت اشتغال نیز تصریح کرد: بر مبنای آنچه وزارت کار در مورد بیمه های جدید امسال می‌گوید شاهد کاهش افرادی هستیم که به دنبال بیمه بیکاری می آیند و این یعنی بیکاری کاهش یافته است. همچنین بیمه های جدید برای کارفرما و کارگرها اضافه شده است. وی افزود: به گزارش وزارت کار در شش ماهه گذشته تقریبا بالای 400 هزار اشتغال جدید اعلام شده است یعنی 80 هزار کاهش و 430 هزار افزایش اشتغال داشته ایم که امید است این مسیر در شش ماهه دوم سال ادامه یابد. روحانی افزود: این‌که دربحث اشتغال بیکاری ما تک رقمی شده بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم آن را نگه داریم و کاهش دهیم.

هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است
روحانی با بیان این‌که در زمینه تورم هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است، گفت: احتمالا در سال سوم یعنی سال 95 ما دنبال هدف تک رقمی کردن تورم هستیم و در پایان 94 نیز به دنبال رشد بالای 6 % هستیم و برنامه ریزیمان بر این مبنا است. امیدواریم که همه برنامه های ما توام با توفیق باشد.

وی با تاکید بر این‌که آمار و ارقام اعلامی از سوی دولت درست است، تصریح کرد:‌دولت به مردم وعده داده است که هر چه واقعیت است به مردم بگوید؛ ممکن است ما گاهی اشتباه بکنیم و در این زمان نیز حتما به مردم خواهیم گفت که اشتباه کرده‌ایم و از مردم به صراحت عذر خواهی می‌کنیم و به این عذر خواهی خود نیز افتخار می‌کنیم؛ چرا که مردم صاحب این مملکت هستند و همه مسئولان افتخارشان این است که خدمت گذار مردم باشند و ما هم افتخارداریم که بتوانیم به خدمت خود ادامه دهیم و رضایت مردم را نیز جلب کنیم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد انتقادات وارده به لایحه خروج از رکود دولت اظهار کرد: ما برای خروج از رکود بسته ای آماده کردیم و در جلسه ای که با کارآفرینان داشتیم در مورد این بسته نیز توضیحاتی ارائه کردیم . بسته خروج از رکود دولت تقریبا دارای 140 بند است که حدود 30 بند آن نیاز به قانون مجلس دارد دولت نیز لایحه ای به مجلس تقدیم کرد و گزارش مفصلی هم تهیه کردیم؛ در مورد این‌که این بسته خروج رکود دولت به هیچ عنوان با اقتصاد مقاومتی نه تنها در تضاد نیست، بلکه در همان راستا نیز در حرکت است.

وی با بیان این‌که بسیار مهم است در زمانی که تحریم ها هنوز ادامه دارد و ما به منابع خارج خود دسترسی نداریم و بانک های ما هنوز آن طور که باید فعال نبودند، توانستیم از رکود خارج شویم، اظهار کرد: این گام نخست است چنانچه در مجلس شورای اسلامی بسته دولت به تصویب نهایی برساند حرکت جدی تری آغاز می‌شود. روحانی با اشاره به جزئیات بسته خروج رکود اظهار کرد: برخی از بندهای بسته خروج از رکود در تقویت بانک‌ها و خوش حسابی دولت بسیار مهم و تاثیرگذار است.

رئیس جمهور با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی گام نخست را خیلی خوب برداشت و فوریت لایحه خروج از رکود دولت را به تصویب رساند گفت: امیدواریم هر چه زودتر مجلس شورای اسلامی بسته خروج از رکود را به تصویب نهایی برساند و دولت بتواند آن را ابلاغ و اجرا کند؛ چرا که امروز رونق اقتصادی کار مهمی است و این بسته می تواند ما را در مسیر رونق قرار دهد. وی با بیان این‌که اشتغال در سایه رونق به وجود می آید، تاکید کرد: ما در زمینه‌های مختلف به رونقی مستمر و پایدار نیاز داریم که بتوانیم به مسیر خود ادامه دهیم.

تا پایان سال، 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه می‌شود
روحانی در ادامه با بیان این‌که در زمینه نفت و گاز توانسته‌ایم حرکت خوبی داشته باشیم گفت: بخش نفت نخستین بخشی بود که از رکود خارج شد. در زمینه گاز امسال تا کنون 45 میلیون متر مکعب گاز در روز اضافه شده است و تا پایان امسال نیز هدف‌گذاری‌مان بر این است 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه شود که این تحولی بزرگ خواهد بود.

روحانی با بیان این‌که مقدار مصرف نفت گاز و نفت کوره در نیروگاه های ما کاهش یافته است، تصریح کرد: به خاطر این‌که ما می توانیم گاز بیشتری به این نیروگاه بدهیم مقدار مصرف نفت و گاز از سوی مراکز تنزل یافته است و ما امیدواریم که در سال آینده به زمانی برسیم همه نیروگاه های ما بتوانند از گاز استفاده کنند؛ چرا که ما بر این موضوع واقف هستیم که موضوع محیط زیست بسیار مهم است.

وی با تاکید بر این‌که دولت در بخش های دیگر نیز گام های بسیار مهم برداشته است به معضل آب کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین راه حل های حل معضل آب در کشور آبیاری مدرن در بخش کشاورزی و خارج شدن این اقدام از حالت سنتی خود است. در طول دهه گذشته و دولت های گذشته برای این کار مجموعه زمین های کشاورزی که به آبیاری مدرن تجهیز شده است یک میلیون و 330 هزار هکتار بوده است اما در دولت یازدهم برنامه ریزی ما برای سال 93 ،‌284 هزار هکتار زمین قرار است تحت طرح آبیاری مدرن قرار بگیرد که این موضوع نیز هم محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد و هم مصرف آب را کاهش می‌دهد. روحانی با بیان این‌که دولت در بحث محیط زیست نیز گام‌های بسیار مهمی برداشته است گفت: امروز در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل نسبت به یک سال گذشته تغییر کرده است و آلودگی هوا نیز کاهش یافته است.

وی با تاکید بر این‌که آلودگی محیط زیست تنها به مسئله بنزین و گازوئیل مربوط نمی شود، به اقدامات دولت در سایر بخش ها اشاره کرد و گفت: دولت توانسته است در زمینه ریل گام های بسیار مهمی بردارد و به زودی ما مشاهده خواهیم کرد که خط ریلی ما به ترکمنستان وقزاقستان وصل می‌شود و طرح هایی نظیر دو خطه کردن و برقی کردن ریل های کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است. رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که کشور در کلیت از رکود خارج شده است تصریح کرد:‌در همه بخش ها حرکت ما به سمت جلو است، گرچه ممکن است بخش هایی وجود داشته باشد که در آنها رکود هنوز وجود داشته باشد، اما خوشبختانه و با اطمینان به ملت می گویم که کشور از رکود خارج شده است و به سمت رونق اقتصادی در حال حرکت هستیم و در این راستا نیز همانطور که همه مردم ما همواره در صحنه بودند و دولت را یاری کردند باید از این پس نیز دولت را همراهی و یاری کنند تا بتوانیم مراحل بعدی را طی کنیم.

اجرای دقیق بسته خروج از رکود، برای دولت مهم است
روحانی در پاسخ به پرسشی در مورد روند صدور مجوزهای فعالیت های اقتصادی درکشور و همچنین چگونگی پایش بندهایی از بسته خروج از رکود دولت که به مصوبه مجلس نیازی ندارد، اظهار کرد: امروز در زمینه محیط کسب و کار قانونی که سال‌ها روی زمین مانده بود، دولت یازدهم آیین نامه های آن را تدوین کرد و به تصویب رساند و قدمی رو به جلو برداشت و تقریبا امروز شاهد وجود گفت‌وگوی مستمر میان مقامات دولت و بخش های خصوصی هستیم. رئیس جمهور کشورمان با اشاره به حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی خود خاطرنشان کرد : حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی به این معنا است که حرکتی آغاز شده است، اما در رسیدن به نقطه مطلوب کارهای بسیاری باقی مانده است.

روحانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روزهای نخستین آغاز به کار دولت یازدهم گفت: در 15 روز اول دولت در بحث تولید و اشتغال چندین بند به تصویب رسیدکه بسیاری از مشکلات برداشته شد. در سال‌های گذشته گردش کار درگمرک 26 روز بود که امروز این مدت به سه روز کاهش یافته است. که این از نتایج دولت الکترونیک است که ما باید به آن سمت حرکت کنیم. وی در ادامه در مورد چگونگی پایش بندهای بسته خروج از رکود تورم نیز گفت: معاونت راهبردی ریاست جمهوری مسوول نظارت به بسته است و کل دولت از جمله معاون اول نیز در حال پیگیری و دنبال کردن این موضوع هستند و برای ما بسیار مهم است که بسته دقیقا اجرا شود و سریعتر بتوانیم اقتصاد را به رونق و نقطه‌ای برسانیم که مطلوب مردم ما است.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که چقدر در اجرای فاز دوم یارانه ها نحوه پرداخت یارانه ها هدفمند شد، تصریح کرد: یارانه مشکلات بزرگی داشت و هدفمندی یارانه به این موضوع تبدیل شده بود که مقداری حامل های انرژی را گران‌تر بفروشیم و پول حاصل از این کار به ضمیمه پولی از خزانه را در قالب یارانه نقدی به افراد پرداخت کنیم. روحانی اضافه کرد:‌ نخستین مشکلی که ما در دولت مواجه شدیم کسری اعتبار یارانه برای پرداخت یارانه نقدی به مردم بود. ما در این شرایط چاره ای نداشتیم که گام دیگری در زمینه هدفمندی یارانه ها برداریم.

وی با بیان این‌که در این مرحله خیلی از افراد از جمله بسیاری از اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس مخالف بودند، گفت: آنها معتقد بودند که من به دنبال مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نباشم و این اقدام بسیار خطرناک است، آنها حتی اظهار می کردند که بحث کنترل تورم مورد نظر دولت نیز امکان پذیر نخواهد بود، اما ما هیچ چاره ای نداشتیم جز این که گام دوم هدفمندی یارانه ها را برداریم.

دنبال آن هستیم که اگر بتوانیم راه حلی برای شناسایی دقیق پردرآمدها بیابیم
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه کارآفرینان به صحنه بیایند باید اعتماد کامل داشته باشند. این اعتماد با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. البته دنبالش هستیم اگر بتوانیم راه حلی قابل قبول پیدا کنیم عملیاتی کنیم. البته هنوز هم دلمان میخواهد خود مردم نگیرند چون بهترین راه همین است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری راجع به طرح های نیمه تمام در پروژه های عمرانی خاطرنشان کرد: در بودجه مردم مطلع هستند که ما امسال دنبال اتمام طرح ها هستیم. اگر طرحی 5 درصد یا 6 درصد اجرا شده نمیتوانیم 2 درصد دیگر ادامه دهیم و بقیه بماند. طرح های نیمه تمام زیادی داریم. بنا داریم طرح هایی را دنبال کنیم که تا پایان سال تمام شوند. 246 طرح در این زمینه را بودجه اختصاص دادیم. مواردی را هم در سفرهای استانی وعده دادم که قرار است آن ها را اجرا کنیم.

روحانی ادامه داد: انشاءالله امسال طرح های عمرانی ما در پایان سال خواهید دید که بسیاری از طرح های نیمه تمام که برخی سالها مانده تکمیل می شود که قدم خوبی برای اقتصاد کشور خواهد بود.
رئیس جمهور همچنین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که بسیار مهم است و من خیلی دنبال میکنم، مساله محیط زیست است. نمی خواهم بگویم با تحول در سوخت همه مساله محیط زیست حل می شود. برخی اقدامات طولانی مدت میخواهد مثلا ریزگردها به این سادگی قابل حل نیست. هامون ها و دریاچه هایی که خشک شده به این سادگی برنمیگردد؛ البته داریم روی اینها فکر میکنیم. خیلی دوست دارم ببینم در زاینده رود آب جاری است. دریاچه ارومیه بسیار اهمیت دارد؛نه تنها برای استان آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل بلکه برای کشور ما اهمیت زیادی دارد. اگر وضعیتش بحرانی تر شود یک طوفان می تواند شاید 7-8-10 استان ما را طوفان نمک بگیرد و تنفس مردم را دچار مشکل کرده و زمین های کشاورزی را از بین ببرد. اولین تصمیم دولت درباره دریاچه ارومیه بود.

روحانی در این باره ادامه داد: گزارش ویژه دادند کارگروه احیای دریاچه ارومیه. جلسات متعددی برگزار می شود در این زمینه. قدم به قدم باید جلو رفت. وی همچنین با بیان اینکه در گازوئیل تحول زیادی رخ داده و گوگردزدایی زیادی شده است، افزود: در برخی از طرحهای گذشته ما مسائل زیست محیطی کم مورد توجه بوده. در جایی بر مبنای نیاز کشاورزی سد زدیم و محاسبه دقیق نبوده که چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند در مسائل زیست محیطی. یکی از مسائلی که مداوم دنبال میکنم مساله آب است که بسیار مهم است.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم بالا بردن بهره وری آب، خاطرنشان کرد: شاید قیمت آبی که الان مصرف می شود از قیمت محصول در برخی جاها بیشتر باشد. با طبیعت نمی شود جنگید، قاعده مند بودن فقط برای دنیای سیاست نیست. باید در محیط طبیعی هم اینچنین عمل کرد. با قواعد طبیعت و سنن الهی نمی شود مبارزه کرد. مساله آب بسیار مهم است. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود یکی دیگر از حوزه هایی که برای رئیس جمهور مهم است را حوزه ریلی عنوان کرد و گفت: ریل می تواند مسیر مطمئنی برای مردم باشد. انشاءالله در این زمینه قدمهای مهمی برخواهیم داشت. بنادر نیز جزو مسائل مهمی است که دنبال می کنم. جاسک را دنبال میکنیم تا تبدیل شود به بندری برای صادرات نفت. سواحل مکران پتانسیل بالایی دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نفت و گاز بویژه در حوزه های مشترک جزو اولویت های دولت یازدهم است، اظهار داشت: در این زمینه اقدامات خیلی خوبی شروع شده است. اینها جزو اولیات من است.
رئیس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم تعادل بخشی در کشور گفت: امیدواریم در برنامه ششم این را دنبال و به ثمر برسانیم. روحانی تورم را از جمله مسائلی دانست که روزانه به آن فکر کرده و در راستای مهار آن اقدام میکند. وی افزود: هر روز ماه رمضان بخشی از وقت برای خروج از رکود اختصاص می یافت.

وی ادامه داد: مسائل اجتماعی ما و حقوق شهروندی مردم و همچنین مسائل سیاسی جامعه ما بسیار مهم است. مردم باید احساس راحتی کنند. البته من باید خدمت مردم بگویم که برخی از موارد دولت به تنهایی نمیتواند کار را تمام کند. اقتضائات حکومت این است که بتوانیم با اجماع نظر و هماهنگی قوای دیگر بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. من هیچ چیز فراموش نکردم. برخی با ایمیل و نامه می نویسند فلان موضوع یادت رفته ولی یادم نرفته. به قولهایم وفادارم.

روحانی گفت: از مردم که در همه زمینه ها به دولت کمک کردند و همچنین از کارآفرینان که قدم های بزرگی برداشتند و از کارشناسان و دانشگاهیان به خاطر نقد و تذکراتشان که بسیار ارزشمند است تشکر می کنم. امیدوارم به تذکرات و نقدهایشان ادامه دهند. نکته آخر به سیاسیون میگویم که همه قواعد بازی را رعایت کنیم. در دولت من از همه جناح ها هستند. آرایش خشم را نباید بگذاریم در کشورمان بوجود بیاید. آرایش ما باید تعاون و همدلی و همکاری در مسائل مهم کشور که به نفع کل ملت است باید باشد. همه احزاب باید دست به دست هم دهند تا به نقطه مطلوب برسند.

رئیس جمهور در پایان از بنیاد شهید نیز تشکر کرد و گفت: درباره خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران، دولت بدهکاری از سال 86 داشته که 1700 میلیارد از معوقات مانده بود که نسبت به جانبازان و ایثارگران همه را پرداخت کردیم و امیدواریم تا پایان مهر نسبت به خانواده معظم شهدا را نیز پرداخت کنیم. یاد امام عزیز و همه شهیدان را گرامی می داریم و برای سلامت مقام معظم رهبری که امروز خوشحال شدیم بعد از دوران نقاهت به جمع مردم آمده و صحبت کردند، دعا می کنیم.

 

سخنان دیشب حسن روحانی در تلویزیون

سخنان دیشب حسن روحانی در تلویزیون

دكتر حسن روحانی در آغاز این برنامه ضمن تبریک به مناسبت عید سعید غدیر خم و آرزوی وحدت برای مسلمانان اظهار کرد: ما از آغاز کار دولت با رکود توام با تورم مواجه بوده‌ایم که معضل بسیار بزرگی بود و حل آن به سادگی امکان پذیر نیست. وی با بیان این‌که دولت هر کاری انجام داده است و هر قدمی که برداشته است با مشورت صاحب نظران و متخصصان بوده است افزود: اگر کمک متخصصان، حمایت عامه مردم و هدایت های رهبری نبود به این نقطه نمی‌رسیدیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که آثار خروج از رکود در اقتصاد ایران از زمستان پارسال دیده شد، خاطر نشان کرد: اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود؛ چرا که در سال 91 رشد ما منفی 8/6 بود و در سال 92 منفی 9/2 درصد بود پس در مجموع ما هشت تا نه فصل را پشت سرهم رکود داشتیم. روحانی با اشاره به این‌که کشور ما غیر از سال‌های اولیه انقلاب هیچ زمان این طور رکود همراه با تورم 40 درصدی را تجربه نکرده بود، خاطرنشان کرد: زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد ما از رکود خارج شد و تولید ما در بخش نفت 7/13 رشد نشان داد.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که زمستان پارسال رشد واردات ما افزایش یافت توضیح داد: ‌20/22 در فصل زمستان پارسال رشد داشتیم 4/16 در بخش مواد اولیه و همین طور 32 درصد در بخش سرمایه ای شاهد رشد بوده‌ایم و این نشان می داد، وقتی در مواد اولیه و ماشین آلات این اتفاق می‌افتد در فصل بعدی به تدریج خروج از رکود را تجربه می کنیم. روحانی با اشاره به این‌که در سه ماه اول امسال تحرک خوبی در بخش های مختلف اقتصادی دیدیم، توضیح داد:‌در گردشگری رشد دو برابری در فصل اول امسال نسبت به سال گذشته داشتیم. همچنین در بخش صنعت و معدن 10 درصد رشد را شاهد بودیم و در تولید خودرو 80 درصد در سه ماهه اول سال نسبت به پارسال رشد داشته ایم و در پتروشیمی و مواد خام نیز رشد داشته‌ایم.

تدوام رشد مثبت اقتصادی تا پایان سال
رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش های دیگر هم ما شاهد چنین رشدی هستیم. ما در خدمات و کشاورزی شاهد چنین رشدی هستیم و در بخش کشاورزی شاهد 3/3 درصد رشد در سه ماهه اول سال بوده‌ایم، به طور کلی در همه بخش ها شاهد آغاز یک حرکتی از زمستان سال گذشته به ویژه سه ماهه اول سال جاری بوده‌ایم. روحانی با بیان این‌که رقم رشدی که اعلام شده، بر مبنای سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته است، گفت:‌ من مطمئن هستم تا پایان سال هم رشد مثبت خواهیم داشت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که «آیا فکر می کنید اگر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد ما شاهد تداوم این رشد خواهیم بود؟»، علت آغاز حرکت اقتصادی در ایران را دو عامل اعتماد و رفتارهای دولت در عرصه سیاست خارجی دانست و گفت : نخستین عامل آغاز حرکت اقتصادی در کشور اعتماد و امید مردم بود. مردم به دولت اعتماد کردند و دولت به کارشناسان خود، صاحب نظران، دانشگاهیان و کل ملت ایران اعتماد کرد و دولت و ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شدند. رئیس جمهور کشورمان اضافه کرد:‌ از طرفی دیگر مردم احساس کردند که دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی با منطق و کارشناسی و تبحر لازم در حرکت است و این‌که ایران قادر است با شش قدرت دنیا پای میز مذاکره بنشیند و با منطق و استدلال بحث کند و بالاخره به توافق موقت شش ماهه ای برسد گام بسیار مهمی بود که دولت برداشت.

روحانی خاطر نشان کرد: من بعد از توافق ژنو طی مصاحبه ای به کارآفرینان گفتم که حالا نوبت شماست. ما گام نخست را برداشتیم و گام های بعدی متعلق به شماست. وی با بیان این‌که مردم احساس می‌کنند که تلاطم های خارجی کاهش یافته است، گفت : ما در زمینه هسته‌ای هر گونه ای حرکت کنیم مردم می دانند روابط با دنیای بیرون طبق وعده ای که در رقابت‌های انتخاباتی دادیم بر مبنای تعامل سازنده با جهان است و امروز بحث هسته‌ای یک جزء مباحث خارجی ما است.

توافق نهایی؛ کار بسیار بزرگی است که پیش رو داریم
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به جایگاه امروز کشور ایران در سطح بین الملل اظهار کرد: امروز هنگامی که ما در یک اجلاس بین‌المللی شرکت می کنیم، کشور بزرگی وجود ندارد که داوطلب مذاکره و صحبت و ملاقات با مقامات ایرانی نباشد. ممکن است که ما با کشوری به دلایلی نخواهیم پای صحبت بنشینیم، اما همه کشورها داوطلب هستند. در گذشته زمانی که ملاقاتی با مقامات ما صورت می گرفت گاهی زبان طرف مقابل زبان نصیحت بود، اما امروز زبان آنها زبان سوال است. آنها راجع به اقتصاد ایران ، مسائل مختلف کشور و جهان پرسش مطرح می‌کنند.

روحانی با تاکید بر این‌که سیاست خارجی ما حرکت و گامی روبه جلو برداشته است، اظهار کرد: بحث هسته‌ای یکی از مباحث مهم کشور است و ما درگام نخست موفق شدیم به توافقی موقت دست پیدا کنیم. الان کار بزرگی پیش رو داریم و آن توافق نهایی است که کار بسیار بزرگی است؛ چرا که این موضوع از سال 81 تا به امروز دوازده سال میان ایران و کشورهای بزرگ جهان محل بحث بوده است.

وی با بیان این‌که یک معضل 12 ساله را نمی توان یک روزه و یک ماهه حل کرد اظهار کرد: گام‌هایی که تا به امروز برداشته‌ایم، گام‌های خوبی بوده است، ما امروز در کلیات موضوع به اتفاق نظر با 1+5 رسیده‌ایم. روحانی با بیان این‌که ما هنوز راجع به جزئیات هسته‌ای ایران بحث های زیادی داریم اضافه کرد: امروز 1+5 قبول کرده است که موضوع هسته‌ای ایران و حق ایران را به رسمیت بشناسد و در مورد این مسئله جای هیچ بحثی وجود ندارد، حال این‌که برای چند سال ایران باید چه مسائل و چه شرایطی را آن هم محدود بپذیرد، مسئله ای است که مورد بحث طرفین است.

در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد
وی همچنین با تاکید بر این‌که در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، گفت:‌این‌که برداشته شدن تحریم ها از چه زمانی شروع شود و چه مسیری را طی کند از جمله مسائلی است که مورد اختلاف طرفین است اما در کلیات امروز توافقی صورت گرفته است. رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که در نطنز باید غنی سازی صورت بگیرد و فردو یک مرکزی برای ایران است هیچ بحثی وجود ندارد، گفت: امروز درباره این‌که ما در اراک یک نیروگاه نیاز داریم، نیز هیچ بحثی وجود ندارد و امروز یک گام بسیار بزرگی برداشته شده است و کلیات موضوع هسته‌ای ایران امروز مورد اتفاق نظر در بین دو طرف است.

وی با بیان این‌که حتی در مورد این‌که ایران در کنار غنی سازی باید از تکنولوژی های مدرن هسته‌ای برخوردار باشد یکی از مباحث مهم ما در 1+5 است اظهار کرد: امروز در 1+5 کشورهایی داوطلب هستند که به محض انجام توافق در این باره همکاری هایی با ایران داشته باشند و در سفر نیویورک و در ملاقات با رئیس جمهور فرانسه طرف مقابل مطرح کرد که می خواهد پس از توافق با ایران تعاملات هسته‌ای با ما داشته باشد و در مسئله هسته‌ای فناوری‌های مدرن را در اختیار کشورمان قرار دهد.

ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد
رئیس جمهور گفت: امروز تنها بحث غنی سازی مطرح نیست و بحث این است که ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد. روحانی در ادامه با بیان این‌که از رکود قبل از توافق نهایی هسته‌ای و برداشتن کامل تحریم ها عبور کرده ایم، گفت: امروز تردیدی نیست که ما از رکود عبور کرده‌ایم، البته هنوز تا رسیدن به رونق مطلوب فاصله داریم. وی با اشاره به این‌که خوشبختانه در مسئله اصلی اقتصادمان قبل از این‌که تحریم ها کاملا برداشته شود و به توافق نهایی برسیم قدم های مهمی برداشته‌ایم، اظهار کرد: همه ملت ایران باید دراین زمینه تلاش کنند و تا به حال هر کاری شده است با حمایت ملت ایران بوده است و اگر موفقیتی به دست آورده‌ایم به خاطر این حمایت ها بوده است؛ چرا که اگر تفاهمی بین قوا و حمایت های رهبری و یک صدایی مردم نبود با مشکلات زیادی روبرو می شدیم.

در مسئله هسته‌ای، هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت
رئیس جمهور با اشاره به این‌که موضوع هسته‌ای بازگشت ناپذیر است، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در چهل روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می کنیم در40 روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد.

روحانی با بیان این‌که در مسئله هسته‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید، گفت: به ملت بزرگ ایران می گویم که امروز دنیا قبول کرده است که ایران باید دارای فناوری هسته‌ای باشد و این تفاهم برد-برد خواهد بود. وی با اشاره به این‌که امسال در نیویورک نه تنها کشورهای اروپایی، بلکه دیگران نیز که با آنها ملاقات داشته ایم از جمله تمامی کشورهای 1+5، غیر از آن یکی، تاکید داشته‌اند که مسئله هسته‌ای باید حل شود و حتی یکی از سران این کشورها گفت که ما دیگر خسته شده ایم و باید این مسئله تمام شود ، افزود: شرایط به نحوی است که دنیا می تواند ببیند اراده دولت و ملت ایران چیست و در مسئله هسته‌ای در مسیر حل موضوع به نفع همه منطقه و جهان قرار داریم.

در گذشته، بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود
وی به محاسبات مراکز رسمی کشور اشاره کرد و گفت:‌در شش ماهه اول امسال رشد واردات و صادرات قابل ملاحظه بوده است و حدود 26 میلیارد واردات غیرنفتی و 23 میلیارد صادرات غیر نفتی داشته ایم یعنی در کل 50 میلیارد واردات و صادرات غیرنفتی در شش ماهه اول سال داشته ایم که این رقم تا پایان سال به 100 میلیارد خواهد رسید. وی با اشاره به این‌که اقتصاد ما در حرکت است و مردم اعتماد کرده اند و امیدوارند، خاطر نشان کرد: در گذشته شاهد بودیم بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود و مردم برای خرید سکه صف می بستند. همچنین حجم نقدینگی ما بسیار بالا رفته بود، اما در سیزده ماه آغاز به کار دولت یازدهم نقدینگی در مسیر درست حرکت کرده است.
روحانی اضافه کرد: بانک ها امروز تسهیلات خوبی به بخش تولید می دهند و دستشان باز است و تسهیلات در پنج ماهه اول امسال که توسط بانک ها پرداخت شده است نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته 5/40 درصد افزایش داشته است و عمده حجم تسهیلات برای سرمایه در گردش بوده است.

رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم
روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی با مردم با اشاره به این‌که در گذشته تورم مردم را نگران می کرد و روزانه مردم به سمت بازار سکه و ارز می رفتند و شتاب تورم را شاهد بودیم تصریح کرد:‌ امروز گاهی مردم می گویند اگر دولت معتقد است تورم را مهار کرده است، پس چرا اجناس در بازار ارزان نمی شود و من این توضیح را می دهم که در گذشته تورم ما رشد شتاب زده داشت و ما آن را مهار کرده ایم یعنی رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم و این‌که اصلا امروز تورم نداشته باشیم. روحانی افزود: در یک سال قبل تقریبا رشد تورم ماهانه سه تا پنج درصد بوده است و این رقم امروز حدود یک درصد است.

وی با اشاره به این‌که اگر رشد تورم طبق روال گذشته ادامه می‌یافت فردی که ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشت قدرت خریدش تا یک میلیون و دویست هزار تومان بود، توضیح داد: با مهار تورم ایجاد شده 20 درصد قدرت خرید مردم را یعنی تا مقدار 300 هزار تومان افزایش داده ایم پس تورم مهار شده است یعنی جلوی رشد آن گرفته شده است. وی با اشاره به این‌که در تیرماه سال گذشته تورم نقطه به نقطه‌ 44 تا 45 درصد بوده است افزود: شهریور امسال تورم نقطه به نقطه 4/14 درصد شده است یعنی 31 درصد تورم نقطه به نقطه را کاهش دادیم که این مسئله در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه است که دولتی در حدود یک سال 31 درصد تورم را کاهش دهد. پس از امروز اجناس گرانتر می‌شوند، اما با شیب ملایم تری.

رئیس دولت یازدهم به مقایسه قیمت اقلام خوراکی در شهریور ماه سال 92 نسبت به 91 پرداخت وگفت: تورم ما 40 %، 45 %، 60% و حتی 77 % در طول یک سال بود، اما امسال شهریور ما حتی تورم 30 درصد نداشتیم یعنی تورم رقم هایی مثل 11% ، 6 % ، 4% ، 12% را تجربه کرده است. پس تورم را مهار کرده ایم و کاهش داده ایم و هم زمان از رکود خارج شده ایم. روحانی با بیان این‌که این پیروزی بزرگ اقتصادی را به ملت ایران تبریک می‌گویم خاطر نشان کرد : امروز به هر استانی می‌رویم کارآفرینان حاضر هستند و حتی در سفر به نیویورک در جلسات جداگانه ای که با سرمایه داران آمریکایی و ایرانی مقیم آمریکایی داشتیم کارآفرینان اعلام آمادگی می کردند و چند شرکت بزرگ دنیا منتظر آن لحظه هستند که ما در مسئله هسته‌ای به توافق نهایی برسیم تا به سمت ایران سرازیر شوند.

وی با بیان این‌که هدف ما تا پایان سال این است که به تورم زیر 20 % برسیم تصریح کرد: هدف ما این است که رشد مثبت حدود 3% تا پایان سال داشته باشیم و تلاش ما این است که به این اهداف دست یابیم.رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مسئله اشتغال گفت: رشد و رونق یکی از مهمترین آثارش اشتغال است در این رابطه باید بگویم با توجه به رونق گردشگری در این حوزه اشتغال بالارفته است و ما به دنبال جذب صاحب نظران این حوزه به طور مثال در زمینه هتل داری هستیم.

روحانی در رابطه با وضعیت اشتغال نیز تصریح کرد: بر مبنای آنچه وزارت کار در مورد بیمه های جدید امسال می‌گوید شاهد کاهش افرادی هستیم که به دنبال بیمه بیکاری می آیند و این یعنی بیکاری کاهش یافته است. همچنین بیمه های جدید برای کارفرما و کارگرها اضافه شده است. وی افزود: به گزارش وزارت کار در شش ماهه گذشته تقریبا بالای 400 هزار اشتغال جدید اعلام شده است یعنی 80 هزار کاهش و 430 هزار افزایش اشتغال داشته ایم که امید است این مسیر در شش ماهه دوم سال ادامه یابد. روحانی افزود: این‌که دربحث اشتغال بیکاری ما تک رقمی شده بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم آن را نگه داریم و کاهش دهیم.

هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است
روحانی با بیان این‌که در زمینه تورم هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است، گفت: احتمالا در سال سوم یعنی سال 95 ما دنبال هدف تک رقمی کردن تورم هستیم و در پایان 94 نیز به دنبال رشد بالای 6 % هستیم و برنامه ریزیمان بر این مبنا است. امیدواریم که همه برنامه های ما توام با توفیق باشد.

وی با تاکید بر این‌که آمار و ارقام اعلامی از سوی دولت درست است، تصریح کرد:‌دولت به مردم وعده داده است که هر چه واقعیت است به مردم بگوید؛ ممکن است ما گاهی اشتباه بکنیم و در این زمان نیز حتما به مردم خواهیم گفت که اشتباه کرده‌ایم و از مردم به صراحت عذر خواهی می‌کنیم و به این عذر خواهی خود نیز افتخار می‌کنیم؛ چرا که مردم صاحب این مملکت هستند و همه مسئولان افتخارشان این است که خدمت گذار مردم باشند و ما هم افتخارداریم که بتوانیم به خدمت خود ادامه دهیم و رضایت مردم را نیز جلب کنیم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد انتقادات وارده به لایحه خروج از رکود دولت اظهار کرد: ما برای خروج از رکود بسته ای آماده کردیم و در جلسه ای که با کارآفرینان داشتیم در مورد این بسته نیز توضیحاتی ارائه کردیم . بسته خروج از رکود دولت تقریبا دارای 140 بند است که حدود 30 بند آن نیاز به قانون مجلس دارد دولت نیز لایحه ای به مجلس تقدیم کرد و گزارش مفصلی هم تهیه کردیم؛ در مورد این‌که این بسته خروج رکود دولت به هیچ عنوان با اقتصاد مقاومتی نه تنها در تضاد نیست، بلکه در همان راستا نیز در حرکت است.

وی با بیان این‌که بسیار مهم است در زمانی که تحریم ها هنوز ادامه دارد و ما به منابع خارج خود دسترسی نداریم و بانک های ما هنوز آن طور که باید فعال نبودند، توانستیم از رکود خارج شویم، اظهار کرد: این گام نخست است چنانچه در مجلس شورای اسلامی بسته دولت به تصویب نهایی برساند حرکت جدی تری آغاز می‌شود. روحانی با اشاره به جزئیات بسته خروج رکود اظهار کرد: برخی از بندهای بسته خروج از رکود در تقویت بانک‌ها و خوش حسابی دولت بسیار مهم و تاثیرگذار است.

رئیس جمهور با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی گام نخست را خیلی خوب برداشت و فوریت لایحه خروج از رکود دولت را به تصویب رساند گفت: امیدواریم هر چه زودتر مجلس شورای اسلامی بسته خروج از رکود را به تصویب نهایی برساند و دولت بتواند آن را ابلاغ و اجرا کند؛ چرا که امروز رونق اقتصادی کار مهمی است و این بسته می تواند ما را در مسیر رونق قرار دهد. وی با بیان این‌که اشتغال در سایه رونق به وجود می آید، تاکید کرد: ما در زمینه‌های مختلف به رونقی مستمر و پایدار نیاز داریم که بتوانیم به مسیر خود ادامه دهیم.

تا پایان سال، 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه می‌شود
روحانی در ادامه با بیان این‌که در زمینه نفت و گاز توانسته‌ایم حرکت خوبی داشته باشیم گفت: بخش نفت نخستین بخشی بود که از رکود خارج شد. در زمینه گاز امسال تا کنون 45 میلیون متر مکعب گاز در روز اضافه شده است و تا پایان امسال نیز هدف‌گذاری‌مان بر این است 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه شود که این تحولی بزرگ خواهد بود.

روحانی با بیان این‌که مقدار مصرف نفت گاز و نفت کوره در نیروگاه های ما کاهش یافته است، تصریح کرد: به خاطر این‌که ما می توانیم گاز بیشتری به این نیروگاه بدهیم مقدار مصرف نفت و گاز از سوی مراکز تنزل یافته است و ما امیدواریم که در سال آینده به زمانی برسیم همه نیروگاه های ما بتوانند از گاز استفاده کنند؛ چرا که ما بر این موضوع واقف هستیم که موضوع محیط زیست بسیار مهم است.

وی با تاکید بر این‌که دولت در بخش های دیگر نیز گام های بسیار مهم برداشته است به معضل آب کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین راه حل های حل معضل آب در کشور آبیاری مدرن در بخش کشاورزی و خارج شدن این اقدام از حالت سنتی خود است. در طول دهه گذشته و دولت های گذشته برای این کار مجموعه زمین های کشاورزی که به آبیاری مدرن تجهیز شده است یک میلیون و 330 هزار هکتار بوده است اما در دولت یازدهم برنامه ریزی ما برای سال 93 ،‌284 هزار هکتار زمین قرار است تحت طرح آبیاری مدرن قرار بگیرد که این موضوع نیز هم محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد و هم مصرف آب را کاهش می‌دهد. روحانی با بیان این‌که دولت در بحث محیط زیست نیز گام‌های بسیار مهمی برداشته است گفت: امروز در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل نسبت به یک سال گذشته تغییر کرده است و آلودگی هوا نیز کاهش یافته است.

وی با تاکید بر این‌که آلودگی محیط زیست تنها به مسئله بنزین و گازوئیل مربوط نمی شود، به اقدامات دولت در سایر بخش ها اشاره کرد و گفت: دولت توانسته است در زمینه ریل گام های بسیار مهمی بردارد و به زودی ما مشاهده خواهیم کرد که خط ریلی ما به ترکمنستان وقزاقستان وصل می‌شود و طرح هایی نظیر دو خطه کردن و برقی کردن ریل های کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است. رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که کشور در کلیت از رکود خارج شده است تصریح کرد:‌در همه بخش ها حرکت ما به سمت جلو است، گرچه ممکن است بخش هایی وجود داشته باشد که در آنها رکود هنوز وجود داشته باشد، اما خوشبختانه و با اطمینان به ملت می گویم که کشور از رکود خارج شده است و به سمت رونق اقتصادی در حال حرکت هستیم و در این راستا نیز همانطور که همه مردم ما همواره در صحنه بودند و دولت را یاری کردند باید از این پس نیز دولت را همراهی و یاری کنند تا بتوانیم مراحل بعدی را طی کنیم.

اجرای دقیق بسته خروج از رکود، برای دولت مهم است
روحانی در پاسخ به پرسشی در مورد روند صدور مجوزهای فعالیت های اقتصادی درکشور و همچنین چگونگی پایش بندهایی از بسته خروج از رکود دولت که به مصوبه مجلس نیازی ندارد، اظهار کرد: امروز در زمینه محیط کسب و کار قانونی که سال‌ها روی زمین مانده بود، دولت یازدهم آیین نامه های آن را تدوین کرد و به تصویب رساند و قدمی رو به جلو برداشت و تقریبا امروز شاهد وجود گفت‌وگوی مستمر میان مقامات دولت و بخش های خصوصی هستیم. رئیس جمهور کشورمان با اشاره به حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی خود خاطرنشان کرد : حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی به این معنا است که حرکتی آغاز شده است، اما در رسیدن به نقطه مطلوب کارهای بسیاری باقی مانده است.

روحانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روزهای نخستین آغاز به کار دولت یازدهم گفت: در 15 روز اول دولت در بحث تولید و اشتغال چندین بند به تصویب رسیدکه بسیاری از مشکلات برداشته شد. در سال‌های گذشته گردش کار درگمرک 26 روز بود که امروز این مدت به سه روز کاهش یافته است. که این از نتایج دولت الکترونیک است که ما باید به آن سمت حرکت کنیم. وی در ادامه در مورد چگونگی پایش بندهای بسته خروج از رکود تورم نیز گفت: معاونت راهبردی ریاست جمهوری مسوول نظارت به بسته است و کل دولت از جمله معاون اول نیز در حال پیگیری و دنبال کردن این موضوع هستند و برای ما بسیار مهم است که بسته دقیقا اجرا شود و سریعتر بتوانیم اقتصاد را به رونق و نقطه‌ای برسانیم که مطلوب مردم ما است.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که چقدر در اجرای فاز دوم یارانه ها نحوه پرداخت یارانه ها هدفمند شد، تصریح کرد: یارانه مشکلات بزرگی داشت و هدفمندی یارانه به این موضوع تبدیل شده بود که مقداری حامل های انرژی را گران‌تر بفروشیم و پول حاصل از این کار به ضمیمه پولی از خزانه را در قالب یارانه نقدی به افراد پرداخت کنیم. روحانی اضافه کرد:‌ نخستین مشکلی که ما در دولت مواجه شدیم کسری اعتبار یارانه برای پرداخت یارانه نقدی به مردم بود. ما در این شرایط چاره ای نداشتیم که گام دیگری در زمینه هدفمندی یارانه ها برداریم.

وی با بیان این‌که در این مرحله خیلی از افراد از جمله بسیاری از اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس مخالف بودند، گفت: آنها معتقد بودند که من به دنبال مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نباشم و این اقدام بسیار خطرناک است، آنها حتی اظهار می کردند که بحث کنترل تورم مورد نظر دولت نیز امکان پذیر نخواهد بود، اما ما هیچ چاره ای نداشتیم جز این که گام دوم هدفمندی یارانه ها را برداریم.

دنبال آن هستیم که اگر بتوانیم راه حلی برای شناسایی دقیق پردرآمدها بیابیم
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه کارآفرینان به صحنه بیایند باید اعتماد کامل داشته باشند. این اعتماد با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. البته دنبالش هستیم اگر بتوانیم راه حلی قابل قبول پیدا کنیم عملیاتی کنیم. البته هنوز هم دلمان میخواهد خود مردم نگیرند چون بهترین راه همین است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری راجع به طرح های نیمه تمام در پروژه های عمرانی خاطرنشان کرد: در بودجه مردم مطلع هستند که ما امسال دنبال اتمام طرح ها هستیم. اگر طرحی 5 درصد یا 6 درصد اجرا شده نمیتوانیم 2 درصد دیگر ادامه دهیم و بقیه بماند. طرح های نیمه تمام زیادی داریم. بنا داریم طرح هایی را دنبال کنیم که تا پایان سال تمام شوند. 246 طرح در این زمینه را بودجه اختصاص دادیم. مواردی را هم در سفرهای استانی وعده دادم که قرار است آن ها را اجرا کنیم.

روحانی ادامه داد: انشاءالله امسال طرح های عمرانی ما در پایان سال خواهید دید که بسیاری از طرح های نیمه تمام که برخی سالها مانده تکمیل می شود که قدم خوبی برای اقتصاد کشور خواهد بود.
رئیس جمهور همچنین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که بسیار مهم است و من خیلی دنبال میکنم، مساله محیط زیست است. نمی خواهم بگویم با تحول در سوخت همه مساله محیط زیست حل می شود. برخی اقدامات طولانی مدت میخواهد مثلا ریزگردها به این سادگی قابل حل نیست. هامون ها و دریاچه هایی که خشک شده به این سادگی برنمیگردد؛ البته داریم روی اینها فکر میکنیم. خیلی دوست دارم ببینم در زاینده رود آب جاری است. دریاچه ارومیه بسیار اهمیت دارد؛نه تنها برای استان آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل بلکه برای کشور ما اهمیت زیادی دارد. اگر وضعیتش بحرانی تر شود یک طوفان می تواند شاید 7-8-10 استان ما را طوفان نمک بگیرد و تنفس مردم را دچار مشکل کرده و زمین های کشاورزی را از بین ببرد. اولین تصمیم دولت درباره دریاچه ارومیه بود.

روحانی در این باره ادامه داد: گزارش ویژه دادند کارگروه احیای دریاچه ارومیه. جلسات متعددی برگزار می شود در این زمینه. قدم به قدم باید جلو رفت. وی همچنین با بیان اینکه در گازوئیل تحول زیادی رخ داده و گوگردزدایی زیادی شده است، افزود: در برخی از طرحهای گذشته ما مسائل زیست محیطی کم مورد توجه بوده. در جایی بر مبنای نیاز کشاورزی سد زدیم و محاسبه دقیق نبوده که چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند در مسائل زیست محیطی. یکی از مسائلی که مداوم دنبال میکنم مساله آب است که بسیار مهم است.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم بالا بردن بهره وری آب، خاطرنشان کرد: شاید قیمت آبی که الان مصرف می شود از قیمت محصول در برخی جاها بیشتر باشد. با طبیعت نمی شود جنگید، قاعده مند بودن فقط برای دنیای سیاست نیست. باید در محیط طبیعی هم اینچنین عمل کرد. با قواعد طبیعت و سنن الهی نمی شود مبارزه کرد. مساله آب بسیار مهم است. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود یکی دیگر از حوزه هایی که برای رئیس جمهور مهم است را حوزه ریلی عنوان کرد و گفت: ریل می تواند مسیر مطمئنی برای مردم باشد. انشاءالله در این زمینه قدمهای مهمی برخواهیم داشت. بنادر نیز جزو مسائل مهمی است که دنبال می کنم. جاسک را دنبال میکنیم تا تبدیل شود به بندری برای صادرات نفت. سواحل مکران پتانسیل بالایی دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نفت و گاز بویژه در حوزه های مشترک جزو اولویت های دولت یازدهم است، اظهار داشت: در این زمینه اقدامات خیلی خوبی شروع شده است. اینها جزو اولیات من است.
رئیس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم تعادل بخشی در کشور گفت: امیدواریم در برنامه ششم این را دنبال و به ثمر برسانیم. روحانی تورم را از جمله مسائلی دانست که روزانه به آن فکر کرده و در راستای مهار آن اقدام میکند. وی افزود: هر روز ماه رمضان بخشی از وقت برای خروج از رکود اختصاص می یافت.

وی ادامه داد: مسائل اجتماعی ما و حقوق شهروندی مردم و همچنین مسائل سیاسی جامعه ما بسیار مهم است. مردم باید احساس راحتی کنند. البته من باید خدمت مردم بگویم که برخی از موارد دولت به تنهایی نمیتواند کار را تمام کند. اقتضائات حکومت این است که بتوانیم با اجماع نظر و هماهنگی قوای دیگر بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. من هیچ چیز فراموش نکردم. برخی با ایمیل و نامه می نویسند فلان موضوع یادت رفته ولی یادم نرفته. به قولهایم وفادارم.

روحانی گفت: از مردم که در همه زمینه ها به دولت کمک کردند و همچنین از کارآفرینان که قدم های بزرگی برداشتند و از کارشناسان و دانشگاهیان به خاطر نقد و تذکراتشان که بسیار ارزشمند است تشکر می کنم. امیدوارم به تذکرات و نقدهایشان ادامه دهند. نکته آخر به سیاسیون میگویم که همه قواعد بازی را رعایت کنیم. در دولت من از همه جناح ها هستند. آرایش خشم را نباید بگذاریم در کشورمان بوجود بیاید. آرایش ما باید تعاون و همدلی و همکاری در مسائل مهم کشور که به نفع کل ملت است باید باشد. همه احزاب باید دست به دست هم دهند تا به نقطه مطلوب برسند.

رئیس جمهور در پایان از بنیاد شهید نیز تشکر کرد و گفت: درباره خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران، دولت بدهکاری از سال 86 داشته که 1700 میلیارد از معوقات مانده بود که نسبت به جانبازان و ایثارگران همه را پرداخت کردیم و امیدواریم تا پایان مهر نسبت به خانواده معظم شهدا را نیز پرداخت کنیم. یاد امام عزیز و همه شهیدان را گرامی می داریم و برای سلامت مقام معظم رهبری که امروز خوشحال شدیم بعد از دوران نقاهت به جمع مردم آمده و صحبت کردند، دعا می کنیم.

 

سخنان حسن روحانی درباره صدا و سیما

سخنان حسن روحانی درباره صدا و سیما

سخنان دیشب حسن روحانی  (کلیک کنید)

 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به دیدارهای مختلف مقامات کشورمان با مقامات سایر کشورها گفت : علاوه بر کشورهای نام برده شده با مقامات کشورهای خلیج فارس مثل امارات، عمان و کشور همسایه پاکستان و افغانستان دیدارهایی داشته ایم و رئیس جمهور افغانستان دو بار تا کنون به تهران آمده است و ما در فکر قرارداد بلندمدت با افغانستان هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با روسیه نیز مذاکرات مفصل حضوری و تلفنی داشتیم و رفت و آمد مقامات را شاهد بودیم و در آینده شاهد روابط بسیار گسترده با روسیه خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل و روابط با کشورها به ویژه کشورهای همسایه از اصول سیاست خارجی ماست گفت: در این میان روابط با سایر کشورها به ویژه قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داریم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: در بحث اقدام مشترک مثل توافق ژنو، دیدیم که با قدرت های بزرگ با عزت و حفظ حقوق ملت ایران به توافق و تفاهم رسیدیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از زنجیرهایی که به ناحق بر اقتصاد ما بسته شده بود در حال پاره شدن است گفت: امروز در دارو، خودروسازی،پتروشیمی، خدمات، بیمه، کشتیرانی، مسائل بانکی و پولی شاهد گسست زنجیرها هستیم.

رئیس جمهور افزود: این گسست به حدی بوده که این حرکت باعث عصبانیت دشمنان ما شده است و شاهدیم که تندروها در آمریکا و مقامات رژیم صهیونیستی از این توافق بسیار عصبانی هستند و می توان گفت این توافق اولین موفقیت ملت بزرگ ایران است که در تعامل با جهان از موضع حکمت، عزت و مصلحت بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: البته سیاست های خارجی از اختیارات رهبری است و دولت مجری این سیاست هاست و من از همه اعضای دولت سپاسگزارم و ما دولتی بسیار صمیمی داریم و برخی شایعات مطرح شده، بی اساس است.

رئیس جمهور افزود: معاون اول ، وزرا، همگی فعالند و می خواهند خدمتگزار باشند و ملت باید از کل دولت حمایت و پشتیبانی کند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در سیاست خارجی گام های بلندی برداشته ایم و شاهد آثار آن در مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و پیوند ملت ها بوده ایم و شرایط حضور فعالتر ملت ایران در منطقه بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

موفقیت های دولت در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم بوده 

رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی  گفت:‌ براساس تبلیغات دوران انتخابات قرار بود گزارش عملکرد صد روزه اول فعالیت دولت را به مردم بدهم و قراری نبود مصاحبه بعدی در صد روز دوم انجام شود.

آقای روحانی افزود:‌ اما در کار خیر هرچه سرعت بیشتر باشد مطلوب است مخصوصا برای من که فرصتی برای صحبت با مردم پیدا می کنم و نسبت به گذشته و آنچه پیش رو داریم با مردم همفکری می شود.

وی با بیان اینکه تعارف نمی کنم و هر جا موقعیتی بوده در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم به دست آمده است گفت: از این به بعد نیز چنین خواهد بود.

روحانی افزود:‌ در این فرصت گزارش کوتاهی از تلاش های دولت در چند ماه گذشته خدمت مردم ارائه می کنم.

رئیس جمهور گفت:‌ در روزهای اخیر به همراه نزول رحمت الهی مشکلاتی برای مردم بزرگوار استان های شمالی گیلان و مازندران و همچنین کردستان و برخی استان‌های دیگر به وجود آمد و تقریبا برف کم سابقه و یا بی سابقه ای در مقایسه با سال های اخیر در این استان ها بارید و در روزهای نخست برق این مناطق قطع و فعالیت نانوایی ها مختل شد.

وی افزود: مردم ابتدا خودشان به یکدیگر یاری رساندند و به صحنه آمدند و بعد همه مقامات اجرایی، سپاه، بسیج و ارتش وارد میدان شدند و مشکلات اصلی تقریبا رفع شد.

روحانی گفت: گرچه هنوز در روستاها مشکلاتی وجود دارد اما از صبر و تحمل مردم و اینکه در شرایط سخت که مشکلات مضاعف می شود صبوری کردند تشکر می کنم.

وی از دستگاه های اجرایی و ستاد بحران خواست به فعالیت خود در این مناطق ادامه دهند و برای خدمات رسانی احتمالی در استان های دیگر آماده باشند.

روحانی افزود: امیدوارم مشکلات مردم هرچه سریع تر رفع شود و از وزرایی که به این مناطق رفتند و یا در تهران مشکلات مردم را پیگیری کردند تشکر می کنم.

رئیس جمهور از مردم خواست در مصرف برق و گاز صرفه جویی کنند.

انقلاب اسلامی یک معجزه بزرگ تاریخی

وی گفت: از مردم عزیزم به خاطر اینکه پای تلویزیون منتظر ماندند تا این گفتگو را به طور زنده تماشا کنند تشکر می کنم و خطاب به خانم پوریامین یکی از دو مجری برنامه گفت: اما خوشحالم که شما را در این برنامه داریم.

آقای روحانی گفت: ایام دهه فجر را به ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم و به روح بلند امام سلام می فرستم و به همه شهیدانی که در راه انقلاب و دفاع مقدس جان خود را برای عظمت کشور و ملت فدا کردند درود می فرستم.

وی گفت: انقلاب اسلامی ما یک معجزه بزرگ تاریخی بود و شاید سراغ نداشته باشیم که ملتی نه در برابر یک رژیم تا دندان مسلح، بلکه ملتی در برابر تمام قدرت‌های جهان با تمام توان فرهنگی به پیروزی دست یافته باشد.

آقای روحانی گفت: همان عاملی که آن زمان باعث پیروزی شد امروز می تواند عاملی باشد برای پیروزی‌های جهانی ملت ایران.

رئیس جمهور افزود: در کنار راهبری چون امام راحل آن پیروزی حاصل شد و اگر همان آگاهی امروز در کنار وحدت و اتحاد میان ملت و همچنین ایثار و فداکاری در کنار پرچمدار انقلاب یعنی مقام معظم رهبری ادامه داشته باشد ما پیروز صحنه در کنار همه قدرت‌ها خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان مقدماتی خود در گفتگوی تلویزیونی به فرارسیدن یوم الله 22 بهمن اشاره کرد و گفت: من  از ملت عزیز و بزرگ ایران می خواهم که 22 بهمن امسال متفاوت باهمه 22 بهمن ها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: گرچه همه ساله  22 بهمن، ملت عظمت و حماسه آفریدند ، امسال سال حماسه سیاسی است و فقط 24 خرداد برای این سال کافی نیست؛ باید آن حماسه با حماسه حضور و فریاد وحدت و اتحاد  مردم در روز 22 بهمن از همه جناح ها ، همه تشکل ها و همه اقوام ، همه و همه، پیر و جوان، زن و مرد بخصوص جوانان حماسه بزرگ دیگری بیافرنند. امیدوارم شاهد شکوه و عزم در روز 22 بهمن باشیم .

وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور را به سرعت به پیش ببرد 

رئیس جمهور گفت:‌ در زمینه برنامه 70 روزه یا 71 روزه که اشاره کردید بخش های مختلفی را می توان به عرض ملت ایران رساند.

آقای روحانی افزود: در زمینه سیاست داخلی، مردم ما هوشیاری، بیداری، وحدت، اتحاد و نشاطشان از ماه ها و سال های قبل به مراتب بیشتر بوده است و ما باید بدانیم که همه اعضای یک خانواده هستیم.

وی گفت: ممکن است اختلاف نظر سیاسی داشته باشیم حتی امکان دارد اختلاف نظر دینی و مذهبی داشته باشیم اما مشترکات ما آنقدر زیاد است که اختلافات در برابر آن ناچیز است و ما یک ملت هستیم و منافع ملی ما یکی است.

روحانی افزود: آینده برای همه ماست و در این زمینه وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور ما را به سرعت به پیش ببرد.

رئیس جمهور گفت:‌ من می خواهم از مردم به خاطر این وحدت و همبستگی تشکر کنم.

وی افزود: کوچک جلوه دادن برخی اختلاف سلیقه ها که وجود دارد، البته در جامعه ما باید نقد و انتقاد وجود داشته باشد و دولت نیز از آن استقبال می کند اما به شرط اینکه نقدها دلسوزانه و سازنده باشد که ان‌شاء‌الله همه نقدها اینچنین خواهد بود.

روحانی ادامه داد: غیر از سیاست داخلی که برای ما اهمیت دارد بخش های دیگری هم هست که باید گزارش کوتاهی از آن به مردم  ارائه کنیم.

وی افزود:‌ در زمینه سیاست خارجی قدم بزرگی برداشته شده است و نخستین قدم آن در سایه حضور فداکارانه و حماسه مردم بود.

روحانی گفت: ‌فضای جدیدی در عرصه بین المللی باز شد و مردم این کار را کردند و دریچه جدیدی را به روی ملت ها و دولت ها گشودند.

رئیس جمهور افزود: مردم تعامل سازنده را شعار خودشان قرار دادند وما امروز شاهد یک تحول بزرگ در روابط خارجی هستیم، با همسایگان از یک سو و با قدرت های بزرگ جهانی از سوی دیگر.

وی گفت: تعامل سازنده ما توانسته است این شرایط جدید را برای کشور به وجود بیاورد.

روحانی افزود: بحمدالله روابط ما با همسایگان روز به روز رو به جلوست ما مباحث بسیار مفصلی با همسایگان داشتیم  البته با برخی شرایط ایجاب کرده است و بحث های مفصل‌تری انجام دادیم.

وی گفت: لااقل با رهبران بسیاری از کشورها از جمله ترکمنستان، آْذربایجان و ارمنستان ملاقات داشتیم.

روحانی افزود: ‌اخیرا هم نخست وزیر ترکیه به ایران آمد و بحث های مفصلی درباره روابط اقتصادی، فرهنگی و سایر موارد از جمله مسائل منطقه‌ای وجهانی انجام دادیم.

رئیس جمهور گفت: نخست وزیر عراق هم چندی پیش به تهران آمد و بحث های مهم و مفصلی با هم انجام دادیم به ویژه برای زنده شدن اروندرود و در سایه آن آبادان، خرمشهر و بصره تا این شهرها نیز احیا شود.

وی افزود: بحث لایروبی و پاکسازی اروندرود، محیط زیست، منطقه و ریزگردها، روابط دو جانبه و مسائل دیگر با عراق مطرح شد.

در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور پرسید: تعامل قوا را در کشور چطور می بینید؟ اخیراً نشستی با مجلس داشتید به طور کلی نظر شما در باره جلسه با مجلس و نمایندگان چیست؟ 

آقای روحانی در پاسخ گفت: سؤال مهمی را مطرح کردید، بدون تعامل قوا و بدون اینکه قوا همفکری و همکاری کنند در سایه همدلی و در سایه منافعی که مربوط به ملت است حتماً ما یا نمی توانیم به جلو حرکت کنیم یا اینکه این حرکت ما بسیار کند خواهد بود.

وی افزود: مردم ما آن روزی خوشحالند که ببینند دولت و مجلس و قوه قضاییه و همه اینها با نیروهای مسلح و سایر سازمان ها و نهادها روابط بسیار صمیمانه‌ای دارند و همه آن اهدافی که مربوط به اهداف ملی است و مردم می خواهند گام به جلو بگذارند.

رئیس جمهور گفت: البته یک بار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت آمده اند و ما نخستین جلسه را برگزار کردیم و همانطور که گفتید اخیراً نیز من به همراه اعضای هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی رفتیم و با نمایندگان دیدار کردیم.

وی ادامه داد: اصل این جلسات مشترک بسیار برای ما ارزشمند است البته همانطور که می دانید ما با سران قوا هم جلسه ای داشتیم و در آینده نیز همچنان جلسه‌ای خواهیم داشت.

آقای روحانی گفت: البته این بار در مجلس شورای اسلامی بحث اصلی من درباره روند یارانه در گام های آینده بود که دیشب آن سخنرانی را صدا و سیما پخش کرد و مردم ما استماع کردند.

وی افزود: ما در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم و البته ما در این زمینه تبصره ای تقدیم مجلس کردیم که هنوز فراز و نشیبی دارد تا ببینیم تصمیم نهایی مجلس چه خواهد شد.

وی ادامه داد: البته من در گفتگودر بحث یارانه مفصل بحث خواهم کرد.

تصمیمات سفرهای استانی در عمر دولت اجرایی می شود

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال مجری درباره سفرهای استانی و سفر به استان خوزستان و دستاوردهای این سفر گفت: در ابتدا باید بار دیگر از مردم خونگرم، مقاوم و عزیز خوزستان تشکر و سپاسگزاری کنم.

آقای روحانی افزود: مردم خوزستان در خط مقدم در دفاع هشت ساله بودند و حق بزرگی برای استقلال و عظمت این کشور و ایستادگی این ملت و پیروزی در جنگ تحمیلی دارند.

وی گفت: من احترام خاصی برای همه مردم قائل هستم مخصوصاً برای استان هایی که در دفاع مقدس در خط مقدم حضور داشتند. 

رئیس جمهور افزود: حضور در استان ها برای دولت مغتنم است.

وی گفت: به هر حال از نزدیک حرف‌ها و نظرهای آنها و فرهیختگان، علما، اندیشمندان و ایثارگران را می شنویم و قشرهای مختلفی که فرصت می شود خدمتشان برسیم برای ما مغتنم است که نظرهایشان مطرح می شود، با هم بحث می کنیم و اجتماع مردمی که وجود دارد.

آقای روحانی افزود: در این سفر توانستیم از طریق فضای صدا و سیما و مجازی با مردم همه استان در یک برنامه مفصل گفتگو کنیم، برنامه زنده ای بود که با مردم در تماس بودم.

وی گفت: آنچه برای من در سفرهای استانی مهم است این است که در سفر استانی تصمیماتی که اتخاذ می شود، تصمیمات به قول معروف بالبداهه نباشد، که همانجا یک بحثی بشود و مطرح بشود و ما یک تصمیمی اتخاذ کنیم، در مقام عمل شدنی باشد یا نشدنی باشد.

آقای روحانی افزود: یا از قبل باید فکر بشود، برنامه ریزی بشود، یا اگر در سفر استانی مطرح می شود بعداً باید در تهران مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: در سفر استانی در مسئله خوزستان، از قبل در تهران ما بحث و بررسی کرده بودیم و تصمیمات مهمی درباره این استان اتخاذ شد.

آقای روحانی افزود: مهم ترین آن بحث زمین های کشاورزی و رساندن آب به زمین های مستعد کشاورزی بود.

وی گفت: در واقع 5،5 هزار هکتار زمین ظرف سه سال تحت کشت قرار می گیرد که کار بسیار بزرگی است.

آقای روحانی افزود: بحث آبرسانی و مسائل دیگری که در استان مطرح شد.

وی گفت: نخستین تصمیمی که آنجا اعلام شد این بود که ظرف هفته آینده تا پایان هفته آب مردم شهرستان اهواز تأمین بشود که این کار انجام گرفت.

آقای روحانی افزود: همه تصمیماتی که اتخاذ شده است به حول و قوه الهی انجام خواهد شد.

وی گفت: اساس بحث این است در سفر استانی تصمیماتی که گرفته می شود، تصمیماتی است که دولت بتواند در ظرف سه و نیم سالی که فرصت دارد از این به بعد بتواند آن تصمیمات را عملیاتی و اجرایی کند.

 دولت در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص هدف از سفر به داووس سوئیس گفت: این سفر ، هم در پاسخ به دعوت انجام شده بود و هم برای هدفی بزرگتر.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه امسال سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است افزود: حماسه سیاسی و اقتصادی به دست مردم ایران خلق شده و خواهد شد و دولت نیز در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت:‌ در بخش سیاسی غیر از سفر بیشکک که سفری منطقه ای و در قالب سازمان همکاری های شانگ های بود و با کشورهای عضو بحث هایی داشتیم سفر به سازمان ملل نیز با اهمیت است.

آقای روحانی افزود: ‌ما حماسه سیاسی در بخش سیاست خارجی را خواستیم در بیشکک و بعد در نیویورک کلید بزنیم.

رئیس جمهور گفت: حماسه اقتصادی را نیز مردم باید بیافرینند و ما باید به مردم و منابع داخلی تکیه کنیم.

رئیس جمهور افزود: در حدود شش ماهه که از کار دولت گذشته شاهد حرکت های بسیار خوب هستیم و در بخش تورم توانستیم یک قدم آن را مهار کنیم.

آقای روحانی گفت:‌ قول داده بودیم که تورم را به 35 درصد برسانیم که طبق آمار تا پایان ماه دی تورم به 35 درصد رسیده است ، با این حال با وضع مطلوب فاصله دارد اما 8 واحد درصد کاهش تورم داشتیم که بسیار ارزشمند است و همه مردم در این راستا کمک کردند.

رئیس جمهور افزود:‌ دولت مقید است که از بانک مرکزی استفاده ابزاری نکند و برای هر مشکلی به این بانک مراجعه نداشته باشد.

آقای روحانی گفت: این درحالی است که مراجعه به بانک مرکزی بسیار ساده و با یک دستور قابل انجام است اما مشکلات فراوانی از جمله ایجاد نقدینگی و تورم را در پی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کاهش تورم قدم مناسب و خوبی برداشتیم افزود: کارمهمتر در بخش رکود را پیش رو داریم که مهمتر از تورم است.

وی گفت: گاهی نیز بحث رکود و تورم با هم سازگار نیست مانند داروهایی که با هم نمی سازد گاهی راهکارهای ضد تورم و ضد رکود نیز با هم سازگار نیستند اما با این حال باید با هم پیش برویم.

روحانی با بیان اینکه آمار از کاهش بیکاری ولو اندک حکایت دارد افزود:‌ در ماههای آینده و سال آینده شاهد تحول خواهیم بود.

رئیس جمهور گفت: در بخش سرمایه گذاری در این مدت 8 میلیارد دلار فاینانس خارجی در بخش سد، نیروگاه، بخش معدنی، فولاد و حتی متروی برخی شهرستان ها توانستیم جذب کنیم و 8 و نیم میلیارد دیگر را تا پایان سال جذب می کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه در سرمایه گذاری شاهد تحول خواهیم بود افزود: این موضوع بر کاهش رکود تاثیرگذار است.

رئیس جمهور گفت: در داخل نیز سرمایه گذاران و کارآفرینان حرکت را آغاز کرده اند و شاهدیم که نقدینگی در حال قرار گرفتن در مسیر درست است و بورس نیز بسیار فعال شده است و در مجموع حرکت خوبی را در داخل شاهد هستیم.

وی افزود:‌با این حال در بخش اقتصاد تنها حرکت داخلی کافی نیست و نیاز به تعامل با بیرون داریم زیرا فضای سرمایه گذاری بسیار بزرگ است.

آقای روحانی با بیان اینکه در داووس نیز اعلام کردم که چقدر  سرمایه گذاری خواهیم داشت گفت: در 8 سال  آینده باید صد میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم و 75 میلیارد دلار بنای سرمایه گذاری در پتروشیمی را داریم که بخشی از آن از داخل تامین می شود و با این حال بخشی نیز باید از منابع خارجی باشد.

رئیس جمهور افزود: در هفت ماه گذشته توانسته ایم 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم.

 ترافیک سفر هیئت های خارجی به ایران نشانه رویکرد جدید دنیا به ایران است 

رئیس جمهور در ادامه، فضای به وجود آمده در عرصه اقتصادی را طلوع مجددی برای اقتصاد ایران دانست.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت: استقبال کارآفرینان در تعامل با ایران نشان از این واقعیت است، امروز بسیاری از شرکت‌ها به ایران سفر می کنند .

رئیس جمهور ترافیک سفر هیئت های سیاسی و اقتصادی به ایران را نشان از رویکرد جدید دنیا به ایران دانست و افزود: ‌تاکنون 117 گروه سیاسی به ایران سفر کرده است و من بیش از یکصد ملاقات خارجی انجام داده ام.

وی افزود : این ترافیک شدید سفر مقامات، ‌بازرگانان و مقامات سیاسی در ماه های آینده همچنان ادامه خواهد داشت .

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیرخود به اجلاس داووس گفت: ‌این سفر با هدف کلید زدن حماسه اقتصادی در بخش خارجی بود، ‌هر چند که مردم می دانند حرکت اقتصادی و سیاسی از ملت ما باید شروع شود .

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ‌فرصت های خارجی برای محقق کردن حماسه اقتصادی باید مغتنم شمرده شود چرا که امروز دنیا اینگونه نیست که ما در کنجی باشیم ما باید هم صادرات داشته باشیم و هم در بخش صادرات خدمات فعال باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشور گفت: ‌ایران از دارندگان ذخایر عظیم گازی است و دومین کشور دارنده ذخایر نفت جهان است،کشوری باعظمت که از نیروی انسانی خوبی بهره می برد.

رئیس جمهور با اشاره به برخی انتقادات در خصوص عملکرد دولت در روابط خارجی گفت: ‌دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال می کند آنچه من در حضور اخیر خود در دانشگاه به آن اشاره کردم خواسته ای برای فعال شدن دانشگاهیان درعرصه های مختلف بود .

وی افزود: ‌محصول دانشگاه باید به جامعه برگردد و تنها به تولید مقاله محدود نشود.

سعی دولت خنثی کردن توطئه ایران هراسی بود 

رئیس جمهور گفت: در توافق ژنو ، بحث ما برد- برد بود، برخی ها فکر می کنند باید برد- باخت باشد اما در دنیای امروز برد - باخت معنا ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با برد - برد است که توافق باقی می ماند و آنچه برای ما مهم است ، این است که خط قرمزها را رعایت کنیم، خواست مردم و سیاست های کلی و عزت مردم مدنظر باشد.

وی گفت: امروز مردم در بخش های سیاسی، روابط بین الملل و در جهان دارای عزتند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: صدای عظمت این مردم به گوش همه رسیده، امروز ملت ما صحنه جدیدی را خلق کرده است و ما در این توافق قدم مهمی برداشته ایم.

وی گفت: دشمنان می خواهند ایران هراسی را جا بیندازند و این موضوع را در منطقه به عنوان خطری جلوه دهند و جنایتکاران در سایه این مسئله هر جنایتی را که می خواهند بکنند و بگویند ایران یک خطر است و ملت های همسایه را بترسانند.

رئیس جمهور افزود: ما می خواستیم به این توطئه ضربه ای بزنیم و بگوییم که این یک دروغ است و درهای ایران برای نظارت بین المللی باز است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: قبل از اینکه به تحریم ها ضربه بزنیم، ضربه به توطئه ایران هراسی زدیم و فضا را آماده کردیم و این قدم اول است و راه بلندی در پیش داریم.

رئیس جمهور افزود: اینکه اکنون می بینید آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کنند و هر روز ناچارند به خاطر فشارهای داخلی مصاحبه کنند و شعار دهند، ما نیاز به مصاحبه نداریم، این کشور آزاد است و هر کس می تواند انتقاد کند و ما نمی گوییم کار ما نقص ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه با اشاره به توزیع سبد کالا گفت: ما دیدیم برخی از مردم، قشرهای آسیب پذیر هستند و درامدشان پایین است و از نظر سلامت  و امنیت غذایی در فشار هستند و سعی کردیم به قشرهایی که در فشار و مضیقه هستند، کمک کوچکی بکنیم و این سبد با همین هدف بود و جایگزین یارانه ها نیست.

عذرخواهی رئیس جمهور از مردم برای مشکل توزیع سبد کالا 

رئیس جمهور گفت: به خاطر برخی مشکلات در توزیع سبد کالا متأثر شدم و دستور دادم هیئتی این مسئله را بررسی کند تا در آینده با این گونه مشکلات مواجه نباشیم.

آقای روحانی افزود:‌ ما نه یک سیستم مالیاتی دقیق در کشور داریم تا  ثروت ثروتمندان شفاف باشد و نه یک سیستم جامع تأمین اجتماعی تا فقرا مشخص شوند.

وی گفت:‌ سبد کالا شامل همه نمی شود و ممکن است به کسانی که وضع مالی خوبی ندارند این سبد نرسد اما اگر کاری نمی توانیم به صورت 100 درصد انجام دهیم نباید 90 درصدی را که امکان انجام دادن داریم متوقف کنیم.

روحانی افزود: بخشی از مردم برای توزیع سبد کالا قابل شناسایی هستند و افرادی هستند که در مضیقه‌اند.

رئیس جمهور گفت: دولت در تلاش است تا آمارها را به‌روز کند و اگر مردم در زمینه توزیع سبد کالا به زحمت افتادند به عنوان رئیس جمهور از آنها عذرخواهی می کنم.

وی افزود: این دولت اگر نقصی داشته باشد به مردم می گوید و بابت آن عذرخواهی می کند و افتخارمان به عذرخواهی کردن در مسائلی است که در آن نقص داریم.

روحانی گفت: هدف این است که مردم از نظر معیشت و مخصوصا مواد غذایی تأمین شوند.

وی افزود: اقدامات اساسی باید قدم به قدم انجام شود و جلو برویم و سرمایه گذاری می کنیم تا مردم روی پای خود بایستند و به یارانه یا سبد کالا نیازی نداشته باشیم.

روحانی گفت: دولت در زمینه سلامت هم قدم هایی برخواهد داشت و در قدم های بعدی در زمینه یارانه سلامت اقدام می کنیم زیرا مردم در این زمینه دچار مشکل هستند.

 باید فضای بهتری برای هنرمندان فراهم کرد

رئیس جمهور با اشاره به مسائل حوزه فرهنگ و هنر در پاسخ به سوال مجری که به کدام یک از رشته های هنری علاقه مند هستید گفت: اگر بگویم به همه هنرها علاقه مندم اغراق نکردم؛ البته در ماههای اخیر کمتر فرصت پیدا کردم تا فیلمی را ببینم.

آقای روحانی افزود:‌ در میان این هنرها به سینما ،تئاتر و موسیقی علاقه مندم، تئاتر پایه سینماست و صنعت با تئاتر آمیخته شد و سینما شکل گرفت.

رئیس جمهور گفت: امیدوارم در همه زمینه ها شاهد شکوفایی بیشتر باشیم.

آقای روحانی افزود:‌جلسه مفصلی با هنرمندان داشتیم که البته بیشتر شنیدیم و یک بخش کوتاهی با آنهاصحبت کردم.

رئیس جمهور گفت:‌ درد دل های آنها را شنیدم و ما باید قدم به قدم فضای بهتری را برای آنها ایجاد کنیم تا ملت بتواند از هنرمندان بیشتر و بهتر استفاده کند تا ان شاءالله شاهد  رابطه ای صمیمی تر مردم با هنر باشیم.

مجری برنامه در ادامه از رئیس جمهور پرسید : آیا آمیختن هنر با امید یک نیاز اجتماعی، خواسته شما و یا خواسته مردم است؟.

رئیس جمهور در پاسخ گفت: ما به هنر نمی توانیم دستور دهیم؛ هنر دستوری نیست اما مردم ما می توانند بخواهند، خواست مردم اصلح است برای همه و برای همه بخش ها اصل است.

وی افزود: فکر می کنم مردم ما نشاط و امید بیشتری می خواهند.

آقای روحانی گفت: در سخنرانی برای هنرمندان از آنها خواستم در همه بخش های هنر از جمله تئاتر و سینما بیشتر امید بیافرینند و خواست مردم را مد نظر قرار دهند.

رئیس جمهور افزود: در پیام برای جشنواره هم گفتم که باید آشتی میان سینما و مردم صورت بگیرد، نباید گیشه سینماها خلوت باشد ، باید فیلمی را خلق کنیم که صف های طولانی برای دیدنش ایجاد شود.

آقای روحانی گفت: هنر ، بهترین تاثیرگذار است تا پیام ها را به دل بنشاند.

رئیس جمهور در تشریح پیام هایی که امروز برای مردم مورد نیاز است افزود: ما امروز به فعالیت های اقتصادی، ‌وجدان کاری و مبارزه با فساد نیاز داریم.

وی گفت: مسئله ویژه خواری نیز از مسائل بسیار مهم است.

آقای روحانی افزود: ما با دنیا روابط خوب و عزتمندانه می خواهیم و همه اینها باید در فیلم ها منعکس شود که البته بسیاری از فیلم ها اینچنین بوده است . فیلم هایی که عظمت مردم، دفاع مقدس و تاریخ کشور ما را تبیین کرده است.

رئیس جمهور گفت: خواهش من از هنرمندان این است که به خواست ملت عزیز پاسخ مثبت بدهند و در سینما و تئاتر به فکر ایجاد امید و آرامش باشند.

دولت  تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور درباره بودجه پرسید و اینکه بودجه هم اکنون در مجلس در حال رسیدگی است و یکی از اقدامات خوب دولت تحویل بموقع بودجه برای نخستین بار بود، آیا از نحوه بررسی بودجه راضی هستید و نظر دولت درباره تغییرات نمایندگان در بودجه چیست؟

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پاسخ داد: البته ما هر چه مصوب مجلس باشد و شورای نگهبان آن را تأیید کند، موظف به اجرای آن هستیم.

وی گفت: البته خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی کاملاً توجه دارند شاکله بودجه نباید به هم بخورد، من استنباطم از قانون اساسی این است که دولت وقتی بودجه ای را به مجلس می دهد یک شاکله ای دارد. البته نمایندگان مجلس تغییراتی می دهند و این تغییرات حق آنهاست اما نباید این تغییرات در حدی باشد که شاکله آن به هم بخورد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: من اکنون هیچ قضاوتی درباره آن ندارم چون هنوز کار مجلس تمام نشده است.

وی گفت: من اکنون دلم می خواست در بحث یارانه قدمی جدی در مجلس برداشته شود، البته هنوز پایان کار نیست و روشن نیست که نظر مجلس شورای اسلامی چیست، البته برای امسال دست ما باز است و از نظر قانونی مشکلی نداریم که بخواهیم اقدامی انجام دهیم.

رئیس جمهور افزود: در بحث بودجه عمرانی برای ما مهم بود، کل سقف بودجه مقداری بالا رفته است و ما 194 هزار میلیارد تومان را در بحث درآمدها و هزینه های بودجه پیش بینی کردیم که مجلس 15 هزار میلیارد به آن اضافه و به 210 هزار میلیارد تومان رسانده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: من اکنون قضاوت نهایی ندارم چون تصویب بودجه تمام نشده و شورای نگهبان نظر نداده است اما دلم می خواست در بحث یارانه تکلیف روشن شود چون ما ابتدا می خواستیم لایحه جداگانه بدهیم و خواست خود نمایندگان بود و در جلسه ای که با نمایندگان داشتیم و با آنها مشورت کردیم و نیز در جلسه اخیری که با نمایندگان در مجلس داشتیم سخنرانی من درباره بحث یارانه ها بود، امیدوارم این موضوع نیز به یک سامانی برسد و برای سال آینده نماند.

وی افزود: امشب چون برنامه دیر شروع شد و ممکن است مردم خسته شده باشند می خواهم به بحث یارانه وارد شوم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در بحث یارانه اینکه گفته می شود یارانه عده ای قطع می شود و عده ای می مانند، دولت چنین تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند.

وی افزود: البته ممکن است فرمی در اختیار مردم قرار گیرد و آن فرم را مردم تکمیل کنند و با آن بتوانیم تصمیمی اتخاذ بکنیم، اما ابتدائاً ما یارانه کسی را قطع نمی کنیم در عین حال از مردم می خواهیم آنها که نیازمند نیستند خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند و با انصراف آنها دست ما برای پرداخت یارانه به افراد نیازمند و بخش های مهم دیگر بازتر می شود  .

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: ما اکنون در بحث محیط زیست مشکل اساسی داریم شما آلودگی هوا را می بینید و آمار به ما نشان می دهد که در تهران تقریباً در سال صد روز وضع هوا ناسالم است، البته برخی آمارها به ما می گوید پارسال ، 210 روز فقط هوای پاک و سالم در تهران داشتیم و این فاجعه بزرگی برای سلامت مردم است این مشکل تنها در تهران نیست و همه کلانشهرها این مشکل را دارند و ما باید مشکل محیط زیست را حل کنیم.

وی افزود: یک بخش از بحث محیط زیست نیاز به سرمایه گذاری دارد و باید ناوگان حمل و نقل را عوض کنیم و کارهای زیادی باید انجام شود تا آلودگی ها کم شود.

رئیس جمهور گفت: یک مشکل ما این است که در فصل آلودگی، نمی توانیم به کارخانه ها و نیروگاه ها گاز برسانیم و این جای تأسف دارد، کشوری که بالاترین ثروت را در زمینه گاز دارد و بالاترین منابع و ذخایر گازی را در اختیار دارد، اکنون برای دادن گاز برای مصارف خانگی در زمستان سرد دچار مشکل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: البته دولت برنامه ریزی مفصلی برای بحث گاز دارد و ان شاء الله سال آینده ما مشکل گاز نخواهیم داشت و دولت برنامه ریزی مفصلی برای سال آینده کرده است اما مردم ما باید بدانند به خاطر مشکلاتی که پیش آمده هم بخش انرژی و هم بخش برق ما دچار مشکل شده و در واقع کل بخش انرژی دچار مشکل شده است برای اینکه هر چه درآمد داشتند برای یارانه صرف شده است و آنها نتوانستند مشکلات خود را حل کنند.

وی گفت: ما سال آینده تصمیم داریم از برق برای دادن یارانه نقدی چیزی برداشت نکنیم برای اینکه با این روند ما تابستان سال آینده قطعی برق خواهیم داشت یعنی بعد از زمان جنگ که دیگر مردم ما شاهد خاموشی نبودند اگر اقدام فوری انجام ندهیم دو مرتبه شاهد خاموشی خواهند بود .

 قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی خود با بیان اینکه در بحث یارانه ها باید به بخش های محیط زیست، انرژی و سلامت بپردازیم گفت: در بحث سلامت مردم با مشکل مواجه هستند و وقتی وارد بیمارستان دولتی می شوند برای هر کاری از جمله لوازم ، دارو و آزمایش باید به جای دیگر مراجعه کنند.

وی افزود: باید کاری کنیم که همه نیازها در بیمارستان ها تأمین شود و سرگردانی مردم در بیمارستان ها از بین برود. 

روحانی با اشاره به اینکه در بحث سلامت قدم به قدم حرکت می کنیم گفت: اولین قدم توجه به قشرهای آسیب پذیر و توجه به بیمه خدمات درمانی آنهاست که در این خصوص باید حداقل پنج میلیون نفر بیمه شوند.

وی افزود: دولت مصمم است در طول این چهار سال تمام مردم را بیمه درمانی کند و از سال آینده قدم هایی برداشته می شود و من قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند.

رئیس جمهور اضافه کرد: بخشی از درآمد هدفمندی باید به سمت سلامت برود و بخشی نیز باید به تولید، صنعت و خدمات برسد.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی و عدالت در این خصوص به درستی اجرا نشده است و مطابق قانون و نظرهای نمایندگان نیست گفت: تلاش می کنیم تا نقایص یارانه ها را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به مصرف دو برابری انرژی در کشور و لزوم توجه به بخش انرژی افزود: باید برای حمل و نقل، تولید،‌ محیط زیست و عدالت و اجرای قانون شرایطی فراهم شود که این قدم ها برداشته شود و شایعات افزایش قیمت انرژی واقعیت ندارد بلکه با یک شیب کند انجام می شود.

وی اضافه کرد: افزایش ناگهانی موجب مشکل تورم و رکود می شود و از آنجا که کنترل تورم و رکود از اهداف دولت است باید در قدم بعدی طوری عمل کنیم که مردم دچار مشکل نشوند و باید همگی دست به دست هم بدهیم.

رئیس جمهور گفت: این کار قرار بود پنج ساله انجام شود ولی یک باره قدم برداشته شد اما باید این کار به‌درستی ادامه یابد تا به اهداف واقعی در بحث یارانه ها برسیم.

برخی از موارد فساد اقتصادی بسیار تکان دهنده بود

رئیس جمهور درباره مبارزه با رانت و فساد و مصادیق مبارزه با آن گفت: درباره مبارزه با فساد خیلی مسائل گفته و خیلی شعار داده شده است به طوری که وقتی این موضوع مطرح می شود مردم قدری درباره آن تردید می کنند.

وی با بیان اینکه دولت در این زمینه با مشکلات ساختاری مواجه است افزود: به دنبال حل و فصل این موضوع خواهیم رفت .

روحانی گفت: با این حال با مواردی برخورد کردیم که بسیار تکان دهنده بود.

وی افزود: زمانی هست که فردی از فرد دیگر یا اعتبار خود سوء استفاده می کند  اما در یک مورد خاص پول بیت المال و پول مردم یا برخی از پول نفت در اختیار فرد خاصی قرار گرفته که نمی دانیم علتش چه بوده است.

رئیس جمهور گفت: رقم این پول نیز بالا و حدود 8 و نیم تا 9 هزار میلیارد تومان است که باید برای مقابله با این نوع مفاسد، مجلس و قوه قضاییه و دولت همه دست به دست هم دهیم.

وی با بیان اینکه در این مورد خاص هدف ما این است که پول مردم به بیت المال بازگردد افزود: با مشکلاتی که مردم با آن مواجهند این رقم بسیار بالا و به اندازه درآمد یک ماه کل کشور است.

روحانی گفت: این عدد برابر کل بودجه عمرانی سالی است که در حال اتمام است و البته سال آینده بودجه عمرانی خیلی بیشتر خواهد بود. 

رئیس جمهور افزود: مدتی این موضوع را به دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی گفتیم که آنها نیز دلایلی داشتند مبنی بر اینکه پول ها در جاهای مختلف است و ما باید با آرامش آنها را به کشور برگردانیم.

وی گفت: این آقا وعده و وعیدهایی می داد و می گفت پول ها در فلان بانک یا این شعبه و آن شعبه است که بررسی های مفصلی کردیم و مشخص شد که همه این حرف‌ها  دروغ است و بعد از آن بود که به معاون اول دستور دادم که مبارزه ریشه ای با ویژه‌خواری، فساد و رانت را مورد توجه ویژه قرار دهد و تاکنون نیز قدم های خوبی برداشته شده است.

روحانی افزود: باید کاری ریشه ای انجام شود تا ویژه خواری و رانت خشکانده شود و در این مسیر مجلس، دولت و قوه قضاییه همه باید دست به دست هم دهیم.

وی گفت: چند روز پیش که در وزارت اطلاعات بودم دستور مؤکد دادم که در این زمینه وارد شوند تا در قدم اول بتوانیم پول مردم را به خزانه و بیت المال برگردانیم و در قدم بعد نیز از نظر ساختاری کاری کنیم که این جور مفاسد در کشور تکرار نشود.

نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود 

رئیس جمهور در بخش پایانی گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تاخیر پیش آمده در برگزاری گفتگو ، ابراز امیدواری کرد در فرصت های دیگر در وقت مناسب تر با مردم سخن بگوید.

آقای روحانی افزود: بار دیگر به مردم بزرگوار و عزیزمان این عید بزرگ انقلاب، عید استقلال و عید موفقیت ملت را در مبارزه ای جهانی تبریک می گویم.

وی گفت: امیدوارم همه ما در 22 بهمن شاهد حماسه ای دیگر باشیم و از مردم می خواهم وحدت و انسجام را به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار دهند ، همگی تحمل ها را بالاتر ببریم.

روحانی افزود: نقد اشکالی ندارد اما همه به هم احترام بگذاریم و نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود .

رئیس جمهور در پایان گفت: آرزوی فراوان برای ملت بزرگوار دارم و نیازمند دعای خیر مردم و حمایت و نظارت آنها برای موفقیت دولت در خدمت به مردم هستم.

 

سخنان حسن روحانی امشب از شیکه یک

سخنان حسن روحانی امشب در تلویزیون شبکه یک

به گزارش واحد مرکزی خبر ، رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به دیدارهای مختلف مقامات کشورمان با مقامات سایر کشورها گفت : علاوه بر کشورهای نام برده شده با مقامات کشورهای خلیج فارس مثل امارات، عمان و کشور همسایه پاکستان و افغانستان دیدارهایی داشته ایم و رئیس جمهور افغانستان دو بار تا کنون به تهران آمده است و ما در فکر قرارداد بلندمدت با افغانستان هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با روسیه نیز مذاکرات مفصل حضوری و تلفنی داشتیم و رفت و آمد مقامات را شاهد بودیم و در آینده شاهد روابط بسیار گسترده با روسیه خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل و روابط با کشورها به ویژه کشورهای همسایه از اصول سیاست خارجی ماست گفت: در این میان روابط با سایر کشورها به ویژه قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داریم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: در بحث اقدام مشترک مثل توافق ژنو، دیدیم که با قدرت های بزرگ با عزت و حفظ حقوق ملت ایران به توافق و تفاهم رسیدیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از زنجیرهایی که به ناحق بر اقتصاد ما بسته شده بود در حال پاره شدن است گفت: امروز در دارو، خودروسازی،پتروشیمی، خدمات، بیمه، کشتیرانی، مسائل بانکی و پولی شاهد گسست زنجیرها هستیم.

رئیس جمهور افزود: این گسست به حدی بوده که این حرکت باعث عصبانیت دشمنان ما شده است و شاهدیم که تندروها در آمریکا و مقامات رژیم صهیونیستی از این توافق بسیار عصبانی هستند و می توان گفت این توافق اولین موفقیت ملت بزرگ ایران است که در تعامل با جهان از موضع حکمت، عزت و مصلحت بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: البته سیاست های خارجی از اختیارات رهبری است و دولت مجری این سیاست هاست و من از همه اعضای دولت سپاسگزارم و ما دولتی بسیار صمیمی داریم و برخی شایعات مطرح شده، بی اساس است.

رئیس جمهور افزود: معاون اول ، وزرا، همگی فعالند و می خواهند خدمتگزار باشند و ملت باید از کل دولت حمایت و پشتیبانی کند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در سیاست خارجی گام های بلندی برداشته ایم و شاهد آثار آن در مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و پیوند ملت ها بوده ایم و شرایط حضور فعالتر ملت ایران در منطقه بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

موفقیت های دولت در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم بوده 

رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی  گفت:‌ براساس تبلیغات دوران انتخابات قرار بود گزارش عملکرد صد روزه اول فعالیت دولت را به مردم بدهم و قراری نبود مصاحبه بعدی در صد روز دوم انجام شود.

آقای روحانی افزود:‌ اما در کار خیر هرچه سرعت بیشتر باشد مطلوب است مخصوصا برای من که فرصتی برای صحبت با مردم پیدا می کنم و نسبت به گذشته و آنچه پیش رو داریم با مردم همفکری می شود.

وی با بیان اینکه تعارف نمی کنم و هر جا موقعیتی بوده در سایه حمایت، نظارت و تلاش مردم به دست آمده است گفت: از این به بعد نیز چنین خواهد بود.

روحانی افزود:‌ در این فرصت گزارش کوتاهی از تلاش های دولت در چند ماه گذشته خدمت مردم ارائه می کنم.

رئیس جمهور گفت:‌ در روزهای اخیر به همراه نزول رحمت الهی مشکلاتی برای مردم بزرگوار استان های شمالی گیلان و مازندران و همچنین کردستان و برخی استان‌های دیگر به وجود آمد و تقریبا برف کم سابقه و یا بی سابقه ای در مقایسه با سال های اخیر در این استان ها بارید و در روزهای نخست برق این مناطق قطع و فعالیت نانوایی ها مختل شد.

وی افزود: مردم ابتدا خودشان به یکدیگر یاری رساندند و به صحنه آمدند و بعد همه مقامات اجرایی، سپاه، بسیج و ارتش وارد میدان شدند و مشکلات اصلی تقریبا رفع شد.

روحانی گفت: گرچه هنوز در روستاها مشکلاتی وجود دارد اما از صبر و تحمل مردم و اینکه در شرایط سخت که مشکلات مضاعف می شود صبوری کردند تشکر می کنم.

وی از دستگاه های اجرایی و ستاد بحران خواست به فعالیت خود در این مناطق ادامه دهند و برای خدمات رسانی احتمالی در استان های دیگر آماده باشند.

روحانی افزود: امیدوارم مشکلات مردم هرچه سریع تر رفع شود و از وزرایی که به این مناطق رفتند و یا در تهران مشکلات مردم را پیگیری کردند تشکر می کنم.

رئیس جمهور از مردم خواست در مصرف برق و گاز صرفه جویی کنند.

انقلاب اسلامی یک معجزه بزرگ تاریخی

وی گفت: از مردم عزیزم به خاطر اینکه پای تلویزیون منتظر ماندند تا این گفتگو را به طور زنده تماشا کنند تشکر می کنم و خطاب به خانم پوریامین یکی از دو مجری برنامه گفت: اما خوشحالم که شما را در این برنامه داریم.

آقای روحانی گفت: ایام دهه فجر را به ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم و به روح بلند امام سلام می فرستم و به همه شهیدانی که در راه انقلاب و دفاع مقدس جان خود را برای عظمت کشور و ملت فدا کردند درود می فرستم.

وی گفت: انقلاب اسلامی ما یک معجزه بزرگ تاریخی بود و شاید سراغ نداشته باشیم که ملتی نه در برابر یک رژیم تا دندان مسلح، بلکه ملتی در برابر تمام قدرت‌های جهان با تمام توان فرهنگی به پیروزی دست یافته باشد.

آقای روحانی گفت: همان عاملی که آن زمان باعث پیروزی شد امروز می تواند عاملی باشد برای پیروزی‌های جهانی ملت ایران.

رئیس جمهور افزود: در کنار راهبری چون امام راحل آن پیروزی حاصل شد و اگر همان آگاهی امروز در کنار وحدت و اتحاد میان ملت و همچنین ایثار و فداکاری در کنار پرچمدار انقلاب یعنی مقام معظم رهبری ادامه داشته باشد ما پیروز صحنه در کنار همه قدرت‌ها خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان مقدماتی خود در گفتگوی تلویزیونی به فرارسیدن یوم الله 22 بهمن اشاره کرد و گفت: من  از ملت عزیز و بزرگ ایران می خواهم که 22 بهمن امسال متفاوت باهمه 22 بهمن ها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: گرچه همه ساله  22 بهمن، ملت عظمت و حماسه آفریدند ، امسال سال حماسه سیاسی است و فقط 24 خرداد برای این سال کافی نیست؛ باید آن حماسه با حماسه حضور و فریاد وحدت و اتحاد  مردم در روز 22 بهمن از همه جناح ها ، همه تشکل ها و همه اقوام ، همه و همه، پیر و جوان، زن و مرد بخصوص جوانان حماسه بزرگ دیگری بیافرنند. امیدوارم شاهد شکوه و عزم در روز 22 بهمن باشیم .

وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور را به سرعت به پیش ببرد 

رئیس جمهور گفت:‌ در زمینه برنامه 70 روزه یا 71 روزه که اشاره کردید بخش های مختلفی را می توان به عرض ملت ایران رساند.

آقای روحانی افزود: در زمینه سیاست داخلی، مردم ما هوشیاری، بیداری، وحدت، اتحاد و نشاطشان از ماه ها و سال های قبل به مراتب بیشتر بوده است و ما باید بدانیم که همه اعضای یک خانواده هستیم.

وی گفت: ممکن است اختلاف نظر سیاسی داشته باشیم حتی امکان دارد اختلاف نظر دینی و مذهبی داشته باشیم اما مشترکات ما آنقدر زیاد است که اختلافات در برابر آن ناچیز است و ما یک ملت هستیم و منافع ملی ما یکی است.

روحانی افزود: آینده برای همه ماست و در این زمینه وحدت، اتحاد و انسجام می تواند کشور ما را به سرعت به پیش ببرد.

رئیس جمهور گفت:‌ من می خواهم از مردم به خاطر این وحدت و همبستگی تشکر کنم.

وی افزود: کوچک جلوه دادن برخی اختلاف سلیقه ها که وجود دارد، البته در جامعه ما باید نقد و انتقاد وجود داشته باشد و دولت نیز از آن استقبال می کند اما به شرط اینکه نقدها دلسوزانه و سازنده باشد که ان‌شاء‌الله همه نقدها اینچنین خواهد بود.

روحانی ادامه داد: غیر از سیاست داخلی که برای ما اهمیت دارد بخش های دیگری هم هست که باید گزارش کوتاهی از آن به مردم  ارائه کنیم.

وی افزود:‌ در زمینه سیاست خارجی قدم بزرگی برداشته شده است و نخستین قدم آن در سایه حضور فداکارانه و حماسه مردم بود.

روحانی گفت: ‌فضای جدیدی در عرصه بین المللی باز شد و مردم این کار را کردند و دریچه جدیدی را به روی ملت ها و دولت ها گشودند.

رئیس جمهور افزود: مردم تعامل سازنده را شعار خودشان قرار دادند وما امروز شاهد یک تحول بزرگ در روابط خارجی هستیم، با همسایگان از یک سو و با قدرت های بزرگ جهانی از سوی دیگر.

وی گفت: تعامل سازنده ما توانسته است این شرایط جدید را برای کشور به وجود بیاورد.

روحانی افزود: بحمدالله روابط ما با همسایگان روز به روز رو به جلوست ما مباحث بسیار مفصلی با همسایگان داشتیم  البته با برخی شرایط ایجاب کرده است و بحث های مفصل‌تری انجام دادیم.

وی گفت: لااقل با رهبران بسیاری از کشورها از جمله ترکمنستان، آْذربایجان و ارمنستان ملاقات داشتیم.

روحانی افزود: ‌اخیرا هم نخست وزیر ترکیه به ایران آمد و بحث های مفصلی درباره روابط اقتصادی، فرهنگی و سایر موارد از جمله مسائل منطقه‌ای وجهانی انجام دادیم.

رئیس جمهور گفت: نخست وزیر عراق هم چندی پیش به تهران آمد و بحث های مهم و مفصلی با هم انجام دادیم به ویژه برای زنده شدن اروندرود و در سایه آن آبادان، خرمشهر و بصره تا این شهرها نیز احیا شود.

وی افزود: بحث لایروبی و پاکسازی اروندرود، محیط زیست، منطقه و ریزگردها، روابط دو جانبه و مسائل دیگر با عراق مطرح شد.

در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور پرسید: تعامل قوا را در کشور چطور می بینید؟ اخیراً نشستی با مجلس داشتید به طور کلی نظر شما در باره جلسه با مجلس و نمایندگان چیست؟ 

آقای روحانی در پاسخ گفت: سؤال مهمی را مطرح کردید، بدون تعامل قوا و بدون اینکه قوا همفکری و همکاری کنند در سایه همدلی و در سایه منافعی که مربوط به ملت است حتماً ما یا نمی توانیم به جلو حرکت کنیم یا اینکه این حرکت ما بسیار کند خواهد بود.

وی افزود: مردم ما آن روزی خوشحالند که ببینند دولت و مجلس و قوه قضاییه و همه اینها با نیروهای مسلح و سایر سازمان ها و نهادها روابط بسیار صمیمانه‌ای دارند و همه آن اهدافی که مربوط به اهداف ملی است و مردم می خواهند گام به جلو بگذارند.

رئیس جمهور گفت: البته یک بار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت آمده اند و ما نخستین جلسه را برگزار کردیم و همانطور که گفتید اخیراً نیز من به همراه اعضای هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی رفتیم و با نمایندگان دیدار کردیم.

وی ادامه داد: اصل این جلسات مشترک بسیار برای ما ارزشمند است البته همانطور که می دانید ما با سران قوا هم جلسه ای داشتیم و در آینده نیز همچنان جلسه‌ای خواهیم داشت.

آقای روحانی گفت: البته این بار در مجلس شورای اسلامی بحث اصلی من درباره روند یارانه در گام های آینده بود که دیشب آن سخنرانی را صدا و سیما پخش کرد و مردم ما استماع کردند.

وی افزود: ما در بحث یارانه به وحدت نظر نیاز داریم و البته ما در این زمینه تبصره ای تقدیم مجلس کردیم که هنوز فراز و نشیبی دارد تا ببینیم تصمیم نهایی مجلس چه خواهد شد.

وی ادامه داد: البته من در گفتگودر بحث یارانه مفصل بحث خواهم کرد.

تصمیمات سفرهای استانی در عمر دولت اجرایی می شود

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال مجری درباره سفرهای استانی و سفر به استان خوزستان و دستاوردهای این سفر گفت: در ابتدا باید بار دیگر از مردم خونگرم، مقاوم و عزیز خوزستان تشکر و سپاسگزاری کنم.

آقای روحانی افزود: مردم خوزستان در خط مقدم در دفاع هشت ساله بودند و حق بزرگی برای استقلال و عظمت این کشور و ایستادگی این ملت و پیروزی در جنگ تحمیلی دارند.

وی گفت: من احترام خاصی برای همه مردم قائل هستم مخصوصاً برای استان هایی که در دفاع مقدس در خط مقدم حضور داشتند. 

رئیس جمهور افزود: حضور در استان ها برای دولت مغتنم است.

وی گفت: به هر حال از نزدیک حرف‌ها و نظرهای آنها و فرهیختگان، علما، اندیشمندان و ایثارگران را می شنویم و قشرهای مختلفی که فرصت می شود خدمتشان برسیم برای ما مغتنم است که نظرهایشان مطرح می شود، با هم بحث می کنیم و اجتماع مردمی که وجود دارد.

آقای روحانی افزود: در این سفر توانستیم از طریق فضای صدا و سیما و مجازی با مردم همه استان در یک برنامه مفصل گفتگو کنیم، برنامه زنده ای بود که با مردم در تماس بودم.

وی گفت: آنچه برای من در سفرهای استانی مهم است این است که در سفر استانی تصمیماتی که اتخاذ می شود، تصمیمات به قول معروف بالبداهه نباشد، که همانجا یک بحثی بشود و مطرح بشود و ما یک تصمیمی اتخاذ کنیم، در مقام عمل شدنی باشد یا نشدنی باشد.

آقای روحانی افزود: یا از قبل باید فکر بشود، برنامه ریزی بشود، یا اگر در سفر استانی مطرح می شود بعداً باید در تهران مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: در سفر استانی در مسئله خوزستان، از قبل در تهران ما بحث و بررسی کرده بودیم و تصمیمات مهمی درباره این استان اتخاذ شد.

آقای روحانی افزود: مهم ترین آن بحث زمین های کشاورزی و رساندن آب به زمین های مستعد کشاورزی بود.

وی گفت: در واقع 5،5 هزار هکتار زمین ظرف سه سال تحت کشت قرار می گیرد که کار بسیار بزرگی است.

آقای روحانی افزود: بحث آبرسانی و مسائل دیگری که در استان مطرح شد.

وی گفت: نخستین تصمیمی که آنجا اعلام شد این بود که ظرف هفته آینده تا پایان هفته آب مردم شهرستان اهواز تأمین بشود که این کار انجام گرفت.

آقای روحانی افزود: همه تصمیماتی که اتخاذ شده است به حول و قوه الهی انجام خواهد شد.

وی گفت: اساس بحث این است در سفر استانی تصمیماتی که گرفته می شود، تصمیماتی است که دولت بتواند در ظرف سه و نیم سالی که فرصت دارد از این به بعد بتواند آن تصمیمات را عملیاتی و اجرایی کند.

 دولت در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص هدف از سفر به داووس سوئیس گفت: این سفر ، هم در پاسخ به دعوت انجام شده بود و هم برای هدفی بزرگتر.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه امسال سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است افزود: حماسه سیاسی و اقتصادی به دست مردم ایران خلق شده و خواهد شد و دولت نیز در مسیری که ملت تعیین می کند ، حرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت:‌ در بخش سیاسی غیر از سفر بیشکک که سفری منطقه ای و در قالب سازمان همکاری های شانگ های بود و با کشورهای عضو بحث هایی داشتیم سفر به سازمان ملل نیز با اهمیت است.

آقای روحانی افزود: ‌ما حماسه سیاسی در بخش سیاست خارجی را خواستیم در بیشکک و بعد در نیویورک کلید بزنیم.

رئیس جمهور گفت: حماسه اقتصادی را نیز مردم باید بیافرینند و ما باید به مردم و منابع داخلی تکیه کنیم.

رئیس جمهور افزود: در حدود شش ماهه که از کار دولت گذشته شاهد حرکت های بسیار خوب هستیم و در بخش تورم توانستیم یک قدم آن را مهار کنیم.

آقای روحانی گفت:‌ قول داده بودیم که تورم را به 35 درصد برسانیم که طبق آمار تا پایان ماه دی تورم به 35 درصد رسیده است ، با این حال با وضع مطلوب فاصله دارد اما 8 واحد درصد کاهش تورم داشتیم که بسیار ارزشمند است و همه مردم در این راستا کمک کردند.

رئیس جمهور افزود:‌ دولت مقید است که از بانک مرکزی استفاده ابزاری نکند و برای هر مشکلی به این بانک مراجعه نداشته باشد.

آقای روحانی گفت: این درحالی است که مراجعه به بانک مرکزی بسیار ساده و با یک دستور قابل انجام است اما مشکلات فراوانی از جمله ایجاد نقدینگی و تورم را در پی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کاهش تورم قدم مناسب و خوبی برداشتیم افزود: کارمهمتر در بخش رکود را پیش رو داریم که مهمتر از تورم است.

وی گفت: گاهی نیز بحث رکود و تورم با هم سازگار نیست مانند داروهایی که با هم نمی سازد گاهی راهکارهای ضد تورم و ضد رکود نیز با هم سازگار نیستند اما با این حال باید با هم پیش برویم.

روحانی با بیان اینکه آمار از کاهش بیکاری ولو اندک حکایت دارد افزود:‌ در ماههای آینده و سال آینده شاهد تحول خواهیم بود.

رئیس جمهور گفت: در بخش سرمایه گذاری در این مدت 8 میلیارد دلار فاینانس خارجی در بخش سد، نیروگاه، بخش معدنی، فولاد و حتی متروی برخی شهرستان ها توانستیم جذب کنیم و 8 و نیم میلیارد دیگر را تا پایان سال جذب می کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه در سرمایه گذاری شاهد تحول خواهیم بود افزود: این موضوع بر کاهش رکود تاثیرگذار است.

رئیس جمهور گفت: در داخل نیز سرمایه گذاران و کارآفرینان حرکت را آغاز کرده اند و شاهدیم که نقدینگی در حال قرار گرفتن در مسیر درست است و بورس نیز بسیار فعال شده است و در مجموع حرکت خوبی را در داخل شاهد هستیم.

وی افزود:‌با این حال در بخش اقتصاد تنها حرکت داخلی کافی نیست و نیاز به تعامل با بیرون داریم زیرا فضای سرمایه گذاری بسیار بزرگ است.

آقای روحانی با بیان اینکه در داووس نیز اعلام کردم که چقدر  سرمایه گذاری خواهیم داشت گفت: در 8 سال  آینده باید صد میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم و 75 میلیارد دلار بنای سرمایه گذاری در پتروشیمی را داریم که بخشی از آن از داخل تامین می شود و با این حال بخشی نیز باید از منابع خارجی باشد.

رئیس جمهور افزود: در هفت ماه گذشته توانسته ایم 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم.

 ترافیک سفر هیئت های خارجی به ایران نشانه رویکرد جدید دنیا به ایران است 

رئیس جمهور در ادامه، فضای به وجود آمده در عرصه اقتصادی را طلوع مجددی برای اقتصاد ایران دانست.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت: استقبال کارآفرینان در تعامل با ایران نشان از این واقعیت است، امروز بسیاری از شرکت‌ها به ایران سفر می کنند .

رئیس جمهور ترافیک سفر هیئت های سیاسی و اقتصادی به ایران را نشان از رویکرد جدید دنیا به ایران دانست و افزود: ‌تاکنون 117 گروه سیاسی به ایران سفر کرده است و من بیش از یکصد ملاقات خارجی انجام داده ام.

وی افزود : این ترافیک شدید سفر مقامات، ‌بازرگانان و مقامات سیاسی در ماه های آینده همچنان ادامه خواهد داشت .

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیرخود به اجلاس داووس گفت: ‌این سفر با هدف کلید زدن حماسه اقتصادی در بخش خارجی بود، ‌هر چند که مردم می دانند حرکت اقتصادی و سیاسی از ملت ما باید شروع شود .

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ‌فرصت های خارجی برای محقق کردن حماسه اقتصادی باید مغتنم شمرده شود چرا که امروز دنیا اینگونه نیست که ما در کنجی باشیم ما باید هم صادرات داشته باشیم و هم در بخش صادرات خدمات فعال باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی کشور گفت: ‌ایران از دارندگان ذخایر عظیم گازی است و دومین کشور دارنده ذخایر نفت جهان است،کشوری باعظمت که از نیروی انسانی خوبی بهره می برد.

رئیس جمهور با اشاره به برخی انتقادات در خصوص عملکرد دولت در روابط خارجی گفت: ‌دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال می کند آنچه من در حضور اخیر خود در دانشگاه به آن اشاره کردم خواسته ای برای فعال شدن دانشگاهیان درعرصه های مختلف بود .

وی افزود: ‌محصول دانشگاه باید به جامعه برگردد و تنها به تولید مقاله محدود نشود.

سعی دولت خنثی کردن توطئه ایران هراسی بود 

رئیس جمهور گفت: در توافق ژنو ، بحث ما برد- برد بود، برخی ها فکر می کنند باید برد- باخت باشد اما در دنیای امروز برد - باخت معنا ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: با برد - برد است که توافق باقی می ماند و آنچه برای ما مهم است ، این است که خط قرمزها را رعایت کنیم، خواست مردم و سیاست های کلی و عزت مردم مدنظر باشد.

وی گفت: امروز مردم در بخش های سیاسی، روابط بین الملل و در جهان دارای عزتند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: صدای عظمت این مردم به گوش همه رسیده، امروز ملت ما صحنه جدیدی را خلق کرده است و ما در این توافق قدم مهمی برداشته ایم.

وی گفت: دشمنان می خواهند ایران هراسی را جا بیندازند و این موضوع را در منطقه به عنوان خطری جلوه دهند و جنایتکاران در سایه این مسئله هر جنایتی را که می خواهند بکنند و بگویند ایران یک خطر است و ملت های همسایه را بترسانند.

رئیس جمهور افزود: ما می خواستیم به این توطئه ضربه ای بزنیم و بگوییم که این یک دروغ است و درهای ایران برای نظارت بین المللی باز است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: قبل از اینکه به تحریم ها ضربه بزنیم، ضربه به توطئه ایران هراسی زدیم و فضا را آماده کردیم و این قدم اول است و راه بلندی در پیش داریم.

رئیس جمهور افزود: اینکه اکنون می بینید آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کنند و هر روز ناچارند به خاطر فشارهای داخلی مصاحبه کنند و شعار دهند، ما نیاز به مصاحبه نداریم، این کشور آزاد است و هر کس می تواند انتقاد کند و ما نمی گوییم کار ما نقص ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه با اشاره به توزیع سبد کالا گفت: ما دیدیم برخی از مردم، قشرهای آسیب پذیر هستند و درامدشان پایین است و از نظر سلامت  و امنیت غذایی در فشار هستند و سعی کردیم به قشرهایی که در فشار و مضیقه هستند، کمک کوچکی بکنیم و این سبد با همین هدف بود و جایگزین یارانه ها نیست.

عذرخواهی رئیس جمهور از مردم برای مشکل توزیع سبد کالا 

رئیس جمهور گفت: به خاطر برخی مشکلات در توزیع سبد کالا متأثر شدم و دستور دادم هیئتی این مسئله را بررسی کند تا در آینده با این گونه مشکلات مواجه نباشیم.

آقای روحانی افزود:‌ ما نه یک سیستم مالیاتی دقیق در کشور داریم تا  ثروت ثروتمندان شفاف باشد و نه یک سیستم جامع تأمین اجتماعی تا فقرا مشخص شوند.

وی گفت:‌ سبد کالا شامل همه نمی شود و ممکن است به کسانی که وضع مالی خوبی ندارند این سبد نرسد اما اگر کاری نمی توانیم به صورت 100 درصد انجام دهیم نباید 90 درصدی را که امکان انجام دادن داریم متوقف کنیم.

روحانی افزود: بخشی از مردم برای توزیع سبد کالا قابل شناسایی هستند و افرادی هستند که در مضیقه‌اند.

رئیس جمهور گفت: دولت در تلاش است تا آمارها را به‌روز کند و اگر مردم در زمینه توزیع سبد کالا به زحمت افتادند به عنوان رئیس جمهور از آنها عذرخواهی می کنم.

وی افزود: این دولت اگر نقصی داشته باشد به مردم می گوید و بابت آن عذرخواهی می کند و افتخارمان به عذرخواهی کردن در مسائلی است که در آن نقص داریم.

روحانی گفت: هدف این است که مردم از نظر معیشت و مخصوصا مواد غذایی تأمین شوند.

وی افزود: اقدامات اساسی باید قدم به قدم انجام شود و جلو برویم و سرمایه گذاری می کنیم تا مردم روی پای خود بایستند و به یارانه یا سبد کالا نیازی نداشته باشیم.

روحانی گفت: دولت در زمینه سلامت هم قدم هایی برخواهد داشت و در قدم های بعدی در زمینه یارانه سلامت اقدام می کنیم زیرا مردم در این زمینه دچار مشکل هستند.

 باید فضای بهتری برای هنرمندان فراهم کرد

رئیس جمهور با اشاره به مسائل حوزه فرهنگ و هنر در پاسخ به سوال مجری که به کدام یک از رشته های هنری علاقه مند هستید گفت: اگر بگویم به همه هنرها علاقه مندم اغراق نکردم؛ البته در ماههای اخیر کمتر فرصت پیدا کردم تا فیلمی را ببینم.

آقای روحانی افزود:‌ در میان این هنرها به سینما ،تئاتر و موسیقی علاقه مندم، تئاتر پایه سینماست و صنعت با تئاتر آمیخته شد و سینما شکل گرفت.

رئیس جمهور گفت: امیدوارم در همه زمینه ها شاهد شکوفایی بیشتر باشیم.

آقای روحانی افزود:‌جلسه مفصلی با هنرمندان داشتیم که البته بیشتر شنیدیم و یک بخش کوتاهی با آنهاصحبت کردم.

رئیس جمهور گفت:‌ درد دل های آنها را شنیدم و ما باید قدم به قدم فضای بهتری را برای آنها ایجاد کنیم تا ملت بتواند از هنرمندان بیشتر و بهتر استفاده کند تا ان شاءالله شاهد  رابطه ای صمیمی تر مردم با هنر باشیم.

مجری برنامه در ادامه از رئیس جمهور پرسید : آیا آمیختن هنر با امید یک نیاز اجتماعی، خواسته شما و یا خواسته مردم است؟.

رئیس جمهور در پاسخ گفت: ما به هنر نمی توانیم دستور دهیم؛ هنر دستوری نیست اما مردم ما می توانند بخواهند، خواست مردم اصلح است برای همه و برای همه بخش ها اصل است.

وی افزود: فکر می کنم مردم ما نشاط و امید بیشتری می خواهند.

آقای روحانی گفت: در سخنرانی برای هنرمندان از آنها خواستم در همه بخش های هنر از جمله تئاتر و سینما بیشتر امید بیافرینند و خواست مردم را مد نظر قرار دهند.

رئیس جمهور افزود: در پیام برای جشنواره هم گفتم که باید آشتی میان سینما و مردم صورت بگیرد، نباید گیشه سینماها خلوت باشد ، باید فیلمی را خلق کنیم که صف های طولانی برای دیدنش ایجاد شود.

آقای روحانی گفت: هنر ، بهترین تاثیرگذار است تا پیام ها را به دل بنشاند.

رئیس جمهور در تشریح پیام هایی که امروز برای مردم مورد نیاز است افزود: ما امروز به فعالیت های اقتصادی، ‌وجدان کاری و مبارزه با فساد نیاز داریم.

وی گفت: مسئله ویژه خواری نیز از مسائل بسیار مهم است.

آقای روحانی افزود: ما با دنیا روابط خوب و عزتمندانه می خواهیم و همه اینها باید در فیلم ها منعکس شود که البته بسیاری از فیلم ها اینچنین بوده است . فیلم هایی که عظمت مردم، دفاع مقدس و تاریخ کشور ما را تبیین کرده است.

رئیس جمهور گفت: خواهش من از هنرمندان این است که به خواست ملت عزیز پاسخ مثبت بدهند و در سینما و تئاتر به فکر ایجاد امید و آرامش باشند.

دولت  تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند

در ادامه برنامه، مجری از رئیس جمهور درباره بودجه پرسید و اینکه بودجه هم اکنون در مجلس در حال رسیدگی است و یکی از اقدامات خوب دولت تحویل بموقع بودجه برای نخستین بار بود، آیا از نحوه بررسی بودجه راضی هستید و نظر دولت درباره تغییرات نمایندگان در بودجه چیست؟

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پاسخ داد: البته ما هر چه مصوب مجلس باشد و شورای نگهبان آن را تأیید کند، موظف به اجرای آن هستیم.

وی گفت: البته خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی کاملاً توجه دارند شاکله بودجه نباید به هم بخورد، من استنباطم از قانون اساسی این است که دولت وقتی بودجه ای را به مجلس می دهد یک شاکله ای دارد. البته نمایندگان مجلس تغییراتی می دهند و این تغییرات حق آنهاست اما نباید این تغییرات در حدی باشد که شاکله آن به هم بخورد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: من اکنون هیچ قضاوتی درباره آن ندارم چون هنوز کار مجلس تمام نشده است.

وی گفت: من اکنون دلم می خواست در بحث یارانه قدمی جدی در مجلس برداشته شود، البته هنوز پایان کار نیست و روشن نیست که نظر مجلس شورای اسلامی چیست، البته برای امسال دست ما باز است و از نظر قانونی مشکلی نداریم که بخواهیم اقدامی انجام دهیم.

رئیس جمهور افزود: در بحث بودجه عمرانی برای ما مهم بود، کل سقف بودجه مقداری بالا رفته است و ما 194 هزار میلیارد تومان را در بحث درآمدها و هزینه های بودجه پیش بینی کردیم که مجلس 15 هزار میلیارد به آن اضافه و به 210 هزار میلیارد تومان رسانده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: من اکنون قضاوت نهایی ندارم چون تصویب بودجه تمام نشده و شورای نگهبان نظر نداده است اما دلم می خواست در بحث یارانه تکلیف روشن شود چون ما ابتدا می خواستیم لایحه جداگانه بدهیم و خواست خود نمایندگان بود و در جلسه ای که با نمایندگان داشتیم و با آنها مشورت کردیم و نیز در جلسه اخیری که با نمایندگان در مجلس داشتیم سخنرانی من درباره بحث یارانه ها بود، امیدوارم این موضوع نیز به یک سامانی برسد و برای سال آینده نماند.

وی افزود: امشب چون برنامه دیر شروع شد و ممکن است مردم خسته شده باشند می خواهم به بحث یارانه وارد شوم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: در بحث یارانه اینکه گفته می شود یارانه عده ای قطع می شود و عده ای می مانند، دولت چنین تصمیمی ندارد که یارانه کسی را قطع کند.

وی افزود: البته ممکن است فرمی در اختیار مردم قرار گیرد و آن فرم را مردم تکمیل کنند و با آن بتوانیم تصمیمی اتخاذ بکنیم، اما ابتدائاً ما یارانه کسی را قطع نمی کنیم در عین حال از مردم می خواهیم آنها که نیازمند نیستند خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند و با انصراف آنها دست ما برای پرداخت یارانه به افراد نیازمند و بخش های مهم دیگر بازتر می شود  .

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: ما اکنون در بحث محیط زیست مشکل اساسی داریم شما آلودگی هوا را می بینید و آمار به ما نشان می دهد که در تهران تقریباً در سال صد روز وضع هوا ناسالم است، البته برخی آمارها به ما می گوید پارسال ، 210 روز فقط هوای پاک و سالم در تهران داشتیم و این فاجعه بزرگی برای سلامت مردم است این مشکل تنها در تهران نیست و همه کلانشهرها این مشکل را دارند و ما باید مشکل محیط زیست را حل کنیم.

وی افزود: یک بخش از بحث محیط زیست نیاز به سرمایه گذاری دارد و باید ناوگان حمل و نقل را عوض کنیم و کارهای زیادی باید انجام شود تا آلودگی ها کم شود.

رئیس جمهور گفت: یک مشکل ما این است که در فصل آلودگی، نمی توانیم به کارخانه ها و نیروگاه ها گاز برسانیم و این جای تأسف دارد، کشوری که بالاترین ثروت را در زمینه گاز دارد و بالاترین منابع و ذخایر گازی را در اختیار دارد، اکنون برای دادن گاز برای مصارف خانگی در زمستان سرد دچار مشکل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: البته دولت برنامه ریزی مفصلی برای بحث گاز دارد و ان شاء الله سال آینده ما مشکل گاز نخواهیم داشت و دولت برنامه ریزی مفصلی برای سال آینده کرده است اما مردم ما باید بدانند به خاطر مشکلاتی که پیش آمده هم بخش انرژی و هم بخش برق ما دچار مشکل شده و در واقع کل بخش انرژی دچار مشکل شده است برای اینکه هر چه درآمد داشتند برای یارانه صرف شده است و آنها نتوانستند مشکلات خود را حل کنند.

وی گفت: ما سال آینده تصمیم داریم از برق برای دادن یارانه نقدی چیزی برداشت نکنیم برای اینکه با این روند ما تابستان سال آینده قطعی برق خواهیم داشت یعنی بعد از زمان جنگ که دیگر مردم ما شاهد خاموشی نبودند اگر اقدام فوری انجام ندهیم دو مرتبه شاهد خاموشی خواهند بود .

 قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند

رئیس جمهور در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی خود با بیان اینکه در بحث یارانه ها باید به بخش های محیط زیست، انرژی و سلامت بپردازیم گفت: در بحث سلامت مردم با مشکل مواجه هستند و وقتی وارد بیمارستان دولتی می شوند برای هر کاری از جمله لوازم ، دارو و آزمایش باید به جای دیگر مراجعه کنند.

وی افزود: باید کاری کنیم که همه نیازها در بیمارستان ها تأمین شود و سرگردانی مردم در بیمارستان ها از بین برود. 

روحانی با اشاره به اینکه در بحث سلامت قدم به قدم حرکت می کنیم گفت: اولین قدم توجه به قشرهای آسیب پذیر و توجه به بیمه خدمات درمانی آنهاست که در این خصوص باید حداقل پنج میلیون نفر بیمه شوند.

وی افزود: دولت مصمم است در طول این چهار سال تمام مردم را بیمه درمانی کند و از سال آینده قدم هایی برداشته می شود و من قول می دهم حداقل پنج میلیون نفر آسیب‌پذیر بیمه شوند.

رئیس جمهور اضافه کرد: بخشی از درآمد هدفمندی باید به سمت سلامت برود و بخشی نیز باید به تولید، صنعت و خدمات برسد.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی و عدالت در این خصوص به درستی اجرا نشده است و مطابق قانون و نظرهای نمایندگان نیست گفت: تلاش می کنیم تا نقایص یارانه ها را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به مصرف دو برابری انرژی در کشور و لزوم توجه به بخش انرژی افزود: باید برای حمل و نقل، تولید،‌ محیط زیست و عدالت و اجرای قانون شرایطی فراهم شود که این قدم ها برداشته شود و شایعات افزایش قیمت انرژی واقعیت ندارد بلکه با یک شیب کند انجام می شود.

وی اضافه کرد: افزایش ناگهانی موجب مشکل تورم و رکود می شود و از آنجا که کنترل تورم و رکود از اهداف دولت است باید در قدم بعدی طوری عمل کنیم که مردم دچار مشکل نشوند و باید همگی دست به دست هم بدهیم.

رئیس جمهور گفت: این کار قرار بود پنج ساله انجام شود ولی یک باره قدم برداشته شد اما باید این کار به‌درستی ادامه یابد تا به اهداف واقعی در بحث یارانه ها برسیم.

برخی از موارد فساد اقتصادی بسیار تکان دهنده بود

رئیس جمهور درباره مبارزه با رانت و فساد و مصادیق مبارزه با آن گفت: درباره مبارزه با فساد خیلی مسائل گفته و خیلی شعار داده شده است به طوری که وقتی این موضوع مطرح می شود مردم قدری درباره آن تردید می کنند.

وی با بیان اینکه دولت در این زمینه با مشکلات ساختاری مواجه است افزود: به دنبال حل و فصل این موضوع خواهیم رفت .

روحانی گفت: با این حال با مواردی برخورد کردیم که بسیار تکان دهنده بود.

وی افزود: زمانی هست که فردی از فرد دیگر یا اعتبار خود سوء استفاده می کند  اما در یک مورد خاص پول بیت المال و پول مردم یا برخی از پول نفت در اختیار فرد خاصی قرار گرفته که نمی دانیم علتش چه بوده است.

رئیس جمهور گفت: رقم این پول نیز بالا و حدود 8 و نیم تا 9 هزار میلیارد تومان است که باید برای مقابله با این نوع مفاسد، مجلس و قوه قضاییه و دولت همه دست به دست هم دهیم.

وی با بیان اینکه در این مورد خاص هدف ما این است که پول مردم به بیت المال بازگردد افزود: با مشکلاتی که مردم با آن مواجهند این رقم بسیار بالا و به اندازه درآمد یک ماه کل کشور است.

روحانی گفت: این عدد برابر کل بودجه عمرانی سالی است که در حال اتمام است و البته سال آینده بودجه عمرانی خیلی بیشتر خواهد بود. 

رئیس جمهور افزود: مدتی این موضوع را به دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی گفتیم که آنها نیز دلایلی داشتند مبنی بر اینکه پول ها در جاهای مختلف است و ما باید با آرامش آنها را به کشور برگردانیم.

وی گفت: این آقا وعده و وعیدهایی می داد و می گفت پول ها در فلان بانک یا این شعبه و آن شعبه است که بررسی های مفصلی کردیم و مشخص شد که همه این حرف‌ها  دروغ است و بعد از آن بود که به معاون اول دستور دادم که مبارزه ریشه ای با ویژه‌خواری، فساد و رانت را مورد توجه ویژه قرار دهد و تاکنون نیز قدم های خوبی برداشته شده است.

روحانی افزود: باید کاری ریشه ای انجام شود تا ویژه خواری و رانت خشکانده شود و در این مسیر مجلس، دولت و قوه قضاییه همه باید دست به دست هم دهیم.

وی گفت: چند روز پیش که در وزارت اطلاعات بودم دستور مؤکد دادم که در این زمینه وارد شوند تا در قدم اول بتوانیم پول مردم را به خزانه و بیت المال برگردانیم و در قدم بعد نیز از نظر ساختاری کاری کنیم که این جور مفاسد در کشور تکرار نشود.

نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود 

رئیس جمهور در بخش پایانی گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تاخیر پیش آمده در برگزاری گفتگو ، ابراز امیدواری کرد در فرصت های دیگر در وقت مناسب تر با مردم سخن بگوید.

آقای روحانی افزود: بار دیگر به مردم بزرگوار و عزیزمان این عید بزرگ انقلاب، عید استقلال و عید موفقیت ملت را در مبارزه ای جهانی تبریک می گویم.

وی گفت: امیدوارم همه ما در 22 بهمن شاهد حماسه ای دیگر باشیم و از مردم می خواهم وحدت و انسجام را به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار دهند ، همگی تحمل ها را بالاتر ببریم.

روحانی افزود: نقد اشکالی ندارد اما همه به هم احترام بگذاریم و نقدها سازنده باشد تا موجب تعالی بیشتر کشور شود .

رئیس جمهور در پایان گفت: آرزوی فراوان برای ملت بزرگوار دارم و نیازمند دعای خیر مردم و حمایت و نظارت آنها برای موفقیت دولت در خدمت به مردم هستم.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

 

 

مصاحبه خبری روحانی 15 مرداد 92

مصاحبه خبری دکتر حسن  روحانی 15 مرداد 92

اولین مصاحبه دکتر حسن روحانی امروز 12 مردادماه 1392 با خبرنگاران داخلی و خارجی انجام شد در این مراسم خبرنگاران به ایراد سوالات خود از دکتر روحانی پرداختند مهمترین سوالات آن ها پیرامون مسئله ی هسته ای و تحریم ها بود ...

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در اولین نشست خبری خود پس از آغاز ریاست جمهوری که عصر امروز سه‌شنبه برگزار شد، طی سخنانی از همه خبرنگاران داخلی و خارجی که طی دو ماه اخیر در انعکاس اخبار انتخابات، پیروزی‌ها و شادمانی‌های ملت ایران و انعکاس مطلوب اعتماد به وجود آمده در جامعه گام برداشتند، قدردانی کرد.

وی همچنین تقدیر ویژه‌ای از رسانه ملی به پاس تلاش‌های فراوان خود به ویژه درباره دو روز تاریخی تنفیذ و تحلیف به عمل آورد.

رئیس‌جمهور همچنین عید سعید فطر و روز خبرنگار را پیشاپیش تبریک گفت.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انتخابات خرداد 92 از لحاظ داخلی نشانگر فرآیند تثبیت شده دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بود، اظهار داشت: این انتخابات از لحاظ خارجی هم رویکرد اعتدال و عقلانیت را برای همه جهانیان داشت.

وی همچنین تاکید کرد که عزم ملت ایران بر تعامل عزت‌مندانه با جهان و پیگیری منافع و مصالح کشور است.

رئیس‌جمهور هدف خود از برگزاری این نشست خبری در اولین‌ روزهای دولت را اینگونه بیان کرد: در اولین روزهای آغاز مسئولیت دعوتم از اصحاب رسانه برای وفای به عهدم بود؛ در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن به مردم وعده دادم دولت آینده دولتی پاسخگو باشد و با شفافیت عمل کند؛ از کمک و حمایت مردم عزیزمان گرفته تا آنجا که لازم باشد، عذرخواهی از مردم بزرگوار میهن عزیزمان.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این دولت بعد از امید به حق، هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد. امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است. دولت بدون حمایت مردم هیچ گاه نمی‌تواند به اهداف بلند خود دست یابد.

وی افزود: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند رابطه بسیار خوبی را میان دولت و مردم برقرار کنند و نظرات دولت را به مردم و نظرات مردم را به دولت منعکس کنند.

روحانی تصریح کرد: بعد از پیروزی ملت در انتخابات 24 خرداد، دو وظیفه اساسی بر دوش اینجانب بود. وظیفه اول تهیه خط مشی و برنامه کلی برای دولت تدبیر و امید بود. به همین دلیل کمیته‌ها و کارگروه‌هایی را برای بررسی شرایط کشور و حتی شرایط منطقه و جهان در حدی که به مسائل داخلی ما مرتبط بود تعیین کردم که منجر به تدوین برنامه دولت شد. همان برنامه‌ای که در روز تحلیف تقدیم مجلس کردم و در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه دیگر، تعیین تیم‌های اجرایی برای شناسایی و معرفی افراد ذی‌صلاح برای عضویت در کابینه دولت تدبیر و امید بود. برای این کار تمام افراد شناخته شده و افرادی که می‌توانند در معرض چنین مسئولیت بزرگی قرار بگیرند با کمک صاحب‌نظران، نمایندگان مجلس، متخصصین، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها بررسی شدند.

همچنین تمام نظراتی که از طریق ایمیل، فکس، نامه‌ها و یا پیام‌های مختلف به این کمیته‌ها می‌رسید مورد توجه قرار می‌گرفت و در برخی موارد این افراد را به کمیته‌ها دعوت می‌کردند.

روحانی تاکید کرد: در مجموع چهار کمیته سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجی با مشارکت 500 نفر از نخبگان و صاحب‌نظران و با صرف وقت حدود بیش از 6 هزار ساعت نتایج برنامه‌ای و بررسی افراد را در اختیار بنده قرار دادند که مجددا آن را با مشاورین خود مورد بررسی قرار دادیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: نهایت تلاش ما این بود که در اولین فرصت، افراد مورد نظر برای کابینه دولت آینده در اختیار مجلس برای بررسی و تایید قرار بگیرد. مبنای ما شایستگی اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص، دانش لازم برای مسئولیت و توان کار گروهی و هماهنگی درون‌بخشی و میان‌بخشی در دولت بود. به همین دلیل ترکیب کابینه مجموعه‌ای است که می‌تواند برای تحقق برنامه و اهداف دولت به صورت هماهنگی و یکپارچه عمل کند.

روحانی با بیان اینکه البته مجلس دارای اختیاراتی قانونی برای بررسی و رای اعتماد خواهد بود، گفت: بنای ما بر همکاری با مجلس و در کل با قوای سه‌گانه است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: برای اولین بار علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایه حضور حماسه‌آفرین مردم در انتخابات به وجود آمد تعامل سازنده با منطقه و جهان نیز آغاز شد.

روحانی با بیان اینکه در مراسم تحلیف 55 هیئت بلند پایه از منطقه و جهان شرکت کردند اظهار داشت: از روسای جمهور، نخست وزیران، روسای مجالس تا وزیران امور خارجه و نمایندگان ویژه در این مراسم حضور داشتند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مهمتر آنکه زمانی که من با بسیاری از سران این کشورها در فرصت یکی دو روز ملاقات کردم می‌گفتند انتخابات ایران شور و شعفی در میان ملت ما هم ایجاد کرده است و این برای من بسیار حائز اهمیت و جالب توجه بود.

وی ادامه داد: مسئولین کشورهای منطقه می‌گفتند در 24 خرداد در منطقه امید، صلح، آشتی و ثبات آغاز شد و این نشانگر عظمت ملت ایران و تاثیر این نظام پربرکت و جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان است.

* تاکید اساسی ما در دولت آینده قانون گرایی است

روحانی اشاره کرد: تاکید اساسی ما در دولت آینده بر قانون گرایی و اخلاق مداری خواهد بود؛ اخلاق و قانون پایه‌های اساسی خط اعتدال خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: خوشبختانه از همین روزهای اولیه فضای مناسب کسب و کار در سایه ارتقا سرمایه اجتماعی در کشور به وجود آمده و این اولین چراغ امید و اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش است.

وی گفت: این انتخابات نشان داد که چه سرمایه عظیم اجتماعی و عاطفی و ارتباطی در کشور  ما وجود دارد و ملت ما این سرمایه اجتماعی را در این انتخابات به نمایش گذاشت.

*از مقام معظم رهبری سپاسگزارم

روحانی تاکید کرد: لازم می‌ دانم از مقام معظم رهبری به خاطر تاثیر بیانات ایشان در ایجاد این حماسه و همچنین از دعوت معظم له در روز تنفیذ از همگان برای کمک به دولت سپاس گزاری کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین تشکر می کنم از نکته مهمی که ایشان فرمودند که برخورد ما برخوردی حکمت‌آمیز و از حوزه منطق خواهد بود، همواره هدایت‌های ایشان و رهنمودهای ایشان سرمایه ای بزرگ برای مردم و دولت است.

وی گفت: از اینکه در مقام رئیس جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه شرکت می‌کنم، بسیار خرسندم و امیدوارم در این گفتگو بتوانم خطوط کلی سیاست خارجی و داخلی را برای مردم و مخاطبان ترسیم کنم.

روحانی در پاسخ به اولین سوال که خبرنگار شبکه خبر درباره برنامه‌های اقتصادی و اولویت اقتصادی دولت وی و همچنین اینکه یارانه‌ها را به شیوه فعلی ادامه خواهد داد یا خیر گفت: مسلما موضوعات اقتصادی جز اولویت‌های دولت خواهد بود به دلیل مشکلات مردم و خواست مردم تیم اقتصادی دولت هماهنگ تعیین شده و این تیم قبل از آنکه معرفی شوند در کارگروه‌ها فعالیت می‌کردند و در آخرین دور بررسی‌های اقتصادی با حضور خود من مسائل مهم اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است.

*دولت مصمم به پرداخت یارانه به میزان فعلی است

وی ادامه داد: برنامه‌ای برای چهار سال به طور کلی در کارگروه‌ها تدوین شده است که البته طبیعی است این برنامه‌ها در قالب بودجه‌های یک ساله تبلور خواهد یافت.

رئیس جمهور گفت: دولت در اولین دستور جلسه خود که فردا است موضوع یارانه را در دستور گذاشته است، دولت مصمم است یارانه را به همان مقداری که تا کنون پرداخت می‌شده، ادامه دهد البته با توجه به شرایط اقتصادی اقدامات مقتضی دیگر انجام خواهد شد.

*توسعه روابط با همسایگان و ایجاد ثبات در منطقه در دستور کار دولت فعلی روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین لبنان درباره برنامه دولت یازدهم برای بهبود روابط ایران و کشورهای عرب منطقه اظهار داشت: دولت آینده نسبت به روابط با همسایگان خود و کشورهای منطقه اولویت قائل است. از این رو توسعه روابط با همسایگان جزء دستور کار دولت فعلی خواهد بود.

رئیس‌جمهور تلاش برای ایجاد آرامش و ثبات در منطقه و همچنین کاهش تنش‌هایی که منطقه با آن مواجه است را با کمک کشورهای دوست در منطقه جزء اولویت‌های دولت یازدهم برشمرد و تصریح کرد:‌ در ملاقات‌هایی که اخیرا با برخی کشورهای منطقه داشتیم یکی از موارد مورد تاکید آنها حضور فعال‌تر ایران برای ثبات و توسعه منطقه بود که دولت این راه را آغاز خواهد کرد و ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره حقوق شهروندی گفت‌: همانگونه که وعده داده شده بود تدوین حقوق شهروندی جزء وعده‌های این دولت است و این کار با شروع کار دولت در بخش مربوطه آغاز می‌شود.

روحانی با بیان اینکه مبنای اصلی ما در تدوین حقوق شهروندی فصل سوم قانون اساسی، حقوق ملت است، ادامه داد: قانون اساسی ما بسیار مترقی و پویاست و اصول قانون اساسی می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی را به شرط اینکه در کنارش قوانین موضوعه تدوین شود، تامین کند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برنامه دولت برای فضای دانشگاه‌ها تصریح کرد: فضای دانشگاه باید فضای بازتر، با احساس امنیت و آزادی بیشتر برای بیان اظهار نظر همراه با نشاط باشد.

*فضای علمی ـ فرهنگی دانشگاه باید پررنگ شود

وی با تاکید بر پررنگ شدن فضای علمی فرهنگی دانشگاه‌ها در کنار پرداختن به فضای سیاسی مورد لزوم کشور، خاطرنشان کرد: بنابراین در این خصوص با بخش فرهنگی دولت و همچنین با فردی که به عنوان وزیر علوم نیز معرفی شده صحبت شده است. از این رو امیدوارم دولت بتواند با کمک همگان و فعالان دانشجویی در دانشگاه‌ها فضای بهتری را برای تضارب آراء، گفت‌وگو، علم و دانش و بحث و انتقاد سازنده به وجود آورد.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که کاخ سفید می‌گوید اگر ایران بخواهد به طور جدی وارد گفتگو شود آمریکا کاملاً آمادگی دارد، بنابراین برای دولت شما چقدر مهم است که به طور مستقیم با آمریکا وارد مذاکره شوید؟ اظهار داشت: رأی مردم ایران در حماسه 24 خرداد خود اقدامی بسیار جدی و معنادار بود که هنوز پاسخ عملی و متناسب با این حماسه از سوی مقامات آمریکایی داده نشده است.

*بیانیه کاخ سفید نشان دهنده عدم درک مسؤولان آمریکایی از واقعیت‌های کشورمان است

روحانی به بیانیه اخیر کاخ سفید آمریکا و همچنین تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اشاره و تصریح کرد: این بیانیه نشان داد که برخی از مسئولان آمریکایی هنوز درک صحیح و کاملی از واقعیت‌های کشور، انتخابات و پیام ملت ایران ندارد.

وی اضافه کرد: رفتارهای متناقض و پیام‌های آنان نیز در گفتار و عمل غیر همسو است؛ متأسفانه در ‌آمریکا گروه فشار که گروه جنگ‌طلب و مخالف گروه‌های سازنده هستند در پی منافع یک کشور خارجی اند و بیشتر نیز از آن کشور دستور می‌گیرند، منافع یک کشور خارجی و یک گروه بر نمایندگان مجلس تحمیل شده و ما می‌گوییم که در این اقدامات حتی منافع آمریکا نیز مدنظر قرار نمی‌گیرد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: مبنای دولت تدبیر و امید «اجماع ملی داخلی» با عزم راسخ دولت ایران برای حراست از حقوق ملت از مسیر تعامل سازنده، فعال و متناسب با اقدامات عملی طرف‌های گفتگو است.

*پیام عملی دولت آمریکا مهم است نه بیانیه‌ها

روحانی گفت: برای ما پاسخ عملی دولت آمریکا مهم است نه بیانیه‌ها؛ ما همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد خواهیم کرد و به اقدامات عملی سازنده و معناداری که اگر وجود داشته باشد حتماً پاسخ متناسب و مشابه از طرف دولت ایران داده خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «اعتماد» بر این اساس که مهمترین انتظار داخلی و بین‌المللی حل مسأله هسته‌ای ایران و خروج از بن‌بست هسته‌ای است تصریح کرد: برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران یک موضوع ملی و فراجناحی است و اصولی که در این زمینه وجود دارد حفظ خواهد شد به این معنا که حقوق هسته‌ای ایران بر اساس مقررات بین‌المللی مورد تأکید این دولت خواهد بود.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: ما از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد اما در عین حال اهل تعامل و گفتگو هستیم.

روحانی با بیان اینکه آمادگی داریم با جدیت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هایمان وارد مذاکره جدی و محاوره‌ای شویم خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل ما نیز همین آمادگی را داشته باشد بنده مطمئن هستم که نگرانی‌های دو طرف از طریق گفتگو در زمانی نه چندان بلند رفع خواهد شد اما درخواست‌های فراقانونی یا غیرمعقول و تاریخ مصرف گذشته راه به جایی نمی‌برد، بنابراین باید با واقع‌بینی با مسأله برخورد کنیم.

وی تأکید کرد: سرلوحه کار باید گفتگو باشد نه تهدید و این کلید مسأله است. اگر طرف مقابلمان در مقام عمل بداند که راه‌حل صرفاً گفتگو است و تهدید جز اینکه مشکل را افزوده کند هیچ راه‌حلی نخواهد بود و اگر کسی فکر کند از طریق تحریم می‌تواند خواسته‌هایش را بر ملت ایران تحمیل کند دچار خطا و اشتباهی بس عمیق شده است.

رئیس جمهور کشورمان معتقد است که راه‌حل هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی دارد و بحث‌های طولانی در این زمینه مورد نیاز نیست.

روحانی تأکید کرد: بنده به عنوان رئیس جمهور ایران اعلام می‌کنم که نظام جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی جدی برای حل این مسأله را با حفظ حقوق مردم ایران دارد و همزمان رفع نگرانی‌های طرف مقابل را نیز مدنظر قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: امید ما این است که طرف مقابل نیز دارای این اراده سیاسی باشد و اگر این طور باشد نتیجه مطلوب نه در بلندمدت بلکه در کوتاه مدت حاصل خواهد شد.

خبرنگار CNN درباره رفتار آمریکایی‌ها مبنی بر فشار به ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی و درخواست آنان برای تعامل و گفت‌وگو با تهران از رئیس‌جمهور اسلامی ایران پرسید که روحانی گفت: بیانیه‌های کاخ سفید با رفتارهای که از امریکایی‌ها مشاهده می‌کنیم همسویی ندارد.

*غرب با ادامه تحریم ها به جایی نخواهد رسید

وی با بیان اینکه در کل به مذاکره و آینده مذاکرات بدبین نیستم، افزود: من فکر می‌کنم غرب پیام ایران را شنیده باشد و فکر نمی‌کنم که غربی‌ها فکر کنند که با ادامه تحریم آنها نتیجه خواهند گرفت.

رئیس‌جمهور با تاکید بر تعامل و گفت‌وگوی سازنده برای رفع نگرانی‌‌های مشترک بین ایران و غرب این روند را بازی برد-برد و امکان‌پذیر توصیف کرد و در واکنش به رفتارهای دوگانه آمریکایی‌ها گفت: اینکه کشوری مثل آمریکا مسیر دوگانه را انتخاب کرده است رفتارش نتیجه نخواهد داد و این رفتار دوگانه صداقت مقامات آمریکایی را زیر سوال قرار خواهد داد.

روحانی تاکید کرد: نمی‌دانم آیا بین کنگره و دولت آمریکا تقسیم کاری صورت گرفته یا نه، اما برای ما عملکرد آمریکا مناط خواهد بود، در صورتی که آمریکا با حسن نیت و بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر اقدام کند راه برای تعامل باز خواهد بود.

خبرنگار واحد مرکزی خبر از رئیس‌جمهور درباره وعده انتخاباتی‌اش درباره مبارزه با فقر و فساد و تبعیض پرسید که وی در پاسخ توضیح داد: همانطور که گفتم مبارزه با فقر و فساد و تبعیض در اولویت است و لذا باید در ضمن این سیاست، سیاست بازتوزیع را دنبال کنیم چرا که منجر به عدالت می‌شود.

روحانی مبارزه شعاری با فساد را نادرست خواند و گفت که مبارزه با فساد با شعار محقق نمی‌شود و باید در حوزه اقتصادی انحصارها شکسته شود و فضا به فضای رقابتی تبدیل شود.

رئیس‌ شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه برای مبارزه با فساد باید با رانت‌های اقتصادی مقابله کرد بر حرکت گام به گام دولت برای مقابله با مفاسد تاکید کرد و گفت: در راه مبارزه با فساد باید عوامل اصلی و ریشه‌ای آن شناسایی و با آن برخورد شود که دولت قدم به قدم این کار را خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: برخی‌ها، وقتی در برخی نظرسنجی‌ها احساس کردند که بنده پیروز می‌شوم کارشان را شروع کردند اما الان زمان گلایه و مطرح کردن این بحث‌ها نیست و فرصت باقی است تا همه دست به دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم؛ برخی نه تنها از هم‌اکنون بلکه از گذشته می‌گفتند باید این شود و حالا که نشد کارشان را طور دیگری دنبال می‌کنند. امیدوارم هیچ وقت لازم نباشد گلایه‌ها را بازگو کنم.

خبرنگار ریانووسی روسیه از رئیس‌جمهور درباره مباحث مطرح مبنی بر ساخت نیروگاه جدید ایران توسط روسیه در بوشهر پرسید که وی در پاسخ گفت:‌ بعد از تکمیل نیروگاه بوشهر ما به فکر نیروگاه‌های هسته‌ای دیگر بودیم چرا که طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم می‌بایست ما 20 هزار مگاوات برق را از نیروگاه‌های خود تامین می‌کردیم و برای این کار نیاز به ساخت چند نیروگاه دیگر داشتیم.

وی با بیان اینکه ساخت نیروگاه توسط ایران شروع شده است، گفت: در این مسیر دو راه وجود دارد. راه اول اینکه خود ایران نیروگاه را بسازد و سوخت خود را تولید کند و راه دوم این است که نیروگاه را بخرد و فعلا کشور همسایه ما روسیه چنین پیشنهادی برای ما داده است و مذاکرات اولیه آن نیز صورت گرفته است که باید در آینده آن را بررسی کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ایلنا که از وی درباره فشارهای اقتصادی وارد به کارگران و راهکار دولت برای مقابله با آن پرسیده بود، اظهار داشت: بهبود وضعیت کارگران اولویت است. وقتی تورم بالا رود فشار به زندگی روزمره مردم به خصوص کارگران وارد می‌شود و دولت مصمم است که این مشکلات را حل کند.

وی افزود: همانطور که قبلا گفته بودم همکاران بنده در صد روز اول به مردم درباره وضعیت اقتصادی کشور گزارش خواهند داد؛ البته این به آن معنی نیست که برخی رسانه‌ها گفته بودند دولت می‌خواهد در صد روز اول تنها گزارش بدهد بلکه کارها در صد روز اول ادامه خواهد داشت و اقداماتی هم انجام خواهد شد و ارائه گزارش به مردم یکی از کارهای دولت خواهد بود.

حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی درباره اینکه شما گفته اید من به مذاکرات خوشبین هستم ،در صورت اینکه نتیجه مذاکرات درباره کشورهای غربی به نتیجه نرسد، راهبرد شما برای اقتصاد مقاومتی چیست، گفت: البته من نگفتم خوشبین هستم، من گفتم بدبین نیستم و این دو کمی با هم فرق می‌کند. من بدبین نیستم و هم‌اکنون نیز می‌گویم بدبین نیستم به دلیل اینکه ما با منطق و استدلال وارد مذاکره می‌شویم و در صحنه افکار عمومی منطق خود را تبیین می‌کنیم، انشاءالله قدم‌های بلند در مقام عمل برمی‌داریم ولی در مقام بیان، منطقی و حکمت‌آمیز با همه دنیا حرف می‌زنیم.

وی افزود: دنیا باید کاملا بفهمد که جمهوری اسلامی ایران دنبال حقوق مسلم خود است، دنیا باور کند ما قصد تهدید کسی را نداریم، ما قصد مداخله در مورد امور داخلی کشور دیگری را نداریم، باور کنند که فعالیت ما قانونی و مسالمت‌آمیز است، اما اگر اینکه نشد چه خواهد شد تا آن وقت اگر زنده بودیم مصاحبه‌های مفصل دیگری انجام خواهد شد و در آن مصاحبه‌ها من توضیح می‌دهم.

رییس جمهور ادامه داد:حتما بدانید ما راهکار داریم،‌ما مسیر داریم، ولی آنچه هم‌اکنون هدف ما است گفت وگو و منطق است  و  من بدبین نیستم که این مسیر را ادامه می‌دهیم و انشاءالله موفق می‌شویم. ‌اگر راه‌حل دیگری لازم شد در آن موقع اعلام خواهد شد.

*سفر من به نیویورک در دست بررسی است

روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار CBS درباره اینکه ‌آیا شما در سفر به نیویورک با آقای اوباما دیدار خواهید کرد یا نه،‌ گفت:‌ سفر من به نیویورک در دست بررسی است، ‌من هنوز تصمیمی برای سفر نگرفته‌ام اما گروه کاری سیاست خارجی بررسی خود را شروع کرده است و ادامه می‌دهد، ممکن است این سفر انجام شود و این موضوع بعدا به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی افزود: آنچیزی که مهم است منافع ملی و احقاق حقوق مردم و رسیدن به اهداف ملی است و بقیه مسائل، مسائل فرعی است، مهم این است که ما نسبت به آمریکا حسن نیت ببینیم، زبان و عمل دوگانه را نبینیم، احترام متقابل را شاهد باشیم، نگرانی‌های مشترک مطرح باشد و موضع یک موضع برابر باشد، تصور نکنیم  که یک تقسیم کار پنهانی و نقشه پنهانی وجود ندارد؛ و این موضوع که با چه کسی ملاقات می کنیم فرعی است.

و ی افزود: بگذارید اصل موضوع درست شود و مسائل فرعی زمانی که لازم و ضروری باشد درست خواهد شد.

*شرایط کشورمان با اشرافی‌گری سازگار نیست

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر درباره اینکه برای  دوری از اشرافی‌گری و حفظ روحیه ساده‌زیستی در بین مدیران دولت چه مکانیزمی را در نظر گرفته‌اید، گفت : اخلاق و معیارهای اخلاقی و انقلابی اولین معیار ما بوده است، ما با تمام همکاران صحبت کردیم، معیارهایی مدنظر بوده است و این معیارها برای انتخاب آنان در نظر گرفته شده است. بی‌تردید شرایط کشورمان با اشرافی‌گری سازگار نیست، حتی اگر شرایط ما شرایط بسیار عالی هم باشد هنوز فقر وجود دارد، مشکلات اقتصادی وجود دارد، اشرافی‌گری نمی‌تواند مفهومی داشته باشد. تلاش‌مان در دولت این چنین خواهد بود که هزینه‌های غیر ضرور در دولت کاسته شود. شرایط بودجه امسال ما هم این را خواهد گفت، رئیس برنامه و بودجه که احتمالا هفته آینده معرفی می‌شود به مردم گزارش خواهد داد که درآمدها و مخارج ما و بودجه ما چگونه است تا هزینه‌های غیر ضرور کاسته شود تا بتوانیم در چارچوب انضباط دقیق مالی مسیر اجرایی فعالیت‌های عمرانی را انشاءالله پیش ببریم. مبارزه با هرگونه اشرافی‌گری و عدم انضباط مالی چیزی است که مورد تاکید ما خواهد بود.

در ادامه این نشست خبری خبرنگار روزنامه ابتکار از روحانی در خصوص میراث اقتصادی که از دولت قبلی تحویل گرفت و همچنین برنامه‌های دولت یازدهم برای معیشت مردم پرسید که وی اظهار داشت: نسبت به بخش اول صحبت جنابعالی عرض کردم که در طول 100 روز اول همکاران من در بخش‌های مختلف آمار و ارقام را صادقانه به مردم ارائه خواهند کرد البته نخبگان و مردم کم و بیش از آمار خبر دارند چرا که کسی که بهتر از همه می‌فهمد و معیار سنجش است، جیب مردم و نه بانک مرکزی و مرکز آمار است.

روحانی با بیان اینکه ما به دنبال بهبود معیشت مردم هستیم و باید برای این کار امید، آرامش و ثبات به وجود آید و شرایط برای رونق اقتصادی فراهم شود ادامه داد: ما در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در پی بهبود وضعیت مردم خواهد رفت و در عین حال صادقانه واقعیت‌های کشور را اطلاع‌رسانی می‌کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما همچنان از مردم استمداد می‌طلبیم و معتقدیم هیچ کاری را بدون حمایت مردم نمی‌توانیم انجام دهیم تصریح کرد: این دولت مطمئن است که با کمک و حمایت مردم همه کارها به اذن الهی شده است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه دولت شما به جز مذاکره چه اقدامات دیگری برای تحقق شعارهایتان و مقابله با تحریم‌ها انجام می‌دهد، اظهار داشت: تحریم‌ها بر خلاف ادعای تصویب کننده‌های آن عملا ایجاد فشار بر اقشار مختلف مردم است.

وی اضافه کرد: اینکه گفته می‌شود تحریم‌ها برای جلوگیری از اقدامات هسته‌ای و موشکی ایران صورت می گیرد، بی اساس است؛در واقع امروز ما در برخی خریدها و نقل و انتقالات مالی دچار مشکلاتی هستیم.

روحانی در همین زمینه گفت: هدف تحریم‌ها نه برنامه هسته‌ای و نه موشکی است، بلکه فشار بر زندگی مردم است؛ البته مردم تاکنون ایستادگی کرده و خواهند کرد اما ما به عنوان مسئولان وظیفه داریم با سیاست‌های درست با تحریم‌ها مقابله کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما مذاکرات جدی خود را آغاز خواهیم کرد، تصریح کرد: ما نشان خواهیم داد که در مذاکرات جدی هستیم اما برای شنیدن جواب مثبت و منفی طرف مقابل دست روی دست نمی‌گذاریم.

روحانی با بیان اینکه ما برای شرایط حال برنامه داریم و طبق برنامه فعلی این شرایط را ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: حال این شرایط اسمش اقتصاد مقاومتی یا استقامتی است به هر حال ما این راه را ادامه می‌دهیم اما در عین حال برای رفع تحریم‌ها درنگ نخواهیم کرد.

وی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ال‌مانیتور مبنی بر اینکه پس از شکست مذاکرات با 1+5 آیا شما به مذاکره مستقیم با آمریکا فکر نمی‌کنید، و آیا قصد ندارید که به دیپلمات‌های امریکایی اجازه حضور در ایران به منظور صدور ویزا و باز کردن بخش کنسولی را بدهید، گفت: البته خوش بینی وی (خبرنگار ال‌مانیتور) زیاد بود زیرا تا نقطه اشاره شده توسط این خبرنگار فاصله زیادی داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مذاکرات با 1+5 به شکست نینجامیده و فقط نتایج مورد نظر حاصل نشده است، تصریح کرد: با 1+5 مذاکرات صریح‌تر و جدی‌تر خواهیم داشت؛ بعد از اینکه مسئولان مذاکره در دولت تعیین شوند این مذاکرات آغاز می‌شود.

روحانی اضافه کرد: اما اینکه وی (خبرنگار ال‌مانیتور) مقدمه‌ای چیدند که چون مذاکرات با 1+5 منجر به شکست شده پس باید با آمریکا مذاکره مستقیم انجام دهیم به نظرم این مباحث مقدمه‌ای نیاز ندارد. زیرا ما هر کس که با حسن نیت حاضر به مذاکره باشد و احساس کنیم منافع ملی ما در ان مذاکره تامین می‌شود مشکلی با این موضوع نخواهیم داشت.

رئیس جمهور اضافه کرد: حال طرف ما هر که می‌خواهد باشد حتی امریکا، البته مطالب دیگری که این خبرنگار گفتند مربوط به آینده است و در واقع ما باید حسن نیتی از آمریکایی‌ها ببینیم و مشاهده کنیم آنها دنبال زبان فشار و زبان تهدید نیستند.

روحانی همچنین گفت: سیاستی‌ که آنها از آن به عنوان سیاست چماق و هویج یاد می‌کنند هیچ گاه مورد پسند ما نبود و اکنون هم این سیاست را نمی‌پسندیم؛ اگر واقعا اساس منطق و راه حل دستیابی به منافع متقابل باشد راه برای سخن گفتن با هر کشوری ولو آمریکا باز است.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید «پس از معرفی کابینه انتقاداتی به حضور برخی افراد که با عوامل حوادث سال 88 موضعگیری شفاف نداشتند، چینش کابینه با فشار جریانات و رودربایستی با آنها و همچنین نادیده گرفتن سهم زنان در کابینه وارد شد لطفا درباره نحوه انتخاب همکاران خود توضیح بفرمایید»، اظهار داشت: معیار ما برای انتخاب کابینه شایستگی‌های افراد و شرایط کشور و نیاز به افراد باتجربه و باسابقه بود.

روحانی افزود: ما احساس کردیم زمان نداریم که بخواهیم بار دیگر خطا کنیم از این رو افرادی که دارای تجربه و تخصص کافی هستند و در گذشته نشان دادند که چه کار کرده‌اند را برگزیدیم؛ بنده با صراحت اعلام می کنم هیچ کس بر بنده به عنوان رئیس‌جمهور فشاری نیاورده تا من کسی را انتخاب کنم و بنده هم کسی نیستم که در شرایط فشار تصمیم‌گیری کنم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تمام افراد انتخاب شده با تصمیم اینجانب صورت گرفته است، تصریح کرد: البته بنده از مشورت دیگران استفاده کردم اما آنچه که در بیرون شایعه شده است را به صراحت می‌گویم که واقعیت ندارد و درست نیست.

وی با بیان اینکه دولت شرکت سهامی نیست که به دنبال گروه و جناح خاصی باشد و برای آنها سهم تعیین کند، خاطرنشان کرد: مبنای ما اعتدال‌گرایی، تخصص‌گرایی، ایمان، پاکدستی، تقوا، تجربه، کاردانی، شناخت واقعیت‌های کشور و اخلاق بوده است و باور به آنچه که مردم در انتخابات بیان کردند به عنوان یک اصل مهم برای ما مطرح بوده است.

روحانی تصریح کرد: اعضای کابینه من باید انتخابات مردم را باور داشته باشند و آنها پیام انتخابات را شنیده‌ و باور کرده‌اند؛ اتهاماتی که برخی‌ها در کنار و گوشه به بعضی از افراد وارد می‌کنند درست نبوده و غیراخلاقی است البته ممکن است این مسائل در مجلس شورای اسلامی احتمالا مطرح شود که من آنجا به آنها پاسخ خواهم داد.

* از تمام وزرایی که پیشنهاد داده‌ام با قاطعیت دفاع می‌کنم

رئیس‌جمهور تاکید کرد: من از تمام وزرایی که پیشنهاد داده‌ام با قاطعیت دفاع می‌کنم و آنها را قبول دارم چرا که این وزرا را به صورت مستقیم که در مجلس، جنگ، شورای امنیت و مسائل سیاسی و اقتصادی و فعالیت‌ در نهادهای مختلف که مسئولیت داشته‌ام از جمله مرکز تحقیقات و پژوهش‌ها می‌شناسم و با آنها کار کرده‌ام.

وی در عین حال گفت: چند نفری در کابینه هستند که من آشنایی زیادی نسبت به گذشته آنها ندارم و با یکدیگر همکاری نداشته‌ایم اما افراد مطمئن، کارشناسان و کارگروه‌ها آنها را به بنده معرفی کرده‌اند و با آنها صحبت کرده‌ام و در مجموع اطمینان حاصل کردم.

*کسانی که در انتخابات کنارم بودند برای چینش کابینه به من فشار نیاوردند

روحانی در ادامه دوباره با تاکید بر اینکه هیچ کس به بنده فشار نیاورده بخصوص کسانی که در انتخابات در کنار من و همصدا با من بوده‌اند، یادآور شد: گاهی برخی که در مسیر دیگری بودند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم می خواستند فشاری را آغاز کنند اما در همان لحظات اولیه دیدند که عکس‌العمل من در برابر فشار چگونه است.

رئیس‌جمهور خطاب به ملت تصریح کرد: مبنای انتخاب من نه سهم‌خواهی گروه‌ها و جناح‌ها و نه فشار آنها بوده است بلکه کارگروه‌هایی 28 معیار تعیین کرده بودند که همه افراد را بر اساس آن نمره داده و اولویت‌بندی کردند لذا همه کسانی که معرفی کردم در لیست کارگروه‌ها وجود داشته‌اند.

وی مبنای انتخاب خود را شایسته‌سالاری، اعتدال‌گرایی عنوان کرد و گفت: بنده بر مبنای قولی که دادم عمل خواهم کرد و اگر خدای‌ ناکرده روزی بخواهم به قولی که دادم به اشتباه یا عمد عمل نکنم به مردم اعلام کرده و از آنها عذرخواهی می‌کنم؛ وظیفه خود می‌دانم همانطور که قسم خوردم امانت دار مردم باشم و از حقوق آنها دفاع کنم.

روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه شما در طول این کنفرانس مطبوعاتی گفتید مایل به مذاکره هستید و اینکه آمریکا باید اقداماتش عملی باشد و اقداماتش منافقانه نباشد انتظار شما از گام‌های عملی آمریکا در مقابل تحریم‌ها چیست، گفت: بنده اظهار تمایل نکردم بلکه گفتم برای منافع ملی‌ام حاضرم با هر کشوری حرف بزنم.

وی ادامه داد:‌ برای احقاق حقوق مردم حاضرم با هر کشوری که لازم باشد صحبت کنم. نه اشتیاقی داریم و نه تمایلی نشان دادیم، هیچکدام از اینها نیست و این را برای تصحیح لحن عرض کردم.

رئیس جمهور افزود: آمریکا باید پیام مردم را بشنود و چیز دیگری نمی‌خواهیم، می‌گویم ملت ایران یک حماسه بزرگ آفریده و در این حماسه بزرگ با پیام رسا با دنیا حرف زده و دنیا همه این صدا را شنیدند، 55 کشور به ایران آماده و در مراسم تحلیف شرکت کردند و تعداد زیادی تبریک گفتند چه از مقامات اروپایی و چه آسیایی، قاره آمریکا و همه کشورهای دنیا یا تلفنی صحبت کردند و یا پیام تبریک فرستادند.

وی گفت: ما می‌گوییم آمریکا این پیام را بشنود، همین. ما می‌گوییم که کاری که گروه فشار در آمریکا انجام می‌دهد در این شرایط برای تشدید تحریم به معنای سردرگمی کاخ سفید است؛ ما توصیه می‌کنیم کاخ سفید از این سردرگمی درآید و واقعیت‌ها را ببیند و بر مبنای آنها تصمیم بگیرد.

روحانی اظهار داشت: اگر ما احساس کردیم آمریکایی‌ها برای حل معضلات واقعاً جدی هستند بنده اعلام کردم اراده ایران برای حل و فصل مسائل و رفع نگرانی‌ها جدی است آنها هم اگر جدی بودند به طور طبیعی کار پیش می‌رود و در مقام عمل نتیجه بخش خواهد بود.

رئیس جمهور درباره وضع وزرا و اینکه شما قول داده بودید زنان در کابینه حضور داشته باشند اما الان چنین نیست، گفت: قول من این بود که دولت تلاش کند در فعالیت‌های اجتماعی فرصت برابر برای خانم ها به وجود آورد، من بر این عهد و قولم وفادارم.

وی گفت: بر این قول وفادارم که از خانم‌ها در بخش‌های مختلف کارشناسی و مدیریتی استفاده شود، اینکه حتی در هیئت دولت افرادی از خانم‌ها باشند و از نظرات آنها استفاده شود، به هر حال تنها وزیران نیستند و معاونان هم هستند که حق دارند در هیئت دولت شرکت کنند و از نظرات آنها استفاده شود.

روحانی افزود:‌ اینگونه نیست که اگر یک وزیر خانم باشد، خانم‌ها قانع شوند، اینگونه نیست که اگر یک خانم آمد در هیئت وزیران به عنوان وزیر آنها به حقوق‌شان رسیده‌اند. تمام عقب‌ماندگی‌ها باید در سطوح مختلف مدیریتی جبران شود.

وی ادامه داد: من در اولین جلسات کابینه به همکاران خودم تأکید خواهم کرد که خانم‌های صاحب تخصص و دانش هستند البته ممکن است فرصت نبوده در همه سطوح مدیریت خانم‌ها بالا بیایند باید این فرصت ایجاد شود و بتوانند ارتقا پیدا کنند.

رئیس جمهور گفت: ان‌شاءالله شرایطی فراهم شود که هم در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت خانم‌ها بتوانند فعال‌تر از گذشته باشند.

روحانی در پاسخ به خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد مبنی بر اینکه چه تدبیری برای رفع دغدغه عدم هماهنگی بین تیم اقتصادی اندیشیده‌اید، گفت: اینکه تیم اقتصادی ناهماهنگ بودند و ناهماهنگی مشکل ایجاد می‌کند، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت‌های گذشته بوده است.

*حتما تیم اقتصادی ما هماهنگ خواهد بود

وی افزود: البته در برخی‌ رسانه‌ها مشاهده کردیم که تیم اقتصادی دولت را تقسیم بندی کرده بودند به گروه‌های مختلف و گفته بودند که اینها با هم سازگار نیستند در حالی که واقعیت این چنین نیست.

رئیس جمهور گفت: البته نمی‌خواهم بگویم تیم اقتصادی من از لحاظ تئوریک همه عین هم فکر می‌کنند ولی این تیم در کارگروه اقتصادی ساعت‌های متمادی بین 15 تا 20 ساعت با یکدیگر کار کردند. این تیم با حضور خود بنده خلاصه تمام جلسات را گزارش داد و همه افراد این گروه حضور داشتند و برنامه اقتصادی دولت را پذیرفته و قبول کردند.

روحانی خاطر نشان کرد: قرار ما این است که تیم اقتصادی به صورت هماهنگ کار را شروع کند و این دغدغه وجود دارد و به حق هم هست که اگر تیم اقتصادی هماهنگ نباشد مردم ضرر خواهند کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: یکی از معیارهای ما برای انتخاب وزرا این بود که به صورت گروهی با هم کار کنند، دولت ما یک مجموعه را تشکیل می‌دهد لذا اگر همه اینهایی که انتخاب شدند بتوانند مسئولیت را آغاز کند کاملا با هم هماهنگ خواهد بود.

وی افزود: بالا و پایین کردن برخی از این افراد مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کند البته من به همه حقوق قانونی مجلس احترام می‌گذارم و نمایندگان طبق قانون آنچه وظیفه شان است برای خیر و صلاح و مصالح مردم انجام خواهند داد.

روحانی در ادامه سخنانش تصریح کرد: برخی رسانه‌ که شاید مبنایشان تاثیرگذاری به مجلس باشد خیلی به خودشان زحمت ندهند چون فکر نمی‌کنم خیلی در نمایندگان مجلس تاثیر داشته باشد.این نمایندگان هوشیار و اهل مطالعه هستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: در حال حاضر نیز وزرای ما در کمیسیون‌های مختلف مجلس رفت و آمد دارند و درعین حال آنچه مجلس تصمیم بگیرد برای ما محترم است.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سی سی تی‌وی چین مبنی بر اینکه آیا پیشنهاداتی برای مذاکرات هسته‌ای در آینده دارید و اینکه با توجه به این موضوع که رسانه‌های ایرانی مطرح می‌کنند، غنی سازی هسته ای قابل مذاکره نیست، گفت: مگر قرار بود قابل مذاکره باشد. اصل غنی سازی جزو حقوق همه کشورها و در چارچوب ان ‌پی تی است.

وی افزود: همه کشورها حق دارند فعالیت صلح آمیز خودشان را انجام دهند و چارچوب ماده دوو 4 فعالیت کنند و حتی کشورهای دیگر موظف هستند در زمینه فعالیت هسته‌ای به آن کشور کمک کنند. یعنی ما طلب داریم و باید کشورهای دیگر در زمینه غنی سازی و یا هر فعالیت صلح آمیز هسته‌ای به ما کمک کند.

رئیس جمهور گفت: تضمین صلح آمیز بودن این فعالیت‌ها نیز نظارت آژانس است ما عضو کشورهایی هستیم که سیف گارد و پادمان را قبول کردیم و طبق پادمان و ان پی تی عمل می‌کنیم.هیچ کس در ایران از روز اول تا کنون نگفته که ما غنی‌سازی را کنار می‌گذاریم. این حق مسلم مردم است.

روحانی با بیان اینکه قطعا با 1+5 مذاکره خواهیم کرد، گفت: طرح‌هایی نیز خواهیم داشت ولی برای اعلام زمان فعلا زود است، دولت باید تشکیل و تیم هسته‌ای مشخص شود و خود به خود زمان آن هم تعیین خواهد شد.

وی ادامه داد: آنچه در این مذاکرات به دنبال آن هستیم رفع نگرانی‌های مشترک است و قادریم این کار را انجام دهیم،

همچنین به دنبال دستیابی منافع مشترک هستیم و می‌خواهیم مذاکرات، مذاکرات برد برد را برای دو طرف باشد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی خبرنگار شبکه تی ار تی ترکیه مبنی بر اینکه نظر شما راجع به پشتیبانی ایران از سوریه و تحولات روزهای اخیر در شمال این کشور بین گروه‌های کرد و دولت اسد چیست؟ اظهار داشت: در مسئله سوریه ما جنگ داخلی، حضور تروریست‌های خارجی و دخالت‌های خارجی در سوریه را محکوم می‌کنیم.

وی ادامه داد: راه حل سوریه، راه حل نظامی نیست، راه حل این کشور راه حل سیاسی با حضور همه گروه‌های سوری اعم از دولت و معارضین است. البته گروهک‌های تروریستی که از خارج کشور در آنجا جمع شده و ربطی به سوریه ندارند باید از آنجا اخراج شوند.

روحانی تاکید کرد: راه حل سوریه راه حل مذاکره همه گروه‌های سوری با دولت برای یافتن راه حل مورد نظر مردم و در نهایت انتخابات، دموکراسی و خواست مردم است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه شرق در مورد جرم سیاسی و آزادی زندانیان امنیتی سیاسی نیز گفت: نسبت به بحث اول بنده گفتم که بحث حقوق ملت مدنظر قرار خواهد گرفت و فصل سوم قانون اساسی مربوط به حقوق شهروندی و جرم سیاسی است که این جرم سیاسی چیست. البته در قانون اساسی به آن اشاره شده اما اینکه چگونه باید تدوین شود در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار داد و دولت نیز از آن حمایت خواهد کرد که این لایحه تبدیل به قانون و اجرایی شود.

روحانی ادامه داد: مسئله سیاسیونی که مورد اشاره قرار گرفت و رفع مشکلات آنان نیاز به اجماع ملی و مذاکره با سه قوه است و ما هنوز دولت تشکیل نداده ایم اما دولت که تشکیل شد ما مذاکراتی با قوای دیگر خواهیم داشت و اینگونه مسائل را دنبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد: برای دولت لذت‌بخش است که صمیمیت و برادری در کشور در چارچوب مقررات قانونی ما جایگزین اختلافات و شکاف‌ها شود.

رئیس قوه مجریه در پاسخ به این پرسش که آیا ایران و حضرتعالی مایل هستید با آمریکا و انگلیس که بازیگران اصلی مناقشه سوریه هستند بر سر یک میز بنشینید و مذاکره کنید گفت: اساس مسئله سوریه در اختیار مردم این کشور است و تصمیم را باید مردم سوریه بگیرند حال چه آنانی که در کنار دولتند و چه آنانی که معارض هستند. بنابراین دیگران باید در این راه تسهیل کنند و در امور سوریه دخالت نکنند ارسال اسلحه را متوقف و تروریست‌ها را نیز تشویق نکنند.

روحانی ادامه داد: ایران با دیگران در این زمینه و از جمله آمریکا در بحث ژنو دو حضور دارد، اگر ما در یک جمع بین‌المللی حضور داشته باشیم به طور طبیعی با دیگران هم در این زمینه حرف خواهیم زد.

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که برای حمایت از معلولان چه برنامه‌ای دارید گفت: افرادی که در این کشور معلول و نابینا هستند باید مورد توجه جدی دولت و مردم قرار گیرند و تکریم شوند و البته دولت نیز حتما این افراد را مورد توجه قرار خواهد داد.

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «اطلاعات» مبنی بر اینکه مکانیزم بازیابی هویت فعالیت اقتصادی خصوصی در دولت شما چگونه است گفت: آن مواردی که بنده در دوران تبلیغات انتخاباتی تاکید کردم در برنامه دولت خود نیز بر آن تاکید دارم و آن اینکه ما سیاست‌های کلی اصل 44 را به خوبی عملیاتی و اجرایی کنیم.

وی به تعریف درستی از سیاست‌های اصل 44 پرداخت و تصریح کرد: اساس سیاست اصل 44 این بود که اقتصاد ما رقابتی شود و تصدی‌گری دولت به حداقل کاهش پیدا کند.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: در بعضی از بخش‌ها اساسا کار به بخش غیردولتی واگذار شده و اجرای این سیاست‌ها با تناقض و مشکلات زیادی توام بوده است اما برگرداندن آنان کار آسانی نیست؛ از این پس لااقل در دولت همه اهتمام خود را برای اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 که مورد تصویب مجمع تشخیص و تائید رهبری بوده قرار خواهیم داد.

 

مصاحبه خبری دکتر حسن  روحانی 15 مرداد92

مصاحبه خبری دکتر حسن  روحانی 15 مرداد 92

 درج آگهی رایگان

پرداخت آنلاینپرداخت آنلاین

اخبار

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کریاس می باشد.facebooktwitterGoogle